توصیه هایی برای زندگیِ بدون پلاستیک

به گزارش اسلیم فا، یک خانواده انگلیسی با چندین راه چاره ابتکاری خود، فراوری زباله خانوار را تا حد زیادی کاهش داده و با راه اندازی کمپینی علیه پلاستیک در این راه قدم برداشته اند.

توصیه هایی برای زندگیِ بدون پلاستیک

به گزارش اسلیم فا، خانواده مِیدمِنت می گویند که با استفاده از این راه چاره های ابتکاری پیروز شدند حدود چهار ماه را تقریبا بدون فراوری زباله در آشپزخانه سپری نمایند.

به گفته بتینا، مادر خانواده می توان با بازیافت و فراوری کمپوست از پسماندهای غذایی، مقدار زباله ها را به میزان زیادی کاهش داد.

این خانواده که کمپین مبارزه با پلاستیک های یک بار مصرف و کوشش برای به صفر رساندن فراوری پسماندها را در لندن راه اندازی نموده اند مدت دو سال است به طور جدی در کوشش هستند تا حجم زباله و پلاستیک های فراوریی خود را به صفر برسانند.

کوشش این خانواده دو سال پیش تنها با حذف کارتون های شیر شروع شده بود. پس از آن مسواک های معمول خود را با مسواک هایی از جنس بامبو جایگزین کردند. هم چنین به جای خرید از سوپرمارکت ها خریدهای خود را با کیسه های پارچه ای یا شیشه هایی که همراه با خود دارند از خوار و بار فروشی های محلی انجام می دهند. قفسه های آشپزخانه این خانواده پر از شیشه هایی است که از عدس، پاستا و دیگر مواد غذایی پر شده اند.

علاوه بر اینها اعضای این خانواده دوستدار محیط زیست، خوشبو نماینده ها، مواد شوینده، مرطوب نماینده و صابون های مورد احتیاج خود را خودشان در خانه درست می نمایند.

بتینا یکی از اهداف خود را از این سبک زندگی این اعلام می نماید که به پسران سه و شش ساله خود به تدریج شاد بودن با حداقل ها را بیاموزد.

اما این خانواده در انگلیس تنها نیستند. با افزایش اعتراضات مردم نسبت به تاثیرات زیست محیطی پلاستیک های یک بار مصرف، ایده استفاده از مواد پایدارتر و دوری از پلاستیک ها در بسیاری از افراد نهادینه شده است. بعضی کارشناسان نگرانی های عمومی در این زمینه را بی سابقه و امید بخش دانسته اند.

خانواده میدمنت اذعان می نمایند که مطلعی تدریجی آن ها از مقدار زباله ها و پلاستیک های موجود در خیابان ها تبدیل به یک انگیزه قوی شده است. به طوری که هم اکنون تمامی وسایل آنها یا بازیافت شده یا دوباره استفاده شده و یا از فروشگاه های خیریه و حراجی های دست دوم تهیه شده است. این خانواده حتی برای سال نوی میلادی نیز هیچ خرید جدیدی انجام نداده است.

بتینا، مادر خانواده می گوید در ابتدا خود به تنهایی این سبک زندگی را برگزیده و از ترس قضاوت شدن، آن را از دیگران و حتی همسر خود مخفی می نموده اما اکنون ابتکار او مورد استقبال قرار گرفته است.

هریسون، یکی دیگر از افرادی که به کمپین زندگی بدون پلاستیک پیوسته است، انگیزه خود را از این سبک زندگی به جهان آمدن فرزند خود اعلام نموده است. این مادر می گوید با به جهان فرزند خود که اکنون 9 ماهه است به مرکزی مراجعه نموده که می توانسته از آن پوشک های چند بار مصرف تهیه کرد. از آن پس در خانه نیز سعی نموده که استفاده از پلاستیک ها را محدود کند. به عقیده او استفاده از پوشک های یک بار مصرف بسیار نامناسب بوده و بیشتر مردم از مزایای استفاده از پوشک های چند بار مصرف پارچه ای باخبر نیستند.

هریسون نیز مانند خانواده میدمنت مرطوب نماینده های مورد احتیاجش را خود از مواد طبیعی می سازد. هم چنین خوشبونماینده خود را نیز تهیه و داخل یک ظرف مخصوص نگهداری می نماید.

هم چنین به تازگی در یکی از مناطق انگلیس برای حمایت از کمپین زندگی بدون پلاستیک، یک فروشگاه مواد غذایی بدون هیچ گونه بسته بندی پلاستیکی باز شده است.

بسیاری از مردم از نقش مهمی که می توانند با رعایت چنین مواردی در حفظ محیط زیست داشته باشند، مطلع نبوده و بر این باورند که با فراوری حجم زیاد زباله توسط کارخانجات بزرگ، چنین اقداماتی از سوی آن ها کارساز نخواهد بود. اما در صورتی که مردم چنین مواردی را به تدریج رعایت نمایند می توانند تاثیری مثبت و مهم بر محیط زیست خود بگذارند.

گزارش سازمان ملل متحد در ماه ژوئن نشان داد 90.5 درصد از پسماندهای پلاستیکی قابل بازیافت هرگز بازیافت نمی شوند. این آمار به شدت برای محیط زیست کره زمین نگران نماینده است.

قدم هایی که شما می توانید در این جهت بردارید

در ادامه چند راه چاره برای کاهش حجم زباله های فراوریی و سبک زندگی بدون پلاستیک (یا دست کم با کمترین میزان مصرف پلاستیک) به نقل از روزنامه گاردین آورده شده است:

- استفاده از بطری آب چند بار مصرف: بطری های پلاستیکی آب پس از ته سیگارها دومین آلاینده های یک بار مصرف این سیاره به شمار می روند.

- حمل یک فنجان قابل استفاده مجدد: در بعضی کشورها بعضی از فروشگاه ها وجود دارند که در صورت به همراه داشتن فنجان برای صرف قهوه به شما تخفیف خواهند داد.

- استفاده از صابون های جامد: شامپوهای شست و شوی بدن و مایع های دست شویی یکی از بزرگ ترین منابع فراوری زباله های خانگی هستند.

- اجنتاب از قاشق و چنگال های یک بار مصرف: اتحادیه اروپا در نظر دارد استفاده از قاشق، چنگال، چاقو، نی، بشقاب، گوش پاک کن و بعضی اقلام یک بار مصرف دیگر را تا سال 2021 میلادی ممنوع سازد.

- استفاده از مسواک ها و شانه های بامبو: برای مسواک زدن دندان ها و شانه کردن موهایتان از گزینه های زیست تخریب پذیر مانند مسواک ها و برس هایی از جنس بامبو بهره ببرید.

مترجم: مهسا سلطانی/ دبیر خبر: معصومه انصاری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 140

به "توصیه هایی برای زندگیِ بدون پلاستیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای زندگیِ بدون پلاستیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید