پراید همواره در صدر!

به گزارش اسلیم فا، اگر از شما بپرسند که پر تکرارترین کلمه ای که در دیوار جستجو شده چه کلمه ای است، پاسخ شما چه خواهد بود؟ در دنیای دیوار کلمات زیادی وجود دارد که روزانه مورد جستجو قرار می گیرند؛ جستجوی هر کلمه، احتیاجی از شهروندی را پاسخ می دهد. اما از بین تمام کلمات، پراید در سال 1400 پرجستجوترین بوده است. گویی پراید بیشترین احتیاج از شهروندان دیواری ایران را پاسخ داده است. البته این پرتکرار بودن به این معنی نیست که عرضه و تقاضای پراید در دیوار برابر است، بلکه به این معناست که مردم علیرغم منتفی شدن فراوری پراید، همچنان تقاضای زیادی برای خرید این خودرو در سال گذشته داشته اند. در واقع تعداد جستجوی کلیدواژه پراید، حدود 9.5 برابر تعداد پرایدهای آگهی شده بوده است. پراید در سال گذشته بیش از 2.5میلیون بار آگهی شده است و در همین سال 24.6 میلیون بار این کلمه در نوار جستجوی دیوار تکرار شده است.

پراید همواره در صدر!

چرا وسایل نقلیه محبوب شد؟

حالا اگر بخواهیم کمی دقیق تر جستجوهای دیوار را آنالیز کنیم باید به پربازدیدترین دسته اصلی دیوار برسیم. بله در این بخش، دسته اصلیِ وسیله نقلیه بارها مورد بازدید و جستجو قرار گرفته است و از زیر مجموعه این دسته، به ترتیب پراید با بیش از 24 میلیون بار جستجو، موتور با 11میلیون، پژو پارس با حدود 9میلیون، کلمه ماشین با بیش از 7 میلیون، پژو 206 با حدود 7 میلیون، سمند تیبا و نیسان هم با حدود 6 میلیون بار جستجو در نوار جستجوی سایت دیوار، در ردیف بیست واژه پر جستجو در دیوار در سال 1400 بوده اند.

سوال اینجاست که چرا تا این حد اقبال و علاقه به دسته وسیله نقلیه و مشخصا پراید وجود داشته است؟ علت را باید در تبدیل شدن خودرو به کالایی سرمایه ای جست. شاید مهم ترین علت این باشد که سال گذشته خودرو محل خوبی برای سرمایه گذاری بوده است. در واقع خودرو در سال های اخیر دیگر از حالت مصرفی خارج شده و تبدیل به یک کالا برای سرمایه گذاری شده است و این موضوع در سال 1400 و با شرایطی که خودروسازان در فروش قرعه کشی شده و محدود خودروهای داخلی ایجاد کردند، به اوج خود رسید. رشد نسبی بازار خودرو نسبت به دیگر بازارهای موازی باعث شده تا مردم برای خرید هر نوع وسیله نقلیه ای علاقه داشته باشند. در این بین پراید به علت قیمت کمتر و البته به عنوان عمومی ترین خودروی بازار در حال حاضر، خوش فروش بودن و قیمت پایین تر علیرغم توقف فراوری، همچنان محبوب ایرانی هاست. درباره دیگر واژه های پرتکرار در این دسته هم همین قاعده وجود دارد. بالارفتن قیمت وسایل نقلیه در یکسال گذشته باعث شده تا این دسته مورد توجه قرار گیرد. تبدیل پول نقد به یک وسیله نقلیه باعث می گردد تا ارزش پول افراد به مرور زمان حفظ گردد.

خرید و فروش حیوانات و چالش دیوار

بعد از کلمه پراید و بطورکلی دسته خودرو که پرجستجوترین دسته در دیوار در سال 1400 بوده، دسته پرطرفدار بعدی را حیوانات داشته اند. البته گفتن این نکته لازم است که دیوار قوانین سختگیرانه ای در حوزه خرید و فروش حیوانات خانگی دارد. با این حال اما کلمات مرتبط با حیوانات بارها مورد جستجو قرار گرفته است. به عنوان مثال کلمه کبوتر 15.7 میلیون بار جستجو شده است. بعد از آن سگ با 14.3 میلیون جستجو در رتبه دوم قرار گرفته است. در واقع کاربران فارغ از اینکه چنین محصولی در دیوار وجود داشته باشد یا نه، این کلمات را جستجو نموده اند. پرنده، گاو و قناری نیز در رتبه های بعدی این دسته قرار داشته اند.

کمپینی برای حمایت از حقوق حیوانات

اما موضع دیوار در رابطه با خرید و فروش حیوانات در طی سال ها و به مرور تکامل پیدا نموده است تا جایی که از ابتدای سال 1401 اجازه انتشار آگهی هایی با موضوع توله کشی را هم نمی دهد. سال گذشته نیز مدیران دیوار کوشش کردند تا با فرهنگسازی این موضوع را جا بیاندازند که حیوان کالا نیست و به جای خرید و فروش آن می توان سرپرستی آن را برعهده گرفت. در حال حاضر نیز این پلتفرم کمپنی راه اندازی نموده است تا خرید و فروش حیوانات خانگی در دیوار ممنوع باشد. البته که باید بپذیریم زندگی ایرانی ها در کنار حیوانات اهلی و خانگی در طی سالیان وجود داشته اما دیوار برای حمایت از حقوق حیوانات این موضوع را پذیرفته که خرید و فروش خانگی به وسیله این سایت ممنوع باشد. به همین دلیل هم قوانین تازه ای برای محدود کردن این دسته در سایت دیوار در حال اجرایی شدن است.

با آنالیز پرتکرارترین واژه ها می توان به این نتیجه رسید که نوار جستجوی سایت دیوار، آینه ای است که اتفاقاتی که در جامعه و البته اقتصاد رخ می دهد خیلی زود در جستجوهای سایت دیوار خودش را نشان می دهد. همانطور که وسیله نقلیه و حیوانات دو موضوع مهم سال گذشته بوده اند و در جستجوهای دیوار نیز خودی نشان دادند.

برای اطلاع از جزییات گزارش سال 1400 دیوار، اینجا را ببینید.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1401 بروزرسانی: 24 مرداد 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2190

به "پراید همواره در صدر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پراید همواره در صدر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید