مانیکور خیس چیست و چرا بهتر است آن را انتخاب نکنیم؟

به گزارش اسلیم فا، مانیکور خیس یکی از روش های انجام مانیکور برای ناخن های دست است. در سالن های زیبایی و ناخن هم احتمالا زیاد دو اصطلاح مانیکور خیس ومانیکور خشک را شنیده اید. اگر قبلا این دو روش را تجربه نکرده باشید، احتمالا برای شما سوال شده که کدام روش بهتر است؟ اصلا مانیکور خیس چیست و آیا برای سلامت ناخن شما ضرر دارد یا نه؟ فرق مانیتور خیس و خشک چیست؟ در ادامه به این سوال ها جواب می دهیم و معایب و مزایای مانیکور خیس و خشک را برررسی می کنیم.

مانیکور خیس چیست و چرا بهتر است آن را انتخاب نکنیم؟

مانیکور خیس و خشک؛ چطور انجام می شوند؟

مانیکور یکی از خدمات محبوب در سالن های زیبایی است. با یاری مانیکور می توانید ناخن هایی زیبا و دست هایی نرم و لطیف داشته باشید. در مراحل مانیکور از مواد و محصولات مختلفی استفاده می گردد. برخی از این مواد خاصیت نرم نمایندگی، تقویت نمایندگی و… دارند. در قالب اوقات، قبل از انجام مانیکور، ناخن ها و دست در آب خیس می شوند و بعد سایر مراحل مانیکور انجام می گردد. این رایج ترین روش مانیکور است اما اخیرا نام مانیکور خشک هم بر سر زبان ها افتاده و احتمالا در شبکه های اجتماعی، زیاد در خصوص آن می شنوید و شاید برایتان سوال شده باشد که مانیکور خشک چیست و چرا این روزها در خصوص مانیکور خیس و مضرات آن زیاد صحبت می گردد؟

قبل از هر چیز بهتر است که مانیکور خیس و مانیکور خشک را بشناسیم و بدانیم که هر کدام چه مراحلی دارند.

مانیکور خیس چیست؟

مانیکوری که بیشتر اوقات در سالن های زیبایی ارائه می گردد مانیکور خیس ناخن است. در این فرایند مانیکور، متخصص مربوطه در ابتدای آغاز فرایند مانیکور، انگشتان شما را داخل یک کاسه آب گرم قرار می دهد تا ناخن ها به خوبی خیس بخورند.

مهم ترین علت برای انجام این مرحله این است که کوتیکول های اطراف ناخن و پوست شما نرم تر شوند. ضمناً بعد از سوهان کشیدن و استفاده از بافر برای مسطح کردن سطح ناخن، مقداری زیادی از کوتیکول ها و ناخن های تراشیده شده روی ناخن های شما خواهد بود که با خیس کردن، کاملا پاک و تمیز می گردد و در این مرحله می توان به راحتی از انواع محصولات مورد استفاده در مانیکور ناخن استفاده کرد.

اگر برایتان سوال شده که کوتیکول چیست، باید بدانید که کوتیکول همان پوست نازک و شفافی است که در محل رویش ناخن وجود دارد. وظیفه این پوست، محافظت از ناخنی است که تازه رشد نموده است. در مانیکور، این پوست عقب زده می گردد و حتی مقدار اضافی آن بریده می گردد تا سطح ناخن کاملا باز گردد و محصولات مختلف از جمله روغن های محافظ ناخن و لاک و… روی ناخن قرار بگیرند.

مانیکور خشک چیست؟

مانیکور خشک مرحله خیس کردن ناخن را ندارد. شاید فکر کنید که مانیکور خشک باعث خشک شدن و شنماینده شدن ناخن های شما می گردد.

اما این طور نیست چون به جای آب در این روش از انواع روغن ها، کرم ها و محصولات آبرسان استفاده می نمایند تا رطوبت لازم را برای نرم تر شدن ناخن و کوتیکول ها تامین نمایند. این محصولات دقیقا همان تاثیر آب را دارند و حتی برخی از آن ها بسیار مفید تر هستند و می توانند تغذیه نماینده پوست و ناخن باشند.

چرا مانیکور خشک به مانیکور خیس ترجیح داده می گردد؟

احتمالا اخیرا در شبکه های اجتماعی زیاد دیده باشید که توصیه می نمایند از مانیکور خیس استفاده نکنید. در ادامه در خصوص معایب و مزایای مانیکور خیس صحبت می کنیم اما در این مرحله بهتر است رجحان های مانیکور خشک نسبت به مانیکور خیس را بدانید.

افزایش دوام لاک ناخن

لاک زدن معمولا آخرین مرحله مانیکور ناخن دست است. دوام لاک اهمیت زیادی دارد چون حتما دوست ندارید که به محض بیرون آمدن از سالن زیبایی، ناخن های شما لب پر شوند و ظاهر زیبا و مرتب خود را از دست بدهند. یکی از مهم ترین مزایای مانیکور خشک هم همین افزایش دوام لاک ناخن است. اما چرا خشک بودن ناخن ها دوام لاک ناخن را بیشتر می نماید؟ بگذارید از جنبه علمی آن را آنالیز کنیم.

صفحه ناخن ما به طور طبیعی به شکل خمیده و منحنی است. با این حال، هنگامی که در آب خیس می خورد، خمیدگی آن کمتر می گردد. این صفحه منحنی ناخن طبیعی اغلب تا زمانی که وقت لاک زدن می رسد، کاملاً خشک نمی گردد. بنابراین، هنگامی که صفحه ناخن کاملاً خشک شد، لاک کاملاً صاف روی سطح قرار نمی گیرد و از کناره ها آغاز به بلند شدن از روی ناخن می نماید.

پیشگیری از بلندشدن بیش ازحد کوتیکول

کوتیکول ها هنگامی که در آب خیس می شوند، حجیم تر می شوند و نقش جذب نماینده آب را به خود می گیرند. در نتیجه وقتی که آن ناحیه کاملاً خشک شد، کوتیکول می تواند آغاز به لایه لایه بلند شدن کند.

با این حال، در مانیکور خشک، کوتیکول راحت تر به عقب رانده می گردد و تحت کنترل است. بعلاوه بعد از اتمام کار تغییری در مقدار آن ایجاد نمی گردد.

محکم نگه داشتن ناخن ها

حتما متوجه شده اید که وقتی از حمام بیرون می آیید ناخن های شما نرم می شوند و گاهی به راحتی می توانید آن ها را خم کنید. بعلاوه رنگ آن ها هم پریده تر به نظر می رسد. این اتفاق به خاطر آب است. آب می تواند ناخن های شما را آسیب پذیرتر کند و استحکام آن را کم کند.

در مانیکور خشک ناخن شما در محکم ترین و مقاوم ترین شرایط خود واقع شده است. در نتیجه استحکام خود را از دست نمی دهد.

کاهش خطر عفونت باکتریایی

کاهش خطر عفونت باکتریایی در مانیکور خشک به این معنا نیست که تمام مانیکورهای خیس منجر به عفونت می شوند. اما ضروری است بدانید که آب باعث باز شدن منافذ پوست می گردد و این اتفاق، احتمال انتقال عفونت های قارچی را بیشتر می نماید. به خصوص اگر وسایلی که برای شما استفاده می گردد مثلا کاسه ای که در آن دست های شما خیس می شوند، بین هر بار استفاده به خوبی تمیز و ضدعفونی نشوند.

کاهش مصرف آب

این مزیت ربطی به زیبایی و ناخن ندارد ولی مهم است. کاهش مصرف آب در شرایطی که احتمال بی آبی وجود دارد، یکی از مهم ترین وظایف ماست. به خصوص در روتین های زیبایی که در طول روز وقتی کنار هم جمع شوند، مقدار زیادی از مصرف آب روزانه را تشکیل می دهند؛ شستن صورت دو بار در روز، مسواک زدن، حمام کردن و… پس هر زمان و به هر شکلی که امکان دارد سعی کنید مصرف آب را کاهش دهید.

صرفه جویی در زمان

کارهایی که برای زیبایی پوست، مو و ناخن در سالن های زیبایی انجام می دهیم معمولا وقت زیادی از ما می گیرند. وقت گرفتن، در انتظار ماندن برای رسیدن نوبت، رفت و آمد به سالن زیبایی و… فرایندهای وقت گیر هستند. در مانیکور خشک یکی از وقت گیرترین مراحل انجام کار حذف می گردد و کار شما سریع تر انجام می گردد.

فواید مانیکور خیس دست

با توجه به تمام مزایایی که برای مانیکور خشک عنوان کردیم احتمالا تعجب می کنید که چرا در سالن های زیبایی، مانیکور خیس را ترجیح می دهند. مهم ترین علتی که باعث می گردد مانیکور خیس ترجیح داده گردد این است که وقتی کوتیکول ها خیس می شوند و رطوبت را جذب می نمایند، راحت تر می توان آن ها را عقب زد و قسمت های خشک و مرده پوست را جدا کرد. علاوه بر این، وقتی ناخن ها مرطوب می شوند، کوتاه کردن آن ها راحت تر است.

آموزش مانیکور خیس دست

با یادگیری مراحل مانیکور خیس و دنبال کردن قدم به قدم این مراحل می توانید خودتان در خانه یک مانیکور حرفه ای در حد سالن های زیبایی داشته باشید. گاهی اوقات به خاطر هزینه بالا یا کمبود وقت نمی توانیم برای مانیکور به سالن های زیبایی برویم. به خصوص در خصوص ناخن که باید مرتب به آن رسیدگی کنیم و معمولا زود بلند می گردد.

برای داشتن مانیکور خوب یعنی رسیدگی به دست ها و مرتب کردن ناخن های دست، کافی است نیم ساعت زمان آزاد و تعدادی از وسایل لازم برای مانیکور را داشته باشید. با داشتن این وسایل که یک بار برای آن ها هزینه می کنید و برخی محصولات مصرفی مثل روغن ها و لوسیون ها و… می توانید خودتان در خانه مرتب مانیکور انجام دهید. با تهیه لازم مانیکور، پدیکور و سایر مراقبت های ناخن، این کار را در منزل و هر موقع که زمان آزاد داشتید امتحان کنید.

مراحل مانیکور ناخن دست

این مراحل آموزش مانیکور خیس دست را در خانه قدم به قدم دنبال کنید. ممکن است دفعات اول مانیکور در خانه برایتان سخت باشد و وقتتان را بگیرد ولی به مرور حرفه ای می شوید. تماشا ویدیوهای آموزشی هم می تواند مفید باشد.

مرحله اول: پاک کردن لاک ناخن

اگر از قبل روی ناخن لاک دارید آن را پاک کنید. برای این کار از حوله های کاغذی یا پدهای پنبه ای بهره ببرید. هر دوی این ها از دستمال کاغذی و پنبه بهتر هستند. همواره از پاک نماینده های لاک بهره ببرید که استون نداشته باشند. استون باعث خشکی ناخن می گردد و پاک نماینده های فاقد استون فرمولاسیون ملایم تری دارند.

مرحله دوم: کوتاه کردن و سوهان کشیدن ناخن

برای اینکه بهتر بتوانید شکل نهایی ناخن را کنترل کنید، وقتی که ناخن ها کاملا خشک هستند، آن ها را سوهان بکشید. از سوهان های خیلی خشن استفاده نکنید و این کار را با شدت انجام ندهید. در سوهان کشیدن زیاده روی نکنید چون باعث نازک شدن ناخن و پوسته پوسته شدن آن می گردد. برترین تکنیک برای سوهان کشیدن ناخن این است که فقط در یک جهت سوهان بکشید و این کار را کاملا ملایم انجام دهید.

هرگز سوهان را عقب و جلو روی ناخن نکشید. این کار باعث شنماینده شدن ناخن می گردد.

مرحله سوم: نرم کردن ناخن ها وکوتیکول ها

در یک کاسه که در آن آب گرم ریخته اید محصولاتی مثل روغن کوتیکول، روغن زیتون یا لوسیون بدن را اضافه کنید. بعد از 10 دقیقه که ناخن ها و دست خود را در آن قرار دادید، روی کوتیکول های ناخن کرم یا لوسیون بزنید. با وسیله ای به نام عقب زن، کوتیکول را از روی ناخن جدا کنید و عقب بزنید.

این کار را باید با ملایمت و آرامی انجام دهید. دقت نکردن در این مرحله ممکن است باعث آسیب تماشا پوست اطراف ناخن و حتی خون ریزی گردد.

مرحله چهارم: جدا کردن کوتیکول ها

اگر پوست اطراف ناخن شما خیلی خشک نشده و به نظر می رسد که سالم است، بهتر است که فقط آن را عقب بزنید. اما اگر احساس می کنید که پوست اضافه دارد، با یک قیچی تیز و تمیز که مخصوص این کار است، پوست مرده را از کنار کوتیکول جدا کنید.

کوتیکول در واقع یک لایه محافظ برای ناخن است و مانع از تحریک شدن پوست و ناخن بر اثر ورود عوامل خارجی می گردد. بهتر است تا جایی که امکان دارد، پوست این قسمت را جدا نکنید.

مرحله پنجم: استفاده از لاک پایه یا بیس کت (Base coat)

بعد از مرتب کردن ناخن و اطراف آن، لوسیون ها و روغن های روی ناخن را با آب و صابون بشویید. ناخن ها را با حوله کاملا خشک کنید. لازم نیست دوباره از لاک پاک کن بهره ببرید. بسیاری از سالن ها در این مرحله دوباره از لاک پاک کن استفاده می نمایند اما این کار ناخن شما را خشک می نماید.

بعد از اینکه ناخن ها خشک شدند و هیچ ماده ای مثل روغن و لوسیون روی آن ها نبود، نوبت به استفاده از بیس کت است. ممکن است از این مرحله صرف نظر کنید کاری که بسیاری از افراد انجام می دهند اما این مرحله مهم است. استفاده از بیس کت باعث می گردد که لاک ناخن درست در جای خود قرار بگیرد و رنگ واقعی لاک را نشان می دهد.

به جای بیس کت معمولی می توانید از بیس کت هایی بهره ببرید که خاصیت درمانی دارند. مثلا برخی از انواع آن ها باعث استحکام ناخن می شوند.

مرحله ششم: لاک زدن مثل حرفه ای ها

این مرحله اختیاری است و اگر دوست ندارید لاک بزنید می توانید از آن صرف نظر کنید.

برای اینکه حرفه ای لاک بزنید باید کاری را انجام دهید که در سالن های ناخن انجام می گردد. ابتدا یک بار از سرانجام تا نوک ناخن را درست در وسط ناخن لاک بزنید. در مرحله بعد، دو طرف ناخن را لاک بزنید. فرچه لاک را فقط در یک جهت از سرانجام تا نوک ناخن بکشید.

برای اینکه یک لایه نازک از لاک روی ناخنتان بزنید، برای هر ناخن فقط یک بار قلم موی آن را داخل لاک ببرید و با همان یک بار، تمام ناخن را لاک بزنید. اما اگر دوست دارید لاک پررنگ تری بزنید و لایه ضخمیم تری از لاک روی ناخن شما باشد، بین هر لایه دو دقیقه صبر کنید.

مرحله هفتم: استفاده از تاپ کت (Top Coat)

این مرحله هم معمولا کنار گذاشته می گردد اما مهم است. کار را با استفاده از یک لایه تاپ کت تمام کنید. تاپ کت باعث می گردد که ناخن های شما محکم تر شوند و سالم بمانند چون مانع از دست رفتن رطوبت ناخن می شوند و ناخن های شما کمتر دچار خشکی و شکستگی می گردد.

برترین تاپ کت ها آن محصولاتی هستند که دوام بیشتری دارند و محکم تر می شوند. مدل هایی که سریع خشک می شوند معمولا این ویژگی را ندارند. اگر عجله دارید ریسک نکنید و از تاپ کت هایی که سریع خشک می شوند بهره ببرید تا لاک شما خراب نگردد.

برای اینکه عمر لاک ناخن را افزایش دهید، یک روز در میان روی آن تاپ کت بزنید.

مرحله هشتم: ترمیم در صورت احتیاج

بعد از خشک شدن ناخن ها آن ها را آنالیز کنید تا ببینید که مسئله ای به وجود آمده یا نه. اگر جایی از لاک خراب شده با یاری یک گوش پاک کن، لاک پاک کن و… می توانید آن اشتباه را اصلاح کنید. از قلم نیاندازید که اگر بخشی از لاک ناخن را اصلاح کردید دوباره روی آن تاپ کت بزنید.

برای مرتب کردن ناخن های پا باید اسپای پا در خانه را امتحان کنید.

جمع بندی

مانیکور خیس ناخن مانیکوری است که در فرایند آن یک مرحله خیس کردن ناخن در آب وجود دارد. این کار با وجود معایبی که دارد، هنوز در سالن های زیبایی انجام می گردد. شما در خانه هم می توانید مانیکور خیس را انجام دهید و اگر دوست نداشتید مرحله خیس کردن ناخن را حذف کنید.

منابع: Shape, Lesalon

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1403 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2374

به "مانیکور خیس چیست و چرا بهتر است آن را انتخاب نکنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مانیکور خیس چیست و چرا بهتر است آن را انتخاب نکنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید