هزینه درمان در کشور بالا است

به گزارش اسلیم فا، وزیر بهداشت و درمان از زیرپوشش بودن 23 میلیون نفر در نظام ارجاع سلامت در کشور اطلاع داد.

هزینه درمان در کشور بالا است

به گزارش اسلیم فا، سیدحسن قاضی زاده هاشمی در آئین رونمایی از سامانه ارجاع و مدیریت سلامت که در مرکز خدمات جامع سلامت روستای اوجاکسر شهرستان بابلسر برگزار گردید، با اشاره به اینکه نظام ارجاع آرزوی دیرینه مردم است، اظهار کرد: بیماران در مسیری که بیمه ها مشخص کردند در سطح یک در مراکز بهداشتی توسط پزشک معاینه می شوند و در صورت لزوم به متخصص ارجاع خواهند شد.

وی با بیان اینکه هزینه درمانی در کشور بالا است، توضیح داد: یکی از دلایل افزایش هزینه ها نبود نظام ارجاع است و بیماران مستقیما به پزشک متخصص و فوق تخصص مراجعه می نماید.

وزیر بهداشت و درمان با بیان اینکه در برخی استان ها نظام ارجاع پیشرفت خوبی داشته است، ادامه داد: نظام ارجاع در استان مازندران و گیلان با دو مدل مختلف به خوبی درحال اجرا است که در نهایت موجب انتخاب بهترین طرح می گردد.

وی با اشاره به اینکه 23 میلیون نفر تحت پوشش نظام ارجاع هستند، گفت: گام نخست این طرح، تحت پوشش قرار دادن 83 میلیون نفر و تشکیل پرونده الکترونیک سلامت است.

قاضی زاده با بیان اینکه در حال حاضر برای 70 میلیون نفر در سطح کشور پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است، توضیح داد: امیدواریم در چند سال آینده نظام ارجاع در تمام کشور مستقر گردد به طوری که اگر بتوانیم سالانه 10 میلیون نفر را به این تعداد اضافه کنیم یاری بزرگی به نظام سلامت نموده ایم.

وزیر بهداشت و درمان در ادامه به خدمات دندانپزشکی اشاره نمود و گفت: خدمات پیشگیری در حوزه دندانپزشکی برای افراد زیر14 سال رایگان است.

وی با بیان اینکه برای 40 میلیون نفر در مقطع ابتدایی سه بار خدمات پیشگیری از پوسیدگی دندان را دریافت می نمایند گفت: با شرایطی که دولت دارد نمی تواند بیش از این در حوزه دندانپزشکی یاری کند و این خدمات یکی از پرهزینه ترین خدمات در این حوزه محسوب می گردد.

رضا حبیبی ساروی، مدیرعامل فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی مازندران و دبیر کلان منطقه آمایشی فناوری اطلاعات شمال کشور وزارت بهداشت، همچنین از اجرای پروژه الکترونیکی سامانه ارجاع و مدیریت سلامت شامل نسخه نویسی و نسخه پیچی ارجاع الکترونیکی اطلاع داد و گفت: از چهار سال پیش فرایند اجرایی این امر شروع و شهرستان بابلسر به عنوان پایلوت کشوری انتخاب شد که با همکاری چهار حوزه سازمان نظام پزشکی، بیمه سلامت کشور، وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مازندران به خاتمه رسید.

وی اضافه کرد: فاز نخست این پروژه از یک سال پیش شروع شده و بخش اجرایی سازی آن در مناطق تحت پوشش روستایی با موفقیت انجام شد و مدل نهایی برای اجرا در سطح کشور به دست آمد و اکنون در حال پیگیری برای اجرایی کردن فاز دوم این امر هستیم.

دبیر کلان منطقه آمایشی فناوری اطلاعات شمال کشور وزارت بهداشت اظهار داشت: اجرایی شدن این طرح در سطح داروخانه شهرهای مازندران نیازمند هماهنگی و همکاری بیمه ها است.

حبیبی اضافه کرد: مباحث مربوط به نظام ارجاع و نرم افزار بومی پزشک خانواده و متخصص در مازندران به صورت سه موضوع جدا گانه در قالب یک بستر راه اندازی شد.

به گزارش اسلیم فا، افتتاح و بازدید از بزرگترین خوابگاه دخترانه دانشجویی علوم پزشکی با ظرفیت هزار نفر و با اعتباری بالغ بر 320 میلیارد ریال از سوی وزیر بهداشت و درمان صورت گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 67

به "هزینه درمان در کشور بالا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه درمان در کشور بالا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید