انتقاد شدید سازمان حقوق بشری به نقض حقوق پناهندگان در اروپا

به گزارش اسلیم فا، سازمان حقوق بشر حامی پناهندگان در آلمان موسوم به پرو آسیل به مناسبت روز جهانی پناهندگان انتقاد شدیدی به نقض حقوق این قشر از طرف اتحادیه اروپا وارد نموده و درباره تضعیف بیشتر کنوانسیون ژنو هشدار داد.

انتقاد شدید سازمان حقوق بشری به نقض حقوق پناهندگان در اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران ، سازمان حقوق بشر حامی پناهندگان در آلمان موسوم به پرو آسیل در آستانه برگزاری دومین کنفرانس صلح لیبی در برلین به اتحادیه اروپا درباره تضعیف بیشتر کنوانسیون پناهندگان ژنو هشدار داد. این سازمان حقوق بشری بخصوص به همکاری های اروپا با گارد ساحلی لیبی برای اخراج پناهجویان انتقاد وارد کرد.

پرو آسیل به مناسبت روز جهانی پناهندگان (20 ژوئن) از اتحادیه اروپا خواست که حقوق بشر در قبال این پناهجویان را مراعات کند.

گونتر بورکهاردت مدیر سازمان حقوق بشر حامی پناهندگان در آلمان موسوم به پرو آسیل در این باره به یک روزنامه آلمانی گفت: دولت ها مجاز به رد پناهندگان در مرزهای خود نیستند بدون اینکه ابتدا احتیاج آن ها به حمایت را مورد آنالیز قرار دهند. این بدین مفهوم است که پناهندگان حق دارند درخواست پناهندگی نمایند.

وی به اقدام اتحادیه اروپا در کشاندن قایق های پناهندگان در آب های دریای مدیترانه به آب های قلمرو لیبی و محول کردن آن ها به گارد ساحلی لیبی به اسم اقدامی در راستای نقض حقوق بشر انتقاد وارد نموده و گفت: در لیبی بسکمک از پناهندگان مورد شکنجه و بدرفتاری قرار می گیرند. امروز این افراد تحت تعقیب و شکنجه با کمک کشورهای اروپایی به سوی شکنجه گران خود بازگردانده می شوند و دوباره در بدبختی قرار می گیرند که از آن فرار نموده اند.

وی خواهان سرانجام سیاست های اخراج اتحادیه اروپا علیه پناهندگان شد. این مسئول حقوق بشری بعلاوه گفت: همکاری اتحادیه اروپا با گارد ساحلی لیبی باید انتها یابد. در مرزهای اتحادیه اروپا در این بلره تصمیم گیری می گردد که آیا حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت قانون بعلاوه در آینده اساس اقدامات دولت خواهد بود

رئیس این نهاد حقوق بشری در آلمان در بخش دیگری از سخنانش دعوت وزیر امور خارجه آلمان از کشورها برای شرکت در دومین کنفرانس صلح لیبی را تمجید نموده و در عین حال گفت: فرایند پایداری در این کشور نباید به قیمت حقوق بشر و به ضرر افرادی که در اروپا در پی حمایت می گردند تمام گردد.

حدود یک سال و نیم بعد از برگزاری کنفرانس صلح لیبی در برلین که تحت ریاست آلمان و برای سرانجام دادن به مناقشات لیبی و سرانجام دخالت های خارجی در این کشور برگزار گردید دولت فدرال آلمان و سازمان ملل متحد بار دیگر برای برگزاری یک نشست پیگیری در برلین از کشورهای مختلف دعوت به عمل می آورند.

وزارت امور خارجه آلمان چندی پیش اظهار داشت که هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان و آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل از کشورها و نهادهای شرکت نماینده در کنفرانس برلین دعوت نموده اند تا در 23 ژوئن (2 تیرماه) در کنفرانس پی گیری دیگری با این موضوع شرکت نمایند. برای اولین بار قرار است دولت موقت وحدت ملی لیبی در این نشست شرکت کند.

مسئله پناهندگان همچنان موضوعی حل نشده در این اتحادیه به جای مانده است.

وزرای کشور اتحادیه اروپا در نشست اخیر خود در لوکزامبورگ بار دیگر نتوانستند به توافقی درباره اصلاح سیستم پناهندگی اروپا دست یابند.

در ملاقات اخیر وزرای کشور اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ هیچ پیشرفتی در این راستا حاصل نشد. به این ترتیب در دوران ریاست دوره ای پرتغال بر اتحادیه اروپا هم توافقی در این زمینه حاصل نشده و این مسئله به رئیس بعدی دوره ای یعنی اسلواکی که از ماه جولای کار خود را شروع می نماید محول می گردد.

مناقشات بر سر مسئله تقسیم عادلانه پناهندگان در اتحادیه اروپا همچنان به علت مخالفت بعضی اعضاء حل نشده به جای مانده و همچنان با توجه به پیمان دوبلین، کشورهای مرزی این اتحادیه در معرض هجوم چشمگیر پناهجویان قرار دارند که البته در سال های اخیر به علت بحران کرونا از شدت آن کاسته شده است.

سازمان کمک رسانی به بچه ها آلمان هم به به مناسبت روز جهانی پناهندگان با اشاره به شرایط بچه ها و نوجوانان پناهجو در این کشور اعلام نموده است که آنها بیشترین صدمه را در بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا دیده اند. به گفته رئیس این سازمان، این قشر از جامعه بازندگان اصلی پاندمی کرونا بوده اند.

با بسته شدن مهدکودک ها، مدارس و دبیرستان ها این بچه ها و نوجوانان هم از قطار آموزش جا ماندند و هم از یادگیری زبان آلمانی.

درس خواندن در خانه برای این بچه ها که خانواده هایشان عمدتا قادر به کمک در درس و مشق شان نیستند و از امکانات تکنیکی و دسترسی به اینترنت هم محرومند، باعث شده است که آنها کاملا عقب بمانند.

این سازمان به دولت آلمان انتقاد می نماید و می گوید، در دوران کرونا و جدل های بسیار بر سر بازگشایی مدارس و مهدکودک ها و در مباحثات پیرامون چگونگی تامین امکانات آموزشی برای بچه ها و نوجوانان، فرزندان خانواده پناهجویان کاملا نادیده گرفته شده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1809

به "انتقاد شدید سازمان حقوق بشری به نقض حقوق پناهندگان در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد شدید سازمان حقوق بشری به نقض حقوق پناهندگان در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید