دولت آینده به سرمایه گذاری در ماشین آلات توجه کند

به گزارش اسلیم فا، بایدها و نبایدهای رئیس جمهور آینده برای اقتصاد کشور چیست؟ علی سرزعیم، اقتصاددان به پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: اقتصاد ایران درگیر مسائل زیادی است؛ تورم، تحریم، رشدپایین اقتصادی، سیاست های پولی و غیره. در این میان عده ای به دنبال ارائه راه چاره های کوتاه مدتی هستند تا شرایط مناسب تری برای اقتصاد ایران رقم بخورد.

دولت آینده به سرمایه گذاری در ماشین آلات توجه کند

سرزعیم می گوید: عده ای معتقدند که رونق در بخش مسکن به رونق در کل اقتصاد منجر می شود. این حرف برای سیاستمداران بسیار جذاب است؛ زیرا بهبود شرایط مردم و تقویت قدرت رقابت اقتصاد ایران در اقتصاد جهانی کار بسیار دشواری است و اگر بتوان راه ساده ای یافت که زحمت آن کار سخت را نداشته باشد، اما به نتیجه ای مشابه آن یعنی رونق بینجامد، سیاستمداران حتما از آن استقبال می کنند. سیاستمداران تصور می کنند که می توان با ایجاد رونق در بخش مسکن میان بری برای رسیدن به رفاه یافت. برای همین نظام بانکی را تحت فشار می گذارند که وام ساخت خانه و وام خرید خانه با نرخ های ترجیحی و مدت زمان بازپرداخت طولانی عرضه کنند، آن وقت اقتصاد مستقیم به سمت بهبود پیش خواهد رفت.

او معتقد است: اما این دیدگاه بسیار اشتباه است؛ رفاه جوامع عمدتا از قدرت رقابت آنها در بازار محصول و در بازار رقابت جهانی مشخص می شود. هرچه اقتصاد یک کشور رقابت پذیرتر باشد یعنی بتواند کالاهای بهتر و با قیمت مناسب تر تولید کند، رفاه مردم آن بیشتر خواهد شد. البته رقابت پذیری هم اصولی دارد که باید به آنها توجه شود.

سرزعیم تاکید می کند: رشد ناشی از سرمایه گذاری در بخش امور عمرانی مثل مسکن، کارخانه، راه، پل و... رشد کمتری از سرمایه گذاری در بخش ماشین آلات ایجاد می کند. ما اگر دنبال رشد اقتصادی و رونق تولید هستیم، باید به سرمایه گذاری در ماشین آلات بیش از سرمایه گذاری در مسکن توجه کنیم و برایش ارزش قائل شویم.

او ادامه می دهد: ما باید واقعیت های اقتصاد جهانی، علم اقتصاد و توسعه را بپذیریم؛ هیچ راه میان بری برای توسعه وجود ندارد؛ برای رسیدن به رونق نباید به دنبال راه چاره های کوتاه مدت چون رونق مسکن و غیره رفت؛ باید برای رشد و تولید صنعت را جدی بگیریم؛ به متغیرهای اقتصادی، بخصوص اقتصاد کلان توجه کنیم. دولت آینده هم باید به این اصول توجه کند.

سرزعیم تاکید می کند: کسانی که سودای رونق اقتصادی را در سر می پرورانند، به جای تحت فشار قرار دادن بانک برای پرداخت تسهیلات به بخش مسکن، منتظر باشند تا گرفتاری بنگاه های صنعتی در تامین سرمایه در گردش حل شود. شاید از طریق توسعه صنعتی، اقتصاد کشور روی رونق و رشد پایدار را ببیند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1756

به "دولت آینده به سرمایه گذاری در ماشین آلات توجه کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت آینده به سرمایه گذاری در ماشین آلات توجه کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید