درآمد دولت از محل فروش اوراق در هفته جاری چقدر بود؟

به گزارش اسلیم فا، به گزارش خبرنگاران، در ادامه اقدامات وزارت امور مالی و دارایی برای تامین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه داری کل کشور طی ماه های اخیر نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری هجده مرحله حراج اوراق بدهی میان بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های تامین مالی) و دو مرحله پذیره نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام نموده است.

درآمد دولت از محل فروش اوراق در هفته جاری چقدر بود؟

بر اساس این گزارش، حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تامین اقتصادی بهینه در هفته جاری، مبلغ 5 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی منتشر و همچنین هجدهمین مرحله حراج اوراق اقتصادی اسلامی در تاریخ 8. 7. 1399 برگزار گشت که پس از اخذ سفارش های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه های بازار بین بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مبلغ 669 میلیارد تومان اوراق به شرح جدول شماره (1) به فروش رسید در مجموع در طی هفته جاری مبلغ 5 هزار و 699 میلیارد تومان برای مصارف بودجه عمومی از محل انتشار اوراق اقتصادی اسلامی (اعم از اسناد خزانه اسلامی) تامین اقتصادی شد.

این گزارش می افزاید، با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق، تا به امروز مجموعا 71 هزار و 193 میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی تامین اقتصادی شده است.

این گزارش خاطر نشان می سازد، با انتشار اسناد خزانه اسلامی و طی برگزاری هفده مرحله قبلی حراج اوراق بدهی دولت و دو مرحله پذیره نویسی اوراق تا تاریخ 1. 7. 1399، در مجموع معادل 92 هزار و 224 میلیارد تومان شامل 21 هزار و 700 میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی و 70 هزار 524 میلیارد تومان اوراق نقدی تامین اقتصادی اجرا شده که جزئیات آن در جدول شماره (2) ارائه می شود:

گفتنی است، وزارت امور اقتصادی و دارایی (معاونت نظارت اقتصادی و خزانه داری کل کشور) حسب وظایف قانونی و تخصصی خود با استناد به نتایج تحلیل جامع فرایند تحولات متغیرهای اقتصادیو فرایند سنجه های پایداری بدهی های دولت در قالب سناریوهای مختلف و متناسب با برآورد جریان ورودی و خروجی منابع عمومی و نیز با در نظر داشتن اولویت سازگاری سیاستی با چارچوب سیاست گذاری پولی هر هفته نسبت به برگزاری حراج اوراق بدهی و ارزیابی و پذیرش پیشنهادات خرید اقدام می نماید.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1303

به "درآمد دولت از محل فروش اوراق در هفته جاری چقدر بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد دولت از محل فروش اوراق در هفته جاری چقدر بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید