تورم 50 درصدی در روستا های 10 استان

به گزارش اسلیم فا، تازه ترین روایت مرکز آمار ایران نشان می دهد که از 53قلم خوراکی منتخب، تعداد 38قلم کالا، درصد تغییر سالانه بالاتر از نرخ تورم نقطه ای کل کشور را تجربه نموده و نرخ تورم سالانه در منطقه ها روستایی 10استان کرمانشاه، یزد، فارس، همدان، خراسان شمالی، بوشهر، کردستان، ایلام، خراسان رضوی و لرستان به بالای 50درصد رسیده است.

تورم 50 درصدی در روستا های 10 استان

به گزارش همشهری، داده های رسمی از نوسان قیمت خوراکی ها و آشامیدنی ها در تیر سال جاری نشان می دهد که رشد قیمت روغن نباتی جامد نسبت به تیرماه سال گذشته 128.4 درصد، نوشابه گازدار 126.6 درصد و هویج فرنگی 121.3 درصد بوده و کره پاستوریزه، نخود، خامه پاستوریزه و هلو بیش از 2 برابر رشد قیمت داشته اند.

موز و روغن مایع هم در فاصله تیر سال جاری تا تیرپارسال بیش از 90 درصد گران شده و پس از آن کالاهایی، چون گوجه فرنگی، خربزه، پیاز، خیار، قارچ و شیرینی خشک قرار دارند که با رشد قیمت بالای 50 درصد روبرو شده اند. این گزارش می افزاید: قند، هندوانه، ماهی قزل آلا، شیر پاستوریزه، شکر و دوغ پاستوریزه بیش از 70 درصد و لپه، مرغ ماشینی، چای خارجی، پنیر ایرانی پاستوریزه و کنسرو ماهی بیش از 60 درصد، ماست پاستوریزه، پسته، سس مایونز، رشته آش، عدس، برنج خارجی درجه یک و گوشت گاو یا گوساله به همراه بادمجان بالای 50 درصد رشد قیمت داشته اند.

همه کالا های یادشده به همراه سیب زمینی، سس گوجه فرنگی، لوبیا چیتی و مغز بادام درختی، نرخ تورمی بالاتر از نرخ تورم 42.9 درصد کل کشور را تجربه نموده اند. تنها کالای خوراکی ای که قیمت آن در تیرسال جاری نسبت به تیر سال گذشته یک درصد مقرون به صرفه شده پرتقال است که عملا از چرخه مصرف تابستانی خارج شده و سیب و لیموترش هم تورم یک رقمی نقطه به نقطه را تجربه نموده اند.

مرکز آمار، رشد قیمت فلفل دلمه ای در تیر سال جاری را 15.8 درصد و رب گوجه فرنگی را 20.3 درصد برآورد و اظهار داشت که قیمت سایر کالا های خوراکی شامل برنج ایرانی درجه یک، مغز گردو، لوبیاقرمز، تخم مرغ ماشینی، کدو سبز، کشمش پلویی، گوشت گوسفند، شیرخشک و ماکارونی بین 20 تا 41 درصد نوسان داشته است.

به گفته مرکز آمار، در گروه نان و غلات، رشته آش با 3،4درصد، شیرینی خشک با 3.2درصد و ماکارونی با 1.8 درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند. در گروه کالایی گوشت قرمز، سفید و فراورده های آن هم مرغ ماشینی با 4،2درصد و گوشت گاو یا گوساله با 1.8درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند و گوشت گوسفند با 0.6 درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته است.

در گروه لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل، مربوط به تخم مرغ ماشینی با 11،6درصد، روغن مایع با 3.4درصد و ماست پاستوریزه با 2.8درصد بوده، اما روغن نباتی جامد با 2.6درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته است.

رصد قیمت میوه و خشکبار هم نشان می دهد که بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به هندوانه با 13درصد و خربزه با 10،7درصد بوده و لیموترش با 14.6درصد و موز با 7.2درصد بیشترین کاهش قیمت را تجربه نموده اند.

در گروه سبزیجات و حبوبات هم بالاترین افزایش قیمت در تیر سال جاری نسبت به خرداد سال جاری، مربوط به پیاز با 14درصد، خیار با 10، 3درصد و هویج فرنگی با 10.2 درصد بوده و گوجه فرنگی با یک درصد و سیب زمینی با 9 درصد بیشترین کاهش قیمت را داشته اند.

تورم به پهنای جغرافیای ایران

گزارش دیگر مرکز آمار ایران روایتگر نرخ تورم در پهنای جغرافیای ایران و استان های کشور است که نشان می دهد درحالی که میانگین رشد قیمت در تیرنسبت به خرداد سال جاری 3.5 درصد بوده، شهروندان استان لرستان شاهد رشد 5.9 درصدی میانگین سبد هزینه های خود بوده اند، درحالی که کمترین رشد قیمت را این بار شهروندان استان سمنان به جای شهروندان ساکن استان قم تجربه نموده اند.

از نظر نرخ تورم نقطه به نقطه هم درحالی که نرخ تورم نقطه ای در کل کشور 43.6 درصد بوده، بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام (53.9 درصد) و کمترین آن مربوط به استان تهران (37.7 درصد) بوده است. بعلاوه بالاترین نرخ تورم سالانه در استان کردستان به مقدار 50.1 درصد و کمترین آن در استان قم به مقدار 40.2 درصد به ثبت رسیده است. به این ترتیب شکاف نرخ تورم بین استان های کشور 9.9 درصد برآورد شده است.

لازم به ذکر است که نرخ تورم سالانه ایران در تیر سال جاری 44.2 درصد بوده و شهروندان ساکن استان های کردستان، ایلام، خراسان شمالی، کرمانشاه، چهارمحال وبختیاری، آذربایجان شرقی، زنجان، همدان، فارس، گلستان، کهگیلویه وبویراحمد، لرستان، خوزستان، اردبیل، سیستان وبلوچستان، هرمزگان، خراسان رضوی، آذربایجان غربی، قزوین، بوشهر، خراسان جنوبی و کرمان، نرخ تورمی بالاتر از نرخ تورم سالانه کل کشور را شاهد بوده اند.

شرایط بهتر تورم در شهر ها

مرکز آمار ایران نرخ تورم ماهانه در تیر سال جاری بین خانوار های شهری را 3.6 درصد برآورد نموده و می گوید: خانوار های شهری استان لرستان نرخ تورم ماهانه 6.9 درصدی را شاهد بوده اند، درحالی که نرخ تورم ماهانه در استان های سمنان و سیستان وبلوچستان 1.3 درصد بوده است.

افزون بر اینکه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوار های شهری کشور 42.9درصد برآورد شده که بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوار های شهری در استان ایلام (52.7 درصد) و کمترین آن در استان تهران (37.7 درصد) به ثبت رسیده است. بعلاوه نرخ تورم 12 ماهه منتهی به تیر 1400 برای خانوار های شهری به عدد 43.7 درصد رسید که بیشترین نرخ تورم 12 ماهه مربوط به استان کردستان (49.9 درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (40.1 درصد) بوده است.

فشار سنگین تورم در روستا ها

در تیر سال جاری هرچند شهروندان ایرانی ساکن منطقه ها روستایی شاهد افزایش قیمت کمتری نسبت به شهروندان ساکن شهر ها در مقایسه با خرداد سال جاری بوده اند، اما واقعیت این است که فشار تورم بر روستاییان بیشتر است چراکه نرخ تورم سالانه در نقاط شهری ایران در تیر 43.7 درصد بوده، اما در منطقه ها روستایی 53.1 درصد!

مرکز آمار ایران اعلام نموده که نرخ تورم ماهانه تیرماه بین خانوار های روستایی ایران 3.2درصد افزایش داشته است و بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوار های روستایی مربوط به استان خوزستان با 5.2درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان گیلان با 1.4درصد افزایش است.

بعلاوه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوار های روستایی 47.7درصد بوده و بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه در روستا های استان ایلام (59.1 درصد) و کمترین آن در روستا های استان تهران (40.5درصد) به ثبت رسیده است. افزون بر اینکه نرخ تورم 12 ماهه منتهی به تیر1400 برای خانوار های روستایی به عدد 47.3درصد رسیده و بیشترین نرخ تورم 12 ماهه مربوط به استان کرمانشاه (53.1درصد) و کمترین آن مربوط به استان تهران (41.8 درصد) بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1822

به "تورم 50 درصدی در روستا های 10 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم 50 درصدی در روستا های 10 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید