خبرنگاران دبیر انجمن علمی مامایی ایران:توسعه زایمان در منزل لازم است

به گزارش اسلیم فا، اصفهان- خبرنگاران- دبیر انجمن علمی مامایی ایران گفت: توسعه زایمان در منزل(Home birth) و ایجاد زمینه مناسب جهت حضور ماماها برای زایمان طبیعی در دوران شیوع ویروس کرونا به خاطر وجود نگرانی مراجعه به بیمارستان لازم است.

خبرنگاران دبیر انجمن علمی مامایی ایران:توسعه زایمان در منزل لازم است

محبوبه والیانی روز آدینه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه کرد: بسیاری از کشورها در دوران شیوع ویروس کرونا به سمت تقویت زایمان در منزل با حضور ماما رفتند تا بخشی از نگرانی و دغدغه خانواده ها را جهت مراجعه به بیمارستان ها در شرایطی که خطر ابتلای مادر و جنین به کووید 19 وجود دارد، برطرف گردد.

رییس انجمن علمی مامایی استان اصفهان با بیان اینکه اجرای چنین طرحی در کشور به بهبود زایمان، افزایش نرخ زایمان طبیعی و اطمینان خاطر بیشتر مادر و خانواده منجر می گردد، اظهارداشت: پیشنهادی در این زمینه مطرح شد اما مورد موافقت قرار نگرفت در حالیکه زایمان در منزل یکی از روش های امن برای زایمان و افزایش جمعیت است.

والیانی ایجاد مراکز زایمان برای توسعه زایمان طبیعی را ضروری دانست و گفت: ضروری است علاوه بر بیمارستان های دوستدار مادر، به سمت ایجاد مراکز زایمان حرکت کنیم تا ماماها در آن مکان بتوانند با روش زایمان طبیعی به مادران خدمت ارایه نمایند.

وی با اشاره به اینکه این مراکز باید در کنار بیمارستان ها ایجاد شوند تا در صورت احتیاج و ضرورت و در موارد حاد بتوان از خدمات اتاق عمل استفاده کرد، اضافه کرد: در این مراکز امکانات و فضای بهتر و بیشتری برای زایمان طبیعی و تمهیداتی مانند حضور چند مامای متبحر و شوهر در کنار همسر هنگام زایمان فراهم خواهد شد.

بیمارستان دوستدار مادر مکانی است که در آن هر مادری در هر زمانی از بارداری، زایمان و تا 6 هفته پس از زایمان با هر وضعیتی از سلامتی مراجعه کرد خدمت اثر بخش و کار آمد دریافت کند به صورتی که سلامت جنین و نوزاد او در این مکان تامین گردد و این حضور برای او خاطره ای خوشایند از فرآیند بارداری و زایمان باقی گذارد.

همچنین دبیر انجمن علمی مامایی ایران گفت: با وجود تاکید بسیار بر صندلی و نقش ماما در رشد جمعیت و زایمان طبیعی هنوز آنها استقلال کافی را در این زمینه در بیمارستان ها ندارند و ضروری است که ساختارهای جدیدی در این زمینه مانند مامای خانواده تعریف گردد.

این متخصص مامایی توضیح داد: مامای خانواده از دوران نوزادی حمایت و مشاوره لازم را در زمینه های مختلف مانند تغذیه، رشد کودک، ازدواج، بارداری، زایمان، شیردهی، بیماری زنان و یائسگی دارد و حتی می تواند افراد یک خانواده را با مشاوره و آموزش تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی درآورد.

والیانی با تاکید براینکه تقویت ساختارهایی مانند مامای خانواده به بازگشت نقش اصلی ماماها در سلامت خانواده و کاهش آمار مرگ و میر مادران و نوزادان منجر می گردد، توضیح داد: ما احتیاجمند همدلی در تیم زایمان و سرمایه گذاری بر روی ظرفیت ماما هستیم.

وی با بیان اینکه اجرای طرح تحول نظام سلامت از سال 93 دارای دستاوردهایی مانند بهبود تجهیزات بیمارستانی، جذب نیروی انسانی و افزایش آمار زایمان طبیعی بود، اظهارداشت: اگر تامین نیروی انسانی ماما بهتر انجام گردد شرایط مناسب تری برای بیمارستان های دوستدار مادر و زایشگاه ها فراهم خواهد شد.

والیانی با اشاره به اینکه هنوز با کمبودهایی در زمینه نیروی انسانی در بخش ماما روبرو هستیم، توضیح داد: ماماها هنوز اقتدار و استقلال لازم در حوزه سلامت برای انجام زایمان طبیعی را ندارند مگر تعداد معدودی از آنها که دارای مطب خصوصی باشند.

مدیر گروه مامایی و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید بر لزوم پرداختن به ساختارهای جدید مانند مامای خانواده و زایمان در خانه، توضیح داد: در بسیاری دیگر از کشورها این موارد اجرا می گردد اما در کشورمان آنطور که باید به آنها بها داده نمی گردد.

وی با اشاره به اینکه اجرای هر کار جدید در ابتدا با مقاومت هایی رو به رو می گردد، اضافه کرد: اما این موارد از احتیاجهای مردمی بشمار می آید و مادران باید تحت حمایت بیشتر و بهتری قرار گیرند.

دبیر علمی انجمن مامایی ایران با اشاره به اینکه آمار زایمان طبیعی آنطور که باید افزایش نیافت، توضیح داد: اگر به ماماها در هنگام زایمان استقلال عمل داده گردد تا وظایف واقعی خود را انجام دهند و هزینه ای بابت هر زایمان به آنها پرداخت گردد، می تواند به برطرف این معضل یاری کند.

والیانی اضافه کرد: تجهیزات و روش های مختلف زایمان را امروزه در بعضی از بیمارستان ها داریم و اگر آزادی عمل با ماما باشد فرصت بهتری برای استفاده از آنها جهت زایمان طبیعی دارند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ماماهای با سطح تحصیلات کارشناسی در کشورمان به اندازه کافی داریم، اعلام نمود: اما بدلیل برنامه ریزی نامناسب برای ایجاد زمینه شغلی و استخدام آنها، بعضی از ماماها به مشاغل دیگر روی آوردند درحالیکه همه آنها می توانند کار مامایی را به خوبی انجام دهند.

وی تاکید نمود: ماماهایی که بتوانند آمار زایمان طبیعی را افزایش دهند هست اما اجازه و آزادی عمل کافی ندارند که خلاف مقررات بیمارستان های دوستدار مادر است.

والیانی به بعضی از تداخلات در وظایف مامایی اشاره نمود و توضیح داد: به عنوان مثال در توضیح وظایف ماماها ، تجویز سونوگرافی برای زنان درج شد اما بسیاری از واحدهای تصویربرداری و سونوگرافی آنها را قبول نمی نمایند و بیماران ناچار به مراجعه مجدد به یک متخصص زنان و زایمان برای دریافت نسخه سونوگرافی هستند که این امر با اقتصاد سلامت خانواده تضاد دارد.

پنجـم مـاه می مصادف با 15 اردیبهشت از سـوی سازمـان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی با هدف بزرگداشت ماما و آگاهی دادن درباره اهمیت کار مامایی به روز جهانی ماما نامگذاری شده است.

مامایی زیرشاخه ای از علوم پزشکی است که به مادران باردار و نوزادان خدماتی را ارائه می دهد؛ ماما وظیفه دارد قبل از بارداری، در طول بارداری، هنگام زایمان و پس از زایمان مراقبت های لازم را از مادر و نوزاد با هدف حفظ سلامتی آنها انجام دهد.

ویروس کرونا از اسفند سال گذشته در استان اصفهان شیوع یافت و پس از یک سال دستکم 12 مادر باردار بر اثر ابتلا به کووید 19 جان باختند.

تا به امروز بیش از 2 میلیون و 591 هزار نفر در کشورمان به ویروس کرونا مبتلا شدند و بیش از 73 هزار نفر جان باختند.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1719

به "خبرنگاران دبیر انجمن علمی مامایی ایران:توسعه زایمان در منزل لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دبیر انجمن علمی مامایی ایران:توسعه زایمان در منزل لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید