نام بنادر و جزایر پیشین خلیج فارس چه بود؟

به گزارش اسلیم فا، ایسنا/ بدنبال آخرین خبرهای بدست رسیده، این پرسش مطرح می شود که نام بنادر و جزایر پیشین خلیج فارس چه بود؟

نام بنادر و جزایر پیشین خلیج فارس چه بود؟

خلیج فارس در سده اخیر بدون تردید یکی از مهمترین و حساس ترین منطقه ها دنیا در نگرش های ژئوپولتیک و محاسبات ژئواستراتژیک بوده است با توجه به تحولات و دگرگونی های عمیق و جاری در عرصه مناسبات بین المللی در شروع قرن 21 مهمترین کانون توجه نهاده شد و به تعبیر کلاسیک ژئوپلتیک هارتلند یا قلب زمین نام میگیرد.

خلیج فارس از قدیم الایام موردنظر سیاستمداران بزرگ دنیا قرار داشته و چه بسا که می توانیم این منطقه را محل انعکاس سیاست های بین المللی بنامیم متفکر و نظریه پرداز نظامی اروپایی یوردیس فون لوهازن در خصوص اهمیت ژئواستراتژیک و سوق الجیشی منطقه خلیج فارس تعبیر و تعریف بسیار جالبی دارد که اهمیت استراتژیکی این منطقه و عمق مطامع استعماری کشورهای سلطه گرغربی بویژه استکبار دنیای در خلیج فارس را روشن می سازد.

وی می گوید: میان دو نوار اروپا و افریقا و آسیا سرزمین های روسی سیبریه ای واقع شده و درمرزهای جنوبی آن خاورمیانه قراردارد خاورمیانه مرکز دنیای قدیم است مرکزی که در دل آن منطقه خلیج فارس واقع شده است و به منزله مرکز مرکز شناخته می گردد.

جالب است بدانیم در گذشته جزایری در خلیج فارس مستقر بوده اند که هم از لحاظ تجاری و هم سکونتی از اعتبار ویژه ای برخوردار بوده و شاید امروز دیگر نامی از آنها باقی نمانده است.

ابتدا به نام برخت و آرکتا می رسیم از بنادر فعال در شهرستان قشم کنونی که از لحاظ تجاری رونق بسیاری در گذشته یدک می کشید.

سپس به اپوستانا، بندر هخامنشی در شهرستان پارسیان کنونی می رسیم که در دوران هخامنشی نیز رونق زیادی داشته و از این لحاظ نامی برای خود دست و پا نموده بود.

کجاران شهری کهن در نزدیک شهرستان بندر لنگه مروارید خلیج فارس که از لحاظ صید و صیادی نیز شهری شناخته شده در زمان خود بود.

کیان نام دیگر جزیره کیش در گذشته، هرموز نام اصلی جزیره هرمز و شیلاو نام قدیمی سیراف از دیگر جزایر با اعتبار و پر رونق در طول تاریخ بوده که نشان دهنده اهمیت خلیج فارس در طول تاریخ بوده است.

منبع: همگردی
انتشار: 8 تیر 1401 بروزرسانی: 8 تیر 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2147

به "نام بنادر و جزایر پیشین خلیج فارس چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نام بنادر و جزایر پیشین خلیج فارس چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید