عرضه رایتل به بورس صحت دارد؟

به گزارش اسلیم فا، مدیرعامل اپراتور سوم جزئیات تازه ای از ورود رایتل به بازار سرمایه گفت.

عرضه رایتل به بورس صحت دارد؟

یاسر رضاخواه، درباره دلایل تعویق رایتل در عرضه اولیه، گفت: تقریبا از پایان تابستان سال گذشته آماده حضور در بورس بودیم، اما بورس آماده حضور ما نبود!

وی افزود: این روزها بازار سرمایه حال خوبی ندارد. عرضه یک شرکت تازه زمانی که بازار منفی است، باعث حرکت نقدینگی ها به سمت این عرضه تازه می گردد و امکان دارد بازار متلاطم، فشار تازهی تجربه کند. چالش بورس تقریبا از تابستان سال گذشته شروع شد.

مدیرعامل رایتل اظهار داشت: با وجود چالش های موجود در این بازار، ما جلسات پیش پذیرش را انجام داده ایم و از طریق هلدینگ صبا تامین، که هلدینگ سرمایه گذاری شستا است این فرایند را پیگیری می کنیم. به ما اعلام شده است، ظرف دو سه هفته آینده و قطعا قبل از یک ماه آینده، جلسه هیات پذیرش بورس رایتل برگزار می گردد. اگرچه باز این هم کافی نیست. جلسه هیات پذیرش فقط می گوید رایتل صددرصد آماده ورود به بورس است و باز باید بایستیم و ببینیم که بازار سهام چه زمانی آمادگی این را دارد که رایتل را عرضه کنیم.

منافع اقتصادی

وی با بیان اینکه ورود رایتل به بازار سرمایه با هدف ایجاد منافع اقتصادی، انجام می گردد، گفت: ما می خواهیم با بورسی شدن رایتل منافع اقتصادی برای سهامدار ایجاد کنیم و این منافع اقتصادی را در ارائه سرویس ها و خدمات تازه به مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی به کار گیریم. علاوه بر این، از طریق هم افزایی با بدنه وزارت رفاه اقدامات موثر انجام دهیم.

این مدیرجوان، عرضه رایتل به بورس را یک الزام استراتژیک دانست و تاکید کرد: فکر می کنم رایتل تا یک سال ونیم آینده به جایی می رسد که من اسمش را ساحل آرامش و سکوی ثبات می گذارم و دیگر از آن نقطه رایتل به عقب باز نمی گردد و رو به جلو می رود. در آن مقطع منابعی وجود دارد که می توان در حوزه های مختلف سرمایه گذاری کرد و حتما آن موقع شستا و سازمان تامین اجتماعی هم به یاری می آیند.

رضاخواه گفت: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، کسب وکارهای متنوعی دارد و 9 هلدینگ در زیر مجموعه اش است. به نظر من یکی از نقاطی که رایتل می تواند روی آن سرمایه گذاری کند، نه این فضای بسیار متراکم و به قولی اقیانوس قرمز کسب وکارهای استارتاپی در حوزه B2C است که می تواند به سبک B2B بیزینس های enterprise حرکت کند. آن روز اگر ما در زیرساخت 5G آماده باشیم، شاید اصلا تمرکز را روی بیزینس های B2B و smart factory و بیزینس هایی که به آن اقیانوس آبی می گویند و اشباع نیست، بگذاریم. رایتل به خاطر وضع سهامدارش می تواند با استفاده از هم افزایی با سهامدارش در آن حوزه ها ارزش آفرینی زیادی برای صنعت کشور کند.

موانع ورود

سکاندار رایتل با اشاره به یکی از چالش های این شرکت خدمات ارتباطی برای ورود به بورس، ادامه داد: ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که سهامداران با همه چالش هایی که با آن روبرو هستند، داخل مجموعه سرمایه گذاری کنند. اما مطمئن هستیم که وقتی رایتل وارد بازار بورس گردد، سهام رایتل با سرعت به مجموعه های خصوصی، عمومی واگذار گردد و آن مجموعه های تازه سرمایه گذاری می کنند. از این طریق چالش سرمایه گذاری رایتل برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به تاثیر افزایش سرمایه رایتل بر توسعه این شرکت، گفت: بخش زیاد سرمایه گذاری که در رایتل انجام می گردد، با تمام حمایت های شستا از محل عملیات شرکت و سودآوری اخیر است و این امر باعث شد شرکت در دو سال گذشته در راستا توسعه حرکت کند، هرچند آهسته ولی باعث افزایش تعداد مشترکین و افزایش ترافیک گردد. در یک سال و نیم گذشته 600 تا از هزار سایت شبکه رایتل در تهران به 4G+ تبدیل شده است.

رضاخواه اظهار داشت: رایتل تنها اپراتوری است که بیش از نصفی از سایت های آن هنوز 3G است. ما در یک برنامه معین دنبال این هستیم که در ظرف یک سال ونیم تا دو سال آینده، رایتل سایت 3G نداشته باشد. همه سایت های ما یا 4G یا 4G+ باشد که این مورد احتیاج به سرمایه گذاری دارد. امیدواریم حضور سهامداران تازه در سازمان بورس به ما در جذب سرمایه برای این فرایند توسعه یاری برساند.

معمای سودآوری

این فعال حوزه ارتباطات، با گره گشایی از معمای سودآوری اخیر رایتل، گفت: در اغلب نقاط ساختار هزینه را اصلاح و خیلی از تامین کننده های خارجی را با تامین کننده های داخلی جایگزین کردیم. درحال حاضر پیشرفته ترین زیرساخت های IT را با یک-دهم قیمت از طریق شرکت های داخلی مدیریت می کنیم. این صرفه جویی ها که در هزینه های جاری ایجاد شده است را با شرکت های داخلی انجام دادیم و منافع های حاصل از آن را در توسعه شبکه صرف کردیم. واقعا اگر کسی بخواهد به معمای توسعه در رایتل بپردازد و ببیند چگونه این معما حل شد، شاید سر نخ آن همین نقطه باشد.

وی تاکید کرد: ما در دو سال گذشته یک عدد نزدیک به 600-700میلیارد تومان از محل منابع خود شرکت سرمایه گذاری کردیم. باید هم بدانید که رایتل به خیلی از تامین کننده هایش بدهکار بوده است. در گذشته علاوه بر زیان انباشته ما یک بدهی انباشته هم داشتیم. که خیلی از بدهی ها را دادیم وهمزمان منابع مان را صرف توسعه کردیم.

مدیرعامل رایتل، اثرگذاری برای مستمری بگیران را از جمله بزرگترین انگیزه های رایتل برای ورود به بورس، دانست و گفت: عرضه رایتل در بورس نقدینگی برای سهامدار ما ایجاد می کند. سازمان تامین اجتماعی و شستا در طول سال های گذشته سرمایه گذاری بسیار زیادی در رایتل انجام داده بودند و این سرمایه گذاری نه تنها سودی برای این مجموعه، سهامداران و متولیان اصلی اش نداشت. بلکه زیان ده هم شده بود. ما هر روز بیش از قبل علاقه مند هستیم رایتل سودآور و زیان انباشته اش صفر گردد و بتواند به سهامدارش سود دهد که درحال حاضر صددرصد آن در اختیار سازمان تامین اجتماعی است. این امر انگیزه زیادی به من و همکارانم می دهد.

وی تاکید کرد: یکی از دلایلی که ما دوست داریم این اپراتور در بازار سرمایه عرضه گردد این است که رایتل در ادوار مختلف قیمت گذاری شده است و آخرین بار اردیبهشت 1400 بود که در تتازه ارزیابی شستا به عنوان یکی از دارایی های آن، درحقیقت یک ارزش تازهای روی آن گذاشته شد.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1992

به "عرضه رایتل به بورس صحت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه رایتل به بورس صحت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید