وگردش بانکی با تمرکز بر گردشگری

به گزارش اسلیم فا، خبرگزاری خبرنگاران- بانک گردشگری به عنوان یکی از بانک های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال 1389 با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شروع کرد. این بانک طبق شعار راهبردی خود با تمرکز بر صنعت توریسم و سرمایه گذاری های مرتبط با گردشگری، سعی در کسب سهم عمده ای از این شاخه تجاری با عرضه محصولات نوین اقتصادی و اعتباری دارد، به نحوی که دارای کیفیت مطلوب و قیمت گذاری مناسب برای بازارهای هدف باشد.

وگردش بانکی با تمرکز بر گردشگری

با نگاهی بر سیاست کاری بانک گردشگری درمی یابیم این بانک تصمیم دارد با تکیه بر به کارگیری حداقل نیروی انسانی لازم و استفاده از اتوماسیون فناورانه، به جای ایجاد ساختگاه های فیزیکی، خدمات کیفی بهتر و به روزتری را به صورت مجازی برای مشتریان خود فراهم آورد. ذکر گفته های اخیر مدیرعامل بانک مبنی بر برنامه ریزی در راستای توسعه بانکداری الکترونیک به عنوان محوری ترین برنامه آن بانک می تواند موید این مطلب باشد که شعبه های فیزیکی در نسل جدید بانکداری از اولویت کمتری در این بانک برخوردار خواهند بود و سیاست های عمده مدیریت بانک گردشگری بر محور بانکداری دیجیتال پایدار خواهد شد.

با توجه به پتانسیل های موجود کشور در زمینه صنعت توریسم، بازده بالای گردشگری، امکان ایجاد ظرفیت های اشتغال، درآمدزایی و نیز وجود زیرساخت های فرهنگی و گردشگری، اماکن تاریخی و جاذبه های توریستی به همراه استقبال متولیان امر از توسعه این صنعت و جذب گردشگران داخلی و خارجی، این بانک می تواند (علاوه بر وظایف و عملنمودهای متعارف بانکی) با تصمیم سازی های هدفمند مدیریتی به عنوان یک سکوی اقتصادی مناسب، در مقام توسعه و پشتیبانی از صنعت توریسم، نقش مهمی را در این زمینه ایفا نماید.

با توجه به شرایط بانک گردشگری درمدت اخیر می توان به نکات مهمی دست یافت. اقدامات قابل توجه از صرافی و تبدیل ارز و ایجاد صندوق سرمایه گذاری تا تبلیغات مناسب ورزشی و اسپانسرینگ تیم های عظیم و پرمخاطب کشور، نشانگر این است که مدیریت شرکت در جهت توسعه و پررنگ کردن نام و صندلی بانک گردشگری قدم برمی دارد که این موضوع می تواند نکته مثبتی در افق آینده و بازده عملکردی آن بانک باشد.

آنالیز بنیادی سهم

نماد وگردش در بازار پایه زرد فرابورس ایران درج نماد شده و سهامداران اصلی آن شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران (با بیشترین حجم تملک) و شرکت های تامین سرمایه امین، آذر تجارت صنعت آژند، الماس شهراد شرق، تجارت بین المللی دل عالم ایرانیان، عمرانی سرمایه گذاری ایران و چند شرکت خصوصی دیگر هستند که تعدادی از سهامداران عمده این نماد در گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی (با نماد سمگا) نیز اقدام به سرمایه گذاری نموده اند. چنین مشاهداتی می تواند موید این مطلب باشد که سرمایه گذاران حقوقی بازار نظر مثبتی بر صنعت گردشگری و پتانسیل های نهفته در نمادهای مرتبط با آن دارند. این قبیل پتانسیل های بالقوه در صورت استقبال مدیران بانک قادر است موقعیت مثبتی را برای آینده بانک گردشگری رقم بزند.

در ادامه نگاهی بر عملکرد نماد وگردش با توجه به صورت های اقتصادی و اتفاقات اخیر سهم خواهیم داشت. چندی پیش وگردش در راستای تقویت بنیه اقتصادی خود اقدام به افزایش سرمایه 150 درصدی از محل آورده سهامداران نموده و طبق اعلامیه جدید خود قصد افزایش سرمایه مجدد به میزان 140 درصد از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها دارد. این افزایش سرمایه ها با مدیریت صحیح، می تواند توانایی شرکت را در تعاملات اقتصادی و پوشش آیتم های اقتصادی در ترازنامه تقویت کند.

طبق افشای مورخ 29/ 10/ 1399، این بانک در نظر دارد مقداری از دارایی های خود را در راستای رعایت قانون برطرف موانع فراوری رقابت پذیر و ارتقای نظام اقتصادی کشور به فروش برساند که شامل تمام یا درصدی از شرکت های فراوریی و سرمایه گذاری خواهند بود که بانک گردشگری در آنها سهامدار است. سود حاصل از این اقدام در صورت های اقتصادی آینده منعکس و قابل محاسبه خواهد بود.

بانک گردشگری تا تاریخ 6 ماه منتهی به 31/ 6/ 1399 نمایانگر تغییر ارزشمندی در فرایند سودسازی نسبت به دوره مشابه سال قبل است. هر سهم طی دوره مشابه سال قبل 244 ریال زیان شناسایی نموده بود، ولی در دوره اخیر 51 ریال سود محقق نموده است. (از نسبت 5/ 2: 1 افزایش سرمایه صرف نظر شده است. افزایش تعداد برگ سهام می تواند آهنگ رشد را کم اهمیت جلوه دهد. نسبت حدودی 125 ریال قبل از تجدید می تواند فرض گردد.)

نکته حائز اهمیت دیگر در گزارش، رشد درآمدهای مشاع بانک گردشگری نسبت به سال اقتصادی قبل است. عدد P/ E هم اکنون در محدوده 110 است.

آنالیز تکنیکال سهم

سهم در طول یک سال گذشته رشد چشمگیر 2400 درصدی داشته و به قیمت حداکثر 23450 ریال رسیده است. در طول ریزش بازار معادل 35 درصد از سقف تاریخی خود را اصلاح نموده و مجددا با ترمیم قیمت در محدوده سقف تاریخی خود قرار گرفته است. نوسانات مذکور در 6 ماه گذشته نسبت به تحرکات بازارسهام بسیار مناسب ارزیابی می گردد. سهم به علت قرار داشتن در بازار پایه و حجم معاملات کم ریسک نقدشوندگی باید مدنظر سهامداران و معامله گران بازار قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1516

به "وگردش بانکی با تمرکز بر گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وگردش بانکی با تمرکز بر گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید