آسمان پایتخت تا سرانجام هفته خاکستری است

به گزارش اسلیم فا، با تداوم شرایط پایدار جوی و آسمان غبارآلود تهران از سه شنبه هفته گذشته تاکنون، همچنان تنفس در هوای پایتخت برای گروه های حساس، خطرناک اعلام می گردد.

آسمان پایتخت تا سرانجام هفته خاکستری است

ایران: شاخص ها با نشان دادن عدد 121، دیروز را یک روز ناسالم برای تهران نشین ها رقم زدند تا امروز هم با چند درجه افزایش نسبی آلایندگی ها، همچنان شرایط ناسالم در تهران باقی بماند. سازمان هواشناسی بر اساس پیش بینی ها، پایداری این هوا را تا سرانجام همین هفته اعلام نموده است، اما ظاهراً قرار نیست در شهر تهران و بعضی شهرستان های دیگر از جمله، فیروزکوه، دماوند و شمیرانات، شاخص آلایندگی ها به عدد 150 رسیده و شرایط تردد در هوای شهر را برای همه مردم سخت تر کند. این درحالی است که شرایط آلایندگی هوا در جنوب شهر تهران کاملاً برعکس است. جنوب و جنوب شرقی شرایط آلاینده تری دارند و همین مسأله موجب شده تا مدارس شهرهای پیشوا و ورامین برای دومین روز پیاپی تعطیل گردد.بنا به گفته بابایی، مدیر روابط عمومی استانداری تهران، شاخص آلایندگی در دو شهر پیشوا و ورامین طی 48 ساعت به عدد بالای 150 رسیده و تا امروز هم این فرایند با چند درجه افزایش ادامه می یابد. او می گوید که در شهر تهران با توجه به اندازه گیری شاخص ها، احتمال تعطیلی مدارس تقریباً منتفی است، اما تداوم این شرایط، امروز(دوشنبه) را هم به یک روز ناسالم برای گروه های حساس در اغلب مناطق تهران تبدیل نموده است.از دیروز مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوا در تهران درحال اجراست، قیمت بلیت حمل ونقل نیم بها شده، عوارض ورود به طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا 50 درصد افزایش یافته و تردد شبانه کامیون ها ممنوع شده است.

شهفرایندان این روزها یک شهر دودآلود و بسیار آلوده را تجربه می نمایند، این درحالی است که بنا به گفته محمد رستگاری، معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران، ما نسبت به سال های گذشته، به مراتب شرایط بهتری داریم. چرا که به گفته او در چند سال اخیر، چند اقدام مهم از جمله بهبود کیفیت سوخت بویژه گازوئیل، ارتقای استاندارد خودروهای فراوریی از یورو 2 به یورو 4 و 5، الزام به داشتن معاینه فنی و توقف شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری موجب شده تا ما در این سال ها هرگز به عدد اضطرار نرسیم. او با مقایسه سال 97 با 98 طی یک مدت مشابه می گوید:ما از ابتدای امسال تاکنون 25 روز پاک، 177 روز سالم، 33روز ناسالم برای گروه های حساس و یک روز ناسالم برای همه داشته ایم که نسبت به سال گذشته با وجود افزایش روزهای پاک اما با افزایش روزهای ناسالم هم روبرو شدیم. ما در سال 97، 13 روز پاک، 195 روز سالم، 28 روز ناسالم داشته ایم که روز ناسالم برای همه افراد صفر بوده است.

او با بیان اینکه شهرستان های جنوب و جنوب شرقی تهران هوای آلوده تری را پشت سر می گذارند، می گوید: پاکدشت با 151، باقرشهر با 152، پیشوا با 162 و ورامین با 153 دیروز آلوده ترین شهرهای استان بودند. براساس پیش بینی هواشناسی، از چهارشنبه کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار می گیرد که با توجه به این تداوم و پایداری، شرایط اضطراری تلقی می گردد و این به علت تداوم شرایط است نه شاخص های آلایندگی! امروز(دوشنبه) نسبت به دیروز آلوده تر است، اما ما بعید می دانیم که شرایط به مرحله اضطرار برسد.البته آلودگی هوا، پیامد وارونگی هواست و این اتفاق در همه شهرهای بزرگ جهان با حمل و نقل پیشرفته هم طبیعی است و تنها راه چاره، کاهش آلودگی هواست تا این وارونگی تأثیرش کمرنگ گردد.

رستگاری درباره تأثیر طرح جدید ترافیک بر کاهش آلایندگی هم این طور شرح می دهد: طرح کاهش بیشتر مبنای ترافیکی دارد و در شورای ترافیک هم مصوب شده وگرنه در کارگروه کاهش آلایندگی هم مطرح می شد، اما نمی توان گفت بر آلودگی هوا تأثیر دارد یا ندارد. بنابراین، این موضوع احتیاج به آنالیز بیشتری دارد. در مقابل اما، معاون حمل و نقل ترافیک معتقد است که طرح جدید مانع از تشدید آلودگی هوا شده است.

محسن پورسید آقایی می گوید: خوشبختانه اجرای طرح هایی مانند طرح کاهش و طرح ایجاد محدوده کنترل آلودگی، زمینه ساز کاهش فراوری آلاینده ها بوده و باعث شد که شرایط آلودگی هوا به شرایط هشدار و ناسالم برای همه گروه ها نرسد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه شرایط آلودگی هوا در امسال را باید با سال 96 مقایسه کنیم چرا که در سال 97 در پی اجرای طرح های مختلف مانند طرح ترافیک و طرح کاهش و شرایط جوی بهتر، شاهد بهبود کیفیت هوا بودیم، می افزاید: کیفیت هوا در پاییز امسال در مقایسه با سال 96، شرایط بسیار بهتری دارد و باید دقت داشته باشیم که در فرآیند آلودگی هوا دو عامل فراوری آلودگی و شرایط جوی به طور توأمان تأثیرگذار هستند و بالطبع هرچقدر بتوانیم از فراوری آلودگی بکاهیم، با تغییر شرایط جوی هوا سریعتر بهبود می یابد.

وی با بیان اینکه اگر شرایط سکون هوای هفته گذشته در سال 96 رخ می داد باید در این هفته کل شهر تعطیل می شد، می گوید: این نشان می دهد که طرح های ترافیکی نقش زیادی در کاهش میزان فراوری ذرات آلاینده داشته است.

تهران درحال حاضر در شرایط وارونگی هوا واقع شده است. کارشناسان معمولاً امدادهای جوی و بارش باران و وزش باد را راه چاره اصلی می دانند، اما کاهش ترافیک خودروها و جلوگیری از تردد خودروهای دودزا هم می تواند یاری نماینده باشد، با این همه علی رغم ممنوعیت تردد، آنها بازهم براحتی در سطح شهر درحال فراوری دود هستند. مشاور معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران با اشاره به مصوبه ممنوعیت تردد کامیون ها کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران، به ایسنا می گوید: سال هاست که استفاده از شیوه های سنتی کنترل خودروهای متخلف همچون برقراری ایست بازرسی، کمین کردن، کنترل دستی مدارک و… منسوخ شده و با توجه به حجم خودروها و تأثیری که آلایندگی آنها بر سلامتی شهفرایندان دارد، لازم است که از شیوه های کنترلی مکانیزه و زیرساختی به نفع سلامتی مردم شهر استفاده گردد.

به گفته علی پیرحسینلو، با اینکه هم اکنون همه مبادی ورودی و خروجی تهران زیر چتر نظارت دوربین ها هستند و زیرساخت های کاملی وجود دارد اما نمی توان از این ظرفیت برای نجات مردم از بحران آلودگی هوا استفاده کرد چرا که متأسفانه پلیس راهور ناجا همکاری لازم را ندارد. با وجود گذشت یک سال متأسفانه هنوز کد تخلف و امکان جریمه برای اکثر این دوربین ها از سوی پلیس راهور فعال نشده و امکان استعلام VIN خودروها نیز در اختیار شهرداری قرار نگرفته است تا ما بتوانیم به تفکیک نوع خودرو نسبت به شناسایی موارد سنگین، فرسوده و آلاینده اقدام کنیم. بنابراین به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات خودرو نمی توان نوع خودرو را تشخیص داد و همچنین به علت تعریف نشدن کد جریمه، امکان اعمال قانون و اجرای مکانیزه مصوبه کارگروه به منظور بازدارندگی هم وجود ندارد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 645

به "آسمان پایتخت تا سرانجام هفته خاکستری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسمان پایتخت تا سرانجام هفته خاکستری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید