افول دمکراسی در جهان؛ بیشتر می شوند اما ضعیف تر

به گزارش اسلیم فا، انستیتوی بین المللی دموکراسی و کمکهای انتخاباتی مستقر در شهر استکهلم (IDEA) سوئد در تازه ترین گزارش سالانۀ خود، گفت که با وجود افزایش شمار نظام های دموکراتیک در جهان، کیفیت و قدرت دموکراسی در سراسر این سیاره رو به زوال است.

افول دمکراسی در جهان؛ بیشتر می شوند اما ضعیف تر

به گزارش اسلیم فا به نقل از یورو نیوز، این گزارش که پس از بررسی عملکرد نظام های دموکراتیک در 160 کشور دنیا طی 44 سال اخیر تهیه شده، نشان می دهد که در حال حاضر بیش از نیمی از کشورهای دنیا دارای سیستم های دموکراتیک هستند و تنها در یک دهه گذشته شمار کشورهای دارای سیستم دموکراسی از 90 به 97 کشور افزایش یافته است.

این درحالی است که در سال 1975 میلادی تنها یک چهارم کشورهای دنیا دموکراتیک محسوب می شدند، اما بسیاری از دموکراسی هایی که قدمتی بیش از یک دهه اخیر دارند، ضعیف تر شده و دارای مسائل کیفی جدی هستند.

از دیگر یافته های تحقیق اینکه عقب نشینی دموکراسی در یک دهۀ گذشته، با ظهور احزاب پوپولیست چپ و راست ارتباط نزدیکی دارد. گزارش به فرسایش دموکراسی ها اشاره دارد و می گوید: کیفیت دموکراسی در همۀ نقاط دنیا، با رای دهندگانی که توسط احزاب عوام گرا فریب داده می شوند، رو به اضمحلال است.

احزاب عوام گرا به راحتی توانسته اند بسیاری از رای دهندگان را در سراسر دنیا با دادن وعده هایی همچون داشتن راه چاره هایی موثرتر برای چالش های کنونی اقتصادی و اجتماعی، فریب دهند.

نتیجه این تحقیقات نشان داد که در سراسر دنیا حتی در اروپا، جایی که به نظر می رسد دموکراسی مستحکمی برقرار است، قدرت مانور برای فضاهای مدنی بسیار کمتر و آزادی بیان، آزادی مذهب و رسانه ها محدودتر شده است.

این گزارش بر چهار عامل مهم اشاره دارد که نشان دهندۀ افت قدرت دموکراسی در سراسر دنیا است: گسترش فساد اداری، حضور کم زنان در مجلس کشورها، سطح پایین استقلال قضایی و دسترسی محدود به قدرت سیاسی برای برخی گروههای اجتماعی.

با این وجود انستیتوی بین المللی دموکراسی و کمکهای انتخاباتی همچنان تاکید دارد که بر اساس داده ها با وجود کاستی هایی که مشاهده می شود، دموکراسی همچنان شکل برتر دولت در همه قاره ها است.

این گزارش به موج اعتراضات در سراسر دنیا در سال 2019 میلادی اشاره دارد و از اعتراضات الجزایر، مصر و سودان به عنوان نمونه هایی یاد می کند که در آنجا آرمان های دموکراتیک قوی هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 653

به "افول دمکراسی در جهان؛ بیشتر می شوند اما ضعیف تر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افول دمکراسی در جهان؛ بیشتر می شوند اما ضعیف تر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید