بخش خصوصی در سفرهای خارجی دولت فقط تماشاچی است

به گزارش اسلیم فا، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به همراهی بخش خصوصی در سفرهای خارجی مقامات دولت گفت: در دولت های قبل بخش خصوصی را نمی بردند ولی الآن هم که هیئت های بخش خصوصی همراه دولت می فرایند، تماشاچی صحنه هستند.

بخش خصوصی در سفرهای خارجی دولت فقط تماشاچی است

به گزارش خبرنگاران، اسدالله عسگراولادی در مصاحبه با رادیو گفت وگو در مورد رفت وآمد بی نتیجه هیئت های تجاری خارجی به کشور گفت: در فصل جدید پسابرجام همه مؤسسات خارجی تمایل پیدا کردند با ما حرف بزنند که این تمایل با ورود هیئت های خارجی به ایران آغاز شد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: نخستین هیئت از فرانسه و دومین هیئت نیز از آلمان بود و طی چهار ماه هیئت های مختلفی آمدند و گفتگوهای زیادی انجام دادند. هدف ما این بود که این هیئت ها را وادار به سرمایه گذاری در کشورمان کنیم ولی قصد بعضی از هیئت ها تنها فروش کالا بود. ما هم اعلام کردیم که هر زمان آماده شدید در مقابل فروش کالا از ما کالا بخرید یا سرمایه گذاری کنید، آمدن شما خاصیت دارد.

عسگراولادی توضیح داد: بارها اعلام نموده ام که اگر هیئتی می آید که در آنها خریداری وجود ندارد، آنها را نپذیرید، بلکه هیئت هایی را بپذیرید که فروشنده دارند و سرمایه گذار و خریدار واقعی داشته باشند.

وی با مهم شمردن اصل ورود هیئت ها اعلام نمود: این مسئله تأثیر زیادی در روابط ما با جهان دارد، زیرا جهانی غرب ما را در 8 سال گذشته، تحریم نموده بود. آمدن هیئت ها گاهی همراه با رئیس جمهورشان بود که این خودش مسئله و رویدادی مهم و حساس برای کشورمان بود ولی نتیجه ای که باید از این ورودها گرفته گردد، صورت نگرفته است هرچند کارهای مقدماتی و کوچکی انجام شد.

عسگراولادی با بیان اینکه سهم بخش خصوصی از صادرات 10 میلیارد دلار است، بیان داشت: این رقم بعضی سالها کم یا اضافه می گردد. البته یک سری اشکالات در مورد بخش خصوصی وجود دارد، به عنوان مثال یک هیئت به فرانسه می رود و همراه خود 50 نفر بخش خصوصی دارد اما در جلسات تصمیم گیری تنها دولتی ها حضور دارند.

وی بیان داشت: البته در دولت های قبل این بخش خصوصی را هم نمی بردند ولی الآن هم که هیئت های بخش خصوصی همراه دولت می فرایند، تماشاچی صحنه هستند.

منبع: تسنیم
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 783

به "بخش خصوصی در سفرهای خارجی دولت فقط تماشاچی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش خصوصی در سفرهای خارجی دولت فقط تماشاچی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید