کمکی که رمز ارزها به اقتصاد گردشگری می نمایند

به گزارش اسلیم فا، این روزها در بیشتر اخبار صحبت از بیت کوین و رمز ارزها (ارزهای دیجیتال) است. ایران نیز از این اخبار مستثنی نیست و گفته می گردد استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران به عنوان جرم شناخته نمی گردد، اما موضع کلی نهادهای قانون گذار درباره آن منفی است و به نظر می رسد که در آینده شاهد قوانین مشخصی درباره آن باشیم.

کمکی که رمز ارزها به اقتصاد گردشگری می نمایند

لذت بخشترین تجربه سفر را با دور زمین تجربه کنید.

یک اقتصاددان در این باره معتقد است: با ورود رمزارزها به حوزه گردشگری در بخش ورودی با تسهیل ورود گردشگران خارجی روبه رو خواهیم شد، چرا که همواره یکی از مسائل آن ها مشکل پرداخت هزینه خدمات است و با توجه به رمزارزها این مسائل برطرف خواهد شد.

باتوجه به همه گیر شدن رمزارزها در بازار، صنعت و تجارت، گردشگری نیز با توجه به آنکه به عنوان یکی از بخش های صنعت معرفی می گردد از این بازار جدا نیست و با توجه به شرایط فعلی کشور، تحریم های اعمال شده و مسائلی که گردشگران در انتقال پول و خرید خدمات گردشگری ایران با آن روبه رو هستند، شاید استفاده از رمزارزها یکی از راهکارهای برون رفت از تحریم های فعلی و توسعه گردشگری باشد. محمد صادق الحسینی (اقتصاددان)، مولف کتاب اقتصاد ایران در تنگنای توسعه و کتاب دانشنامه علوم مالی است. او نخستین کتاب در حوزه دانشنامه نویسی اقتصاد در ایران را به زبان فارسی ترجمه نموده است. صادق الحسینی لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران دریافت کرد. سپس راهی آمریکا شد و در دانشکده مکسول روابط بین الملل و مدیریت عمومی توسعه خواند. مشاور کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، مشاور ارشد مالی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، مشاور مالی و حسابرسی کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در کارنامه فعالیت های او به چشم می خورد.

باتوجه به فراگیر شدن رمزارزها در دنیا و معطوف شدن افکار عمومی به این حوزه بخصوص بیت کوین، نظر شما در مورد ورود رمزارزها به حوزه هایی مانند گردشگری چیست و چه تاثیری بخصوص در گردشگری ورودی می توانند داشته باشند؟

رمزارزها، پول ها و ارزهای دنیا روایی هستند که در تمام دنیا توسط افرادی که به این حوزه آشنا هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. قطعا رمزارزها در شرایطی که در تحریم به سر می بریم - بخصوص در حوزه پرداخت های خرد - می تواند بسیار موثر باشد.

پرداخت های حوزه گردشگری نیز پرداخت های خرد هستند که می توان از رمزارزها در این حوزه بهره جست. رمزارزها در حوزه گردشگری می توانند موثر باشند. اگر تسیهل نمایندگان در این حوزه ورود نمایند و به ارائه امکانات و خدمات به گردشگران خارجی بپردازند، قطعا شرایط تغییر خواهد نمود.

اگر گردشگران بتوانند به وسیله تسهیلگران این حوزه، به مراکز خدمات دهی متصل شوند و بتوانند خدمات مورد احتیاج خود را به وسیله رمزارزها خریداری نمایند، قطعا به حوزه گردشگری و توسعه کسب و کار در این حوزه یاری زیادی خواهد شد. همچنین در حوزه گردشگری ورودی با تسهیل ورود گردشگران خارجی روبه رو خواهیم شد، چرا که همواره یکی از مسائل آن ها مشکل پرداخت هزینه خدمات است و با توجه به رمزارزها، این مسائل برطرف خواهد شد.

آیا فعالان عرصه گردشگری در دنیا از بیت کوین یا سایر رمزارزها برای خرید و فروش خدمات گردشگری استفاده می نمایند؟ استفاده از رمزارزها در حوزه ارائه خدمات در دنیا چگونه رقم می خورد؟

اطلاع دقیقی درباره اینکه در دنیا در حوزه گردشگری چگونه از رمزارزها استفاده می نمایند، ندارم اما قطعا مورد استفاده هستند چراکه رمزارزها، دنیا روا هستند و در کشورهایی که امکان پرداخت، با ارزهای دنیا روا وجود دارد و قانونی است، این تبادلات ارزی انجام می گردد.

باتوجه به شرایط فعلی ایران و چالش هایی که برای دریافت مسترکارت ها وجود دارد، آیا رمزارزها می توانند جایگزین مسترکارت ها شوند؟

مسترکارت ها ویژگی هایی دارند که از گستردگی و وجود کارت فیزیکی گرفته تا امکان نقل و انتقال و دسترسی آسان به آن ها را شامل می گردد. این ویژگی ها شامل رمزارزها نمی گردد. اما با توجه به تحریم های موجود، در کشور ما که دسترسی به خدمات بین المللی مانند مستر کارت ها، هر روز سخت تر می گردد، استفاده از رمزارزها مزیت رقابتی پیدا می نماید. با وجود آنکه دسترسی به این رمزارزها به سادگی محقق نمی گردد اما عملا امکان آنکه گردشگران بتوانند از آن ها استفاده نمایند، بیشتر و ساده تر از مسترکارت هاست.

آیا استفاده از رمزارزها در حوزه گردشگری احتیاجمند زیرساخت خاصی است که باید در نظر گرفته گردد؟

هیچ زیرساخت خاصی احتیاج ندارد. زیرساخت به معنای احتیاج به ساختارهای فیزیکی است. این حوزه به چنین چیزهایی احتیاج ندارد. در ایران، شرکت هایی به عنوان تسهیل نماینده فعال هستند که خدمات مرتبط با رمزارزها را ارائه می دهند. اگر هم در حوزه گردشگری چنین شرکت هایی فعال نشده باشد، کار سختی نیست. حتی یک شخص می تواند در این حوزه وارد گردد و کار پیچیده ای نیست.

رمزارز، پول الکترونیکی است که می توانید در موبایل خود آن را داشته باشید و هر زمان که بخواهید می توانید به راحتی آن را به شخص دیگری منتقل کنید. رمزارزها، شناسه و بارکد مشخصی دارند که به راحتی قابل انتقال هستند. از آنجا که فعالان حوزه گردشگری ممکن است به حوزه رمزارزها اشراف نداشته باشند، باید از افراد متخصص در این حوزه استفاده و انتقال را انجام دهند. حتی می توان رمزارز را تحویل گرفت و ریال را به شخص مربوطه تحویل داد.

این کار سخت نیست و به زیرساخت خاصی احتیاج ندارد. صنعت گردشگری می تواند از امکانات موجود برای توسعه گردشگری ورودی استفاده کند.

آیا رمزارزها می توانند برای حوزه گردشگری ارزش افزوده به همراه داشته باشند؟

روش پرداخت، ارزش افزوده به همراه نخواهد داشت. اما با توجه به آنکه استفاده از رمزارزها می تواند به نوعی خرید و فروش خدمات گردشگری را تسهیل کند، هزینه مبادلات را کاهش می دهد. کاهش هزینه مبادلات و تسهیل در دریافت خدمات، سبب می گردد گردشگران بیشتری به ایران سفر نمایند.

نباید فراموش کرد که ارزش رمزارزهایی مانند بیت کوین مانند دلار ممکن است افزایش یا کاهش یابد. بنابراین نمی توان درخصوص ارزش افزوده این بخش از رمزارزها صحبت کرد.

با توجه به توسعه رمزارزها در دنیا و افزایش مبادلات آن، آیا باید قاعده مالیاتی برای ورود و خروج آن تعریف کرد؟ این امکان وجود دارد که در آینده مالیات به تبادل رمزارزها مانند بیت کوین اختصاص یابد؟

مالیات برای تبادل رمزارزها تصویب نمی گردد. فقط در حوزه استخراج رمزارزها و استفاده از برق است که ممکن است مالیات تعریف گردد.

البته درحال حاضر پرداخت هزینه ها توسط رمزارزها در ایران، قانونی است، هرچند غیر قانونی نیز نیست اما باید توجه داشت که در شرایطی که هدفمان توسعه گردشگری است و برای ورود گردشگران خارجی، ابزارهای پرداختی مان محدود است، باید ابزارهای اینچنینی را قانونی کنیم و این امکان را بوجود آوریم که بخش هایی مانند گردشگری بتوانند از این ابزارها استفاده نمایند.

منبع: ایلنا

منبع: همگردی
انتشار: 19 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 328

به "کمکی که رمز ارزها به اقتصاد گردشگری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمکی که رمز ارزها به اقتصاد گردشگری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید