کاهش فراوری نفت اقصاد عربستان را کوچکتر کرد

به گزارش اسلیم فا، اقتصاد نیوز: اقتصاد عربستان سعودی در سه ماهه سوم سال 2019 نسبت به مدت مشابه سال قبل 0.46 درصد کوچکتر شد که دلیل آن کاهش فراوری نفت این کشور بوده است.

کاهش فراوری نفت اقصاد عربستان را کوچکتر کرد

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ اقتصاد عربستان سعودی در سه ماهه سوم سال 2019 نسبت به سال قبل 0.46 درصد کوچکتر شد که دلیل آن کاهش فراوری نفت این کشور بود.

اطلاعات مرکز آمار عربستان نشان می دهد فراوری در بخش نفت 6.43 درصد کاهش یافت ولی به خاطر فعالیت بخش خصوصی، فراوریات غیر نفتی 4.33 درصد افزایش داشت.

اقتصاد عربستان از نظر فصلی در سه ماهه سوم 0.19 درصد کوچکتر شد.

این اطلاعات پس از آن منتشر شد که عربستان پیش بینی رشد اقتصادی را در بودجه خود از 0.9درصد سال 2019 تا 0.4 درصد پایین آورد. رشد اقتصادی عربستان به خاطر قیمت پایین نفت و کاهش فراوری نفت خام ائتلاف اوپک+ ضربه خورده است.

اوپک و متحدانش توافق کردند پانصد هزار بشکه دیگر از فراوری خود را تا مارس 2020 کاهش دهند .این کاهش فراوری بر رشد اقتصادی عربستان در اوایل 2020 تاثیر می گذارد.

دولت عربستان انتظار دارد رشد واقعی فراوری ناخالص داخلی کشور در 2020 برابر با 2.3 درصد باشد.

معدن کاری که 38.2 درصد فراوری ناخالص داخلی عربستان را تشکیل می دهد با 6.39 درصد بیشترین کاهش را داشت. فراوری نفت خام و گاز طبیعی هم 6.52 درصد پایین آمد.

پالایش نفت خام هم 6.11 درصد افت کرد که باعث کاهش 2.4 درصدی فراوری کارخانه ای شد. فراوری کارخانه ای 12% فراوری ناخالص داخلی عربستان را تشکیل می دهند.

رشد اقتصادی عربستان در سه ماهه سوم 2019 نتیجه توسعه 8 درصدی تجارت خرده فروشی و عمده فروشی بود. امور اقتصادی، بیمه، بخش مسکن و خدمات هم 6.28 درصد رشد داشت.

به گفته اقتصاددان ها، سرمایه گذاری های عربستان در پروژه های غیر نفتی به یاری صندوق سرمایه گذاری عمومی، فعالیت های اقتصادی این کشور را در 2020 پیش می برد.

طبق طرح محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، درآمد فروش سهام آرامکو در بورس در بخش غیر نفتی سرمایه گذاری میشود تا وابستگی کشور به درآمدهای نفتی کاهش یابد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 3 اسفند 1398 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 773

به "کاهش فراوری نفت اقصاد عربستان را کوچکتر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش فراوری نفت اقصاد عربستان را کوچکتر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید