خون بند ناف چیست و برای چه کسانی قابل استفاده است؟

به گزارش اسلیم فا، خون بند ناف سرشار از سلول های بنیادی و سلول های سیستم ایمنی است. در صورتی که هنگام زایمان، خون بند ناف جهت ذخیره در بانک سلول های بنیادی جمع آوری شود، می تواند به درمان بیماری های نوزاد و خانواده اش در آینده کمک کند.

خون بند ناف چیست و برای چه کسانی قابل استفاده است؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - خون بند ناف غنی از سلول های سفید خون و سلول های بنیادی است. در حدود 90% خون بند ناف شامل تی ان سی (TNC) هاست که گلبول های سفید یا لکوسیت ها هستند. TNC ها سلول های سیستم ایمنی بدن هستند که از بدن محافظت می کنند. 10% خون بند ناف نیز منبعی غنی از سلول های بنیادی خون ساز (HSC) محسوب می شود. HSC ها اغلب توسط نشان گر CD34 + تعیین می شوند.

سلول های بنیادی خون ساز به دو دسته تقسیم می شوند: سلول های میلوئیدی و لنفوئیدی. سلول های میلوئیدی سلول های قرمز خون، پلاکت ها و سایر سلول های خون را تشکیل می دهند. سلول های لنفوئیدی به سلول های B و سلول های T تقسیم می شوند که اساس سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند.

بانک خون بند ناف چیست؟

خون بند ناف خونی است که در بند ناف، پس از زایمان موجود است. به بیان دیگر، بند ناف دارای سلول های انتقالی میان مادر و جنین برای تقویت سیستم ایمنی آن ها هنگام زایمان است. به همین دلیل، خون بندناف در هنگام زایمان یک منبع غنی از سلول های بنیادی و دیگر سلول های سیستم ایمنی بدن است. بانک خون بند ناف، فرآیند جمع آوری، استخراج و انجماد این خون است، که سلول های بنیادی و دیگر سلول های سیستم ایمنی را برای استفاده احتمالی در آینده نگهداری می کند.

پیش از دهه 1990 بند ناف و خون آن جزء ضایعات پزشکی به شمار می آمد. اما امروزه پدر و مادرها خون بندناف نوزاد خود را ذخیره می کنند، زیرا سلول های بنیادی موجود در آن برای درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید: بند ناف؛ همه چیز درباره ناهنجاری های بند ناف (گره خوردگی، پرولاپس و ...)خوشبختانه این خون به راحتی در هنگام تولد نوزاد بدون هیچ آسیبی به مادر یا نوزاد جمع آوری می شود. هنگام زایمان یک زمان عالی برای جمع آوری و ذخیره خون بند ناف نوزاد است. نمونه خون جمع آوری شده، توسط واحد کنترل کیفی بررسی شده و در صورت اخذ مجوز، وارد آزمایشگاه پردازش می شود. در آنجا از نظر حجم و تعداد سلول مورد بررسی قرار می گیرد و در مرحله بعد در صورت داشتن شرایط لازم، وارد فرآیند جداسازی سلولی می شود. بر روی نمونه ها آزمایش های میکروبی، ویروسی، HLA و فلوسیتومتری اجرا شده و در آخر در شرایط دمایی 196- درجه سانتیگراد در تانک های مخصوص فریز و برای مدت طولانی نگهداری می شود. نمونه فریز شده فقط یک بار جهت پیوند مورد استفاده قرار می گیرد.

خون بند ناف در درمان چه بیماری هایی موثر است؟

خون بند ناف، دارای میلیون ها سلول بنیادی و سلول سیستم ایمنی بدن است. استفاده های پزشکی از این سلول ها به سرعت در حال گسترش است. از آنجایی که این سلول ها به تولید مجدد بافت ها و اندام ها بدن کمک می کنند، این خون اغلب به عنوان یک داروی بازسازی شناخته می شود.

FDA، خون بند ناف را به عنوان درمان 80 بیماری معرفی کرده است. در 35000 مورد در سراسر جهان از این خون برای درمان سرطان ها (از جمله سرطان لنفوم و لوسمی)، آنمی ها، اختلالات متابولیسم ارثی، برخی تومور ها و ترمیم های ارتوپدی استفاده شده است. پژوهشگران همچنین مشغول بررسی توانایی عبور سلول های بنیادی موجود در بند ناف از مانع خونی مغز هستند، که بین نورون ها و سایر سلول های مغزی تمایز قایل می شود. در صورت به نتیجه رسیدن این پژوهش ها، بیماری های غیر قابل درمان کنونی مانند اوتیسم، فلج مغزی و آلزایمر نیز درمان می شوند.

بیشتر بخوانید: مراقبت و نگهداری از نوزاد تازه متولد شده

خون بند ناف برای چه کسانی قابل استفاده است؟

از آنجا که سیستم ایمنی بدن برای یافتن و از بین بردن عوامل بیگانه و بیماری زا طراحی شده است، سلول های بنیادی و دیگر سلول های سیستم ایمنی را نمی توان به هر کسی منتقل کرد؛ زیرا با ورود سلول های بنیادی، سیستم ایمنی بدن به اشتباه حمله به خود بیمار را آغاز می کند. این بیماری به عنوان حمله پیوند به میزبان یا پس زدن پیوند (GvHD) شناخته می شود و یک مشکل بزرگ بعد از پیوند است. GvHD می تواند به مقدار کم و محدود یا حاد، مزمن و حتی کشنده رخ دهد.

برای جلوگیری از بیماری GvHD و کمک به تضمین جذب پیوند، سلول های بنیادی باید به طور کامل یا به میزان جزیی (بسته به نوع درمان) مطابقت داشته باشند. خون بند ناف گرفته شده از بند ناف نوزاد همیشه برای خود نوزاد مناسب است. علاوه بر این، به احتمال زیاد برای اعضای خانواده نیز کارایی دارد. خواهران و برادران به احتمال 25 درصد مطابقت کامل و به احتمال 50 درصد مطابقت جزئی دارند. پدر و مادر، که هر کدام نیمی از نشانگر های مورد استفاده در تطبیق را فراهم می کنند، شانس 100 ٪ برای تطابق جزئی را دارند. حتی عمه ها، خاله ها، عموها، دایی ها، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و سایر اعضای خانواده نیز احتمال بالایی برای تطابق دارند و ممکن است بتوانند از آن استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: عوارض و خطرات احتمالی زایمان طبیعی

هزینه ذخیره سازی و نگهداری نمونه خون بند ناف چقدر است؟

در ایران شرکت فناوری بن یاخته های رویان از سال 1384 ذخیره سازی و نگهداری سلول های بنیادی خون بند ناف نوزادان تازه متولد شده را آغاز کرده و تا به امروز مختلف پیروز به ذخیره سازی بیش از 100,000 نمونه شده است. جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به تارنمای موسسه رجوع کنید.

هزینه این فرآیند در سال 1397، در حدود 3 میلیون تومان برای سال اول است. از سال دوم، هر ساله مبلغ 140 هزار تومان هزینه شارژ سالیانه و نگهداری نمونه خون بند ناف در بانک خون بند ناف رویان از خانواده دریافت خواهد شد.

در نظر داشته باشد که ذخیره بند ناف تنها یک بار قابل استفاده است. البته پژوهش هایی در حال انجام است که میزان استفاده از آن را به چندین بار برساند.

برگرفته از: cryo-cell و rsct

منبع: setare.com
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1535

به "خون بند ناف چیست و برای چه کسانی قابل استفاده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خون بند ناف چیست و برای چه کسانی قابل استفاده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید