آلمان:هنوز برای ایران خیلی دیر نشده است

به گزارش اسلیم فا، فارس نوشت: دولت آلمان از ایران درخواست کرد به راستا قبلی تعهدات خود نسبت به برجام برگردد تا از پیچیده تر شدن اوضاع جلوگیری گردد.

آلمان:هنوز برای ایران خیلی دیر نشده است

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

به نوشته خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز آدینه گفت: از ایران می خواهیم [پیچیدگی] اوضاع را بیش از این تشدید نکند. هنوز برای ایران خیلی دیر نشده است که راه اشتباهی که پیموده است را رها کند.

آمریکا یکسال پیش علی رغم مخالفت های کشورهای امضانماینده برجام و پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام، به صورت یکجانبه از توافق هسته ای خارج شد و اعمال فشار به تهران را به امید وادار کردن ایران به مذاکره مجدد درباره یک توافق جدید در پیش گرفت.

جمهوری اسلامی ایران نیز بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال صبر راهبردی را در دستور کار قرار داد و در خاتمه یک سال، به طرف های توافق هسته ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می دادند، مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای عمل نمایند.

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه ای روز 18 اردیبهشت ماه به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف 60 روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل ننمایند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

در گام نخست، ایران محدودیت مربوط به سقف ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین را تعلیق کرد و 60 روز بعد در گام دوم سقف مربوط به میزان غنی سازی را کنار گذاشت. ایران پس از گام دوم، 60 روز دیگر به کشورهای باقی مانده در برجام خصوصا سه کشور اروپایی فرصت داد تا وعده های خود برای جبران آثار تحریم های آمریکا را عملی نمایند.

با خاتمه یافتن مهلت 60 روزه بعدی، ایران روز چهارشنبه اعلام نمود گام سوم را در کاهش تعهدات نسبت به برجام برخواهد داشت و بعضی محدودیت های هسته ای در بخش تحقیق و توسعه را لغو می نماید.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 379

به "آلمان:هنوز برای ایران خیلی دیر نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلمان:هنوز برای ایران خیلی دیر نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید