احتیاج هما به 100 هواپیما و خرید از روسیه و چین با ادامه تحریم ها

به گزارش اسلیم فا، خبرنگاران: مدیرعامل ایران ایر از همکاری ایرباس با اشاره به احتیاج این شرکت به خرید 100 هواپیما گفت در صورت عدم دستیابی به توافق جامع هسته ای و لغو کامل تحریم ها این شرکت به روسیه و چین برای تامین احتیاج خود روی خواهد آورد.

احتیاج هما به 100 هواپیما و خرید از روسیه و چین با ادامه تحریم ها

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش اسلیم فا، مدیرعامل ایران ایر گفت به محض اینکه تحریم ها علیه کشورش برداشته شوند، ایران ایر حداقل به 100 هواپیمای مسافربری احتیاج خواهد داشت و راحت تر خواهد توانست با شرکتهایی که در دوره کاهش تحریم های فعلی همکاری داشته اند، کار کند.

فرهاد پرورش که در گفت وگو با رویترز سخن می گفت اضافه نمود: اما در صورت عدم دستیابی به یک توافق بلندمدت در مذاکرات هسته ای، این شرکت هوایی در عوض به روسیه و چین به عنوان تامین کنندگان جایگزین روی خواهد آورد.

ایران و 6 قدرت جهانی در حال آماده شدن برای از سرگیری مذاکرات در خصوص توافقی نهایی برای خاتمه دادن به اختلافات 10 ساله بر سر برنامه هسته ای ایران هستند.

پرورش در پاسخ به این سوال که آیا کار با شرکتهایی که در دوره توافق موقت ژنو با ایران ایر همکاری داشته اند، آسانتر خواهد بودگفت: بله مطمئنا اینگونه است.

وی افزود: از نظر من، اگر تحریم ها در بخش هوایی برداشته شوند، ما فورا حداقل به 100 فروند هواپیما احتیاج خواهیم داشت که هم شامل هواپیماهای پهن و هم هواپیماهای باریک می گردد.

شرکت های آمریکایی بوئینگ و جنرال الکتریک پیشتر اعلام نموده اند که به دنبال صدور قطعات هواپیما به ایران بر اساس توافق موقت ژنو هستند که زمان اجرای آن در روز 20 جولای به اتمام می رسد.

پرورش در ادامه این مصاحبه گفت، گروه ایرباس اروپا در چارچوب توافق موقت با ایران همکاری داشته است. سخنگوی شرکت ایرباس که قبلا فقط گفته بود ایرباس در حال آنالیز این موضوع است، تایید کرد که این شرکتهواپیماسازی از واشنگتن درخواست مجوز صدور قطعات یدکی به ایران را نموده است.

پرورش بعضی مدل های غربی از جمله ایرباس 320 و بوئینگ های 737-800 باریک و همچنین جت های پهن پیکر نظیر ای 330 و ای 350، 777 و 787 و

شاید 747-8 را نام برد که می تواند برای شرکت ایران ایر مناسب باشد.

وی همچنین به شرکت های بمباردیر کانادا وامبرائر برزیل به عنوان شرکت هایی اشاره نمود که در کوشش برای به دست آوردن سهمیسالانه 100 میلیارد دلاری از بازار هواپیماهای مسافربری هستند.

این مقام ایرانی در ادامه اضافه نمود: ما با همهاین ها می توانیم کار کنیم...حتی اگر هواپیما به صورت فوری در دسترس نباشد، ما به راحتی می توانیم کرایه کنیم.

وی این برآورد را تایید کرد که ایران در نهایت به 400 فروند هواپیمای مسافربری احتیاج خواهد داشت.

پرورش گفت، استراتژی ایران رقابت با شرکت های هوایی دارای رشد سریع در حاشیه خلیج فارس است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا ایرانایر قبلا با طراحان هواپیما در خصوص احتیاجهای این شرکت در صورت لغو تحریم ها مذاکره نموده است یا نه گفت: ما با بسیاری از فراوری کنندگان هواپیما در ارتباط هستیم.قبلا این کار آسان نبود، اما اکنون این کار برای هیچ طرفی ممنوع نیست.

پرورش همچنین در پاسخ به این سوال که آیا شرکتهای بوئینگ و ایرباس نیز جزو شرکت های در تماس با ایران بوده اند یا نه گفت: هردوی این شرکت ها به دنبال حضور در بازار ایران هستند، اما فراوریکنندگان دیگری نیز وجود دارند.

اما سخنگوی شرکت ایرباس در این باره گفت: ما در حال اجرا مذاکرات تجاری با ایران نیستیم. سخنگوی شرکت بوئینگ نیز توضیح داد که این شرکت یک مجوز موقت برای فروش قطعات یدکی به ایران دریافت نموده است و هرگونه مذاکراتی که این شرکت با مقامات خطوط هوایی ایران داشته است، کاملا مطابق با آن مجوز و خط مشی دولت آمریکا بوده است.

پرورش در ادامه این مصاحبه گفت: ما در ایرانایر امیدواریم که مذاکرات به نتیجه ای مثبت برسد یا اینکه تمدید گردد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر مذاکرات در خصوص کاهش تحریم ها با شکست روبرو گردد، چه اتفاقی خواهد افتاد گفت: به دلیل اینکه در ایران احتیاج وجود دارد، صنعت هوایی ایران قطعا به سمت روسیه یا چین خواهد رفت.

وی افزود: اگر مذاکرات به خوبی پیش نرود،ما چیز زیادی از دست نخواهیم داد، اما در سوی دیگر، به پیش رفتن و رشد کردن برایهمه ما از نظر تجاری خوب است. ما روش ها و راه های قبلی مان را ادامه خواهیم داد.ما اکنون خیلی با تجربه شده ایم.

مدیرعامل شرکت ایران ایرگفت: تجربه نشان می دهد که آنچه آنها در خصوص ما انجام داده اند، موفقیت آمیز نبوده است. اقدامات گذشته چه از نظر عملی و چه از نظر تئوریک، موثر نبوده است.

پرورش اضافه نمود: همواره این کار (دور زدن تحریمها) به وسیله دلالان انجام می گیرد و طبیعتا آنها سود می برند...کار آسانی نیست، اما همواره راه هایی وجود دارد...برای خرید بعضی قطعات ما 200 درصد قیمت بالاتری را پرداخت می کنیم.

23

منبع: تسنیم
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 497

به "احتیاج هما به 100 هواپیما و خرید از روسیه و چین با ادامه تحریم ها" امتیاز دهید

1 کاربر به "احتیاج هما به 100 هواپیما و خرید از روسیه و چین با ادامه تحریم ها" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج هما به 100 هواپیما و خرید از روسیه و چین با ادامه تحریم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید