زباله ای بیولوژیک که می تواند 80 بیماری را درمان کند

به گزارش اسلیم فا، خبرنگاران/بوشهرمسئول مرکز خون بند ناف موسسه رویان استان بوشهر می گوید با انجماد خون بند ناف نوزاد و نگهداری آن می توان بیش از 80 نوع بیماری از جمله سرطان خون، تالاسمی، کم خونی های مادرزادی و یا نقص سیستم ایمنی را درمان کرد.

زباله ای بیولوژیک که می تواند 80 بیماری را درمان کند

به گزارش اسلیم فا، جواد پرویزی نژاد در نشست آموزشی معرفی و مزایای مرکز خون بندناف با حضور مسئولان مراکز خدمات جامع سلامت و واحدهای ستادی شبکه بهداشت و درمان دشتستان اعلام کرد: پس از تولد نوزاد خون باقی مانده در بند ناف و جفت -که غنی از سلول های بنیادی است- به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می گردد در حالی که این خون حاوی سلول های بنیادی و سلول های خون ساز است که می تواند برای درمان بیماری ها استفاده گردد.

وی توضیح داد: بیش از 13 سال است که ذخیره سازی خون بند ناف نوزاد در ایران و در بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان انجام می گردد و تاکنون 95 هزار نمونه خون بند ناف در این بانک ذخیره سازی شده است.

مسئول مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر گفت: والدین قبل از تولد نوزاد و از هفته 36 بارداری مادر اقدام به ثبت نام در این بانک نموده و بلافاصله پس از زایمان نیز بند ناف از نوزاد جدا و توسط یک سوزن خون از بندناف و جفت جمع آوری و به کیسه های خون منتقل می گردد.

پرویزی نژاد افزود: سپس خون بند ناف نوزاد منجمد و در بانک نگهداری می گردد تا چنانچه نوزادان در بزرگسالی مبتلا به بیماری هایی نظیر سرطان خون، تالاسمی، کم خونی های مادرزادی و یا نقص سیستم ایمنی شوند با استفاده از سلول های بنیادی خون بندناف درمان شوند.

این مسئول گفت: با استفاده از سلول های بنیادی خون بندناف، پتانسیل درمان بیش از 80 نوع بیماری وجود دارد.

وی اعلام کرد: مراقبین سلامت و ماماهای شاغل در مراکز خدمات جامع سلامت می توانند با آموزش و ارتقا آگاهی مادران باردار در این زمینه تاثیرگذار بوده و با توجه به فرهنگ غلط تک فرزندی، آنها را با مزایای بانک خون بند ناف نوزادان در درمان بیماری ها آشنا نمایند.

جواد پرویزی نژاد در مورد مزایای ذخیره سازی خون بند ناف گفت: سلول های بنیادی که از بند ناف گرفته می شوند بسیار پر توان بوده و در اثر تکثیرهای پی در پی دچار پیری نمی شوند، به طوری که با تزریق یا جایگزینی آن ها در بافت هایی که آسیب جدی دیده اند می توانیم به بهبودی و تشکیل سلول های جدید بافت یاری کنیم.

مسئول مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر اعلام کرد: در بیمارستان شهید گنجی برازجان سه نفر ماما دوره های کامل نحوه خون گیری از بند ناف نوزاد را آموزش دیده اند و در بیمارستان مهر برازجان نیز سه نفر به دفتر نمایندگی معرفی شده که در حال گذراندن دوره های آموزشی هستند، همچنین تفاهم نامه ای با رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر جهت همکاری پزشکان متخصص زنان در این زمینه منعقد شده است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر مدت قرارداد ذخیره سازی خون بند ناف در بانک خون بند ناف رویان 28 سال بوده و در آینده این مدت زمان بیشتر خواهد شد و استان بوشهر نهمین استانی است که از این فرایند استقبال نموده است.

پرویزی نژاد تاکید نمود: به همت جهاد دانشگاهی استان بوشهر، دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان از فروردین ماه سال 97 با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در استان بوشهر راه اندازی شده و تاکنون 500 خانواده نمونه خون بند ناف نوزاد خود را در این موسسه ذخیره نموده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 611

به "زباله ای بیولوژیک که می تواند 80 بیماری را درمان کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زباله ای بیولوژیک که می تواند 80 بیماری را درمان کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید