ارائه بیش از 750 میلیارد تومان خدمات اقتصادی و اعتباری برای دانش بنیان ها

به گزارش اسلیم فا، تهران (پانا) - مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با بیان این که خدمات صندوق در بخش های تسهیلات، مشارکت و سرمایه گذاری، ضمانت نامه و کارگزاری نهادها برای فعالین اکوسیستم فناوری در کشور صورت می گیرد، گفت با فعالیت یک دهه ای صندوق از سال 89 تا انتها سال 99، تا به امروز بیش از 750 میلیارد تومان در سه بخش موردنظر خدمات تامین اقتصادی اجرا شده است.

ارائه بیش از 750 میلیارد تومان خدمات اقتصادی و اعتباری برای دانش بنیان ها

به گزارش ایسنا، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با همکاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران به منظور بهره مندی همه شرکت های دانش بنیان و فناور از خدمات این صندوق و آشنایی با شرایط لازم برای بهره مندی از هرکدام از خدمات تسهیلات، ضمانت نامه و لیزینگ، وبینار معرفی خدمات اقتصادی و اعتباری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران را روز دوشنبه 20 اردیبهشت ماه برگزار کرد.

دکتر محمدمهدی فریدوند، مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و رئیس انجمن (VC) در بخش ابتدایی این وبینار به بیان مقدمه ای از فعالیت صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و گفت: صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران از جمله نهادهای تخصصی حوزه فناوری کشور است که با ماموریت تامین اقتصادی در این حوزه از سال 89 تاسیس شده است. ماموریت ما تامین اقتصادی شرکت های دانش بنیان و فناور از قبیل صدور ضمانت نامه، پرداخت تسهیلات، سرمایه گذاری و کارگزاری وجوه دولتی است و سعی بر این است که این خلا تامین اقتصادی را که بانک ها در بعضی از بازه فعالیت شرکت معمولا نمی توانند صورت دهند را جبران کنیم.

فریدوند در ادامه به بیان توضیحات کلی از خدمات اقتصادی و اعتباری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و گفت: خدمات صندوق در بخش های تسهیلات، مشارکت و سرمایه گذاری، ضمانت نامه و کارگزاری نهادها برای فعالین اکوسیستم فناوری در کشور صورت می گیرد و با فعالیت یک دهه ای صندوق از سال 89 تا انتها سال 99، تا به امروز بیش از 750 میلیارد تومان در سه بخش موردنظر خدمات تامین اقتصادی انجام شده است.

فریدوند در ادامه به بیان توضیحاتی مختصر از انواع خدمات تامین اقتصادی، رشد صندوق در ارائه این خدمات در دو سال اخیر و مزیت خدمات صندوق در مقایسه با سایر نهادهای اقتصادی پرداخت.

سید حمیدرضا بهنام فرد، مدیر ارزیابی و اعتبارات صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران نیز در ادامه به ارائه تخصصی از خدمات صندوق در بخش تسهیلات و مدل های مختلف تسهیلاتی و نکات کلیدی و مهم مربوط به این بخش پرداخت که جزئیات مربوط به هر کدام از این مدل های تسهیلات به صورت زیر بیان شد.

تسهیلات نمونه سازی: مدلی با دوره بازپرداخت حداکثر 12 ماهه مختص شرکت های دانش بنیانی که به منظور ورود به بازار محصول جدید یا ارتقاء آن احتیاج به تسهیلات دارند.

تسهیلات سرمایه در گردش: مدلی با دوره بازپرداخت حداکثر 9 ماهه و مختص شرکت های دانش بنیانی که به منظور حفظ و بهبود چرخه فراوری احتیاجمند تسهیلات هستند.

تسهیلات فراوری صنعتی: مدلی با دوره بازپرداخت حداکثر 12 ماهه برای شرکت های دانش بنیان که به منظور افزایش توان و ظرفیت فراوری احتیاجمند توسعه زیرساخت و ماشین آلات هستند.

تسهیلات لیزینگ: شرکت های دانش بنیان برای فروش محصول دانش بنیان خود می توانند از این تسهیلات استفاده نمایند.

تسهیلات ودیعه رهن محل کار: به منظور تامین فضای کار، شرکت ها می توانند از این خدمت تا 70 درصد کل مبلغ کارشناسی شده و تا سقف پنج میلیارد ریال برای تهران رهن محل کار تسهیلات دریافت نمایند.

تسهیلات خرید محل کار: جهت خرید فضای کار، شرکت های دانش بنیان می توانند تا میزان 70 درصد کل مبلغ کارشناسی شده مکان مورد معامله و تا سقف 30 میلیارد ریال برای تهران، تسهیلات دریافت نمایند.

تسهیلات پایه: جهت تامین هزینه های جاری، شرکت ها می توانند از این خدمت (با پرداخت 1 مرحله - تنفس و بازپرداخت حداکثر 24 ماهه) استفاده نمایند.

تسهیلات کارگشایی: جهت تامین هزینه های جاری، شرکت ها می توانند از این خدمت (با پرداخت 1 مرحله - بازپرداخت 3 یا 12 ماهه) استفاده نمایند.

مهرداد میرمعنا، مدیر امور حقوقی و قراردادهای صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران نیز در بخش سوم این وبینار به ارائه تخصصی مربوط به خدمات ضمانت نامه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و گفت: یکی از احتیاجهای اصلی شرکت های دانش بنیان دریافت ضمانت نامه برای تضمین قراردادها و شرکت در مناقصات آن هاست. صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران که از سالیان گذشته به عنوان یکی از قدیمی ترین صندوق های فناوری کشور در ارائه این نوع خدمت فعالیت می نماید، با توجه به این احتیاج ارائه خدمات ضمانت نامه ای را یکی از اصلی ترین خدمات خود قرار داده است که از سال 92 به شرکت های فعال در حوزه فناوری کشور ارائه می گردد.

میر معنا ادامه داد: یکی از مسائل اساسی دریافت خدمات ضمانت نامه ای برای شرکت ها که قبلا به وسیله سیستم بانکی کشور ارائه می شد، نبود مدل هایی ارزیابی برای ارزیابی شرکت های دانش بنیان در سیستم بانکی کشور بود که به همین دلیل مقدار اعتبار تخصیص داده شده متناسب با سطح دانش فنی شرکت صورت نمی گرفت و سیستم بانکی برای صدور این ضمانت نامه ها یا تضامین قوی و یا سپرده نقدی بالایی را از شرکت دریافت می کرد. به همین دلیل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران مدل هایی را طراحی نموده است که بتواند ارزیابی شرکت ها را به صورت صحیح انجام دهد تا این ضمانت نامه ها را به صورت کاملا تسهیل شده و با حداقل تضامین در اختیار شرکت های دانش بنیان و فناور قرار دهد. همچنین اینکه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران از نظر پذیرش این ضمانت نامه ها توسط نهادهای کارگزاری مسئله ای ندارد.

وی ادامه داد: یکی از موارد مهم در بخش ضمانت نامه این است که شرکت ها بدون هیچ محدودیتی می توانند از این خدمات بهره مند شوند، فقط باید فرایند اعتبارسنجی و ارزیابی صندوق را پشت سر بگذارند. چرا که تمامی خدمات صندوق بر اساس همین اعتبارسنجی و ارزیابی که تنها یکبار صورت می گیرد، به شرکت اختصاص داده می گردد.

مدیر امور حقوقی و قراردادهای صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران همچنین گفت: در جهت تسهیل گری خدمات ضمانت نامه ای صندوق، ما مدل های بانکی را مورد ارزیابی قرار دادیم و بر روی آن ها فرایند تسهیل سازی را برای شرکت های فعال در حوزه فناوری صورت دادیم. از جمله این تسهیل سازی این است که در این مدل ها ما سپرده نقدی را به حداقل رسانده ایم و نسبت به بانک ها 50 درصد کاهش داده ایم که مبلغ 5 درصد مبلغ ضمانت نامه است. کارمزدها نیز به حداقل رسیده است و مبلغ 2 درصد به صورت سالیانه است. از دیگر موارد این است که شرکت ها به جای پرداخت کارمزد می توانند سپرده نقدی در اختیار صندوق قرار دهند و پس از انتها زمان ضمانت نامه سپرده نقدی خود را دریافت می نمایند.

میر معنا در ادامه با اشاره به کارفرمایی هایی که تا به امروز ضمانت نامه های صندوق را پذیرفته اند، اظهار کرد: صندوق ها و بانک ها، معادن، شهرداری ها، صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، آب و برق (وزارت نیرو)، دانشگاه و مراکز آموزشی و سایر حوزه های خاص، جزو کارفرمایی هایی هستند که تا به امروز ضمانت نامه های صندوق را پذیرفته اند.

دکتر محمدی، مدیر سرمایه گذاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران نیز به بیان توضیحات مربوط به خدمات سرمایه گذاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و گفت: خدمات سرمایه گذاری از جمله خدمات جدید صندوق هست که دو سال است، شروع شده است. در این نوع خدمت کلیه شرکت های فناور، دانش بنیان، استارت آپ ها و هسته های فناور جهت آنالیز به منظور سرمایه گذاری می توانند به صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران مراجعه نمایند.

محمدی در مورد فرایند سرمایه گذاری صندوق، اظهار کرد: فرآیند سرمایه گذاری در صندوق طی چهار مرحله آنالیز اولیه (شامل ارائه اولیه و معرفی اجاقتصادی تیم، محصول و بازار)، آنالیز موشکافانه (شامل ارائه برنامه کسب و کار و تحلیل رقبا، مزیت رقابتی، جریان نقدی)، ارزش گذاری (شامل جزئیات جریان درآمدی و هزینه ای و داده های تاریخی (در صورت وجود)) و در نهایت قرارداد (شامل ارائه ترم شیت اولیه و انعقاد قرارداد) صورت می گیرد.

محمدی ادامه داد: مدل خدمات هم سرمایه گذاری نیز توسط صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران ارائه می گردد که با نوع سرمایه گذاری متفاوت است. در این فرایند احتیاج به حضور حداقل سه طرف و حداکثر چهار طرف است که در حالت سه طرفه صندوق عامل، صندوق نوآوری و کارگزار حضور داشته و در حالت چهار طرفه یک شرکت یا تیم یا گروه به حالت سوم اضافه می گردد.

در بخش انتهای وبینار نیز به پرسش و پاسخ حول مطالب ارائه شده پرداخته شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 خرداد 1400 بروزرسانی: 13 خرداد 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1708

به "ارائه بیش از 750 میلیارد تومان خدمات اقتصادی و اعتباری برای دانش بنیان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه بیش از 750 میلیارد تومان خدمات اقتصادی و اعتباری برای دانش بنیان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید