حساسیت پوستی با کرم پودر

به گزارش اسلیم فا، خیلی از خانم ها از کرم پودر و پن کیک برای آرایش استفاده می نمایند و نمی دانند که این مواد آرایشی می توانند در صورت استفاده نادرست به پوست آسیب برسانند. در بازار ایران انواع و مارک های متفاوتی از کرم پودر وجود دارد که در این مطلب به چند نمونه از پر کاربردترین آنها اشاره می کنیم.

حساسیت پوستی با کرم پودر

حساسیت پوستی با کرم پودر

نویسنده:دکتر محمدعلی نیلفروش زاده متخصص پوست و مو

عطرها و افزودنی های معطر موجود در فرآورده های آرایشی شایع ترین عامل بروز حساسیت اند

خیلی از خانم ها از کرم پودر و پن کیک برای آرایش استفاده می نمایند و نمی دانند که این مواد آرایشی می توانند در صورت استفاده نادرست به پوست آسیب برسانند. در بازار ایران انواع و مارک های متفاوتی از کرم پودر وجود دارد که در این مطلب به چند نمونه از پر کاربردترین آنها اشاره می کنیم.

فون خشک و فون چرب از رایج ترین ترکیبات مورداستفاده در گریم و آرایش است. مهم ترین عارضه این ترکیبات بروز درماتیت تماسی آلرژیک است. برخی افراد نسبت به یک ماده خاص یا مواد موثر این محصولات حساس هستند. این افراد هر زمانی که در تماس با این ماده موثره قرار گیرند، واکنش نشان می دهند، اگر چه ممکن است چند روز طول بکشد تا علایم ظاهر گردد. علایم به شکل قرمزی، تورم، خارش و در موارد شدید تاول های حاوی مایع است.

فون ها از مواد پوششی جذب شونده، چسبنده، نگه دارنده، عطر و رنگ ساخته می گردد. عطرها بیشتر از سایر ترکیبات باعث حساسیت می شوند.

عطرهایی با حساسیت زایی کمتر برای کمتر کردن این مشکل ایجاد شده اند. در افرادی که نسبت به عطرها واکنش آلرژیک بروز می نماید، باید محصولی با اسم بدون ماده معطر استفاده گردد که فاکتوری برای ایجاد بوی خوب در آن به کار نرفته است. نگه دارنده ها در مواد آرایشی و محصولات مراقبت پوست دومین علت رایج مسائل پوستی هستند. نگه دارنده ها از رشد قارچ و باکتری ها که باعث عفونت پوستی می گردد، جلوگیری نموده و محصولات را از اکسیژن و تخریب های نوری محافظت می نمایند. مواد آرایشی حاوی آب باید دارای برخی از انواع نگه دارنده ها باشند.

مصرف نمایندگانی که به یک نوع ماده نگه دارنده واکنش نشان می دهند، به بقیه حساسیت ندارند. ترکیبات آرایشی صورت بسیار مهم هستند زیرا آنها در تماس مستقیم با پوست برای مدت طولانی قرار می گیرند. به طور معمول مواد آرایشی صورت باید غیرحساسیت زا، ضدآکنه و غیرکومدون زا باشد که محصول را کمتر حساسیت زا کند. محصول نباید منافذ را بپوشاند و باعث آکنه گردد.

پن کیک و پالت روغنی

از مواد مورد استفاده برخی آرایشگران همان پالت های رنگی گریم هستند که ساخت شرکت های گوناگون هستند. این پالت ها جنس روغنی دارند و برترین پاک نماینده آنها شیر پاک کن است. استفاده از این پالت ها با یاری قلم موی مخصوص امکان پذیر است. نوع دیگر این مواد، فون خشک یا پن کیک است که اگر این مواد برای آرایش استفاده شد، توصیه می گردد مدت طولانی رنگ روی صورت باقی نماند و حداکثر طی چند ساعت با آب و صابون یا شیر پاک کن از روی صورت پاک شوند. مهم ترین عامل بروز درماتیت تماسی، نگه دارنده ها و عطرهایی است که در محصولات آرایشی و گریم یافت می گردد.

عطرها یا افزودنی های خوش بو، شایع ترین عامل بروز درماتیت تماسی هستند و بیش از پنج هزار نوع آنها در محصولات آرایشی و زیبایی یافت می شوند. در محصولاتی که این افزودنی ها از نوع غیرحساسیت زا باشند، مسائل پوستی ناشی از این محصولات کمتر خواهد بود. از طرفی نگه دارنده ها عامل بروز واکنش های پوستی است که وجود آنها از رشد و تکثیر قارچ و باکتری که سبب بروز عفونت پوستی می گردد، جلوگیری نموده و محصول را از آثار مخرب اکسیژن و نور محافظت می نماید. نمونه های این نگه دارنده ها شامل پارابن، ایمیدازولیدینیل اوره، فنوکسی اتانول، فرمالدیید و... است که روی برچسب محصول معین است. در محصولات گریم انتخاب نوع محصول بسیار مهم است چون مدت زیادی روی پوست می ماند، بنابراین این ترکیبات باید فاقد حساسیت و غیرجوش زا باشند و با بسته شدن دهانه منافذ پوستی سبب بروز آکنه نشوند.

کرم پودر با SPF مناسب

افرادی که به مصرف انواع کرم های روشن نماینده عادت داشته و حتی مصرف آن را موجب شادابی و طراوت پوست خود می دانند، باید به این نکته توجه داشته باشند که کرم های روشن نماینده دارای اثری موقتی و کاذب هستند. استفاده طولانی مدت این قبیل لوازم آرایش نه تنها عوارض جانبی مانند لک و پیری زودرس دارد، بلکه قطع مصرف آن موجب خشکی شدید پوست می گردد. از آنجا که این قبیل محصولات احتمال ایجاد آکنه و جوش های سرسیاه را افزایش می دهد، مصرف آن به خصوص در دوران نوجوانی توصیه نمی گردد. نکته مهم دیگر که گاه مصرف نماینده را به اشتباه می اندازد، آن است که درج SPF یا عیار حفاظتی روی تیوپ کرم علتی بر خواص محافظتی آن از پوست در برابر اشعه خورشید نیست. بسیار مشاهده می گردد افرادی تنها با مصرف کرم روشن نماینده ای که عیار حفاظتی کمی روی آن درج شده، بدون استفاده از ضدآفتاب مدت ها در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند. این کار باعث آسیب تماشا پوست در برابر اشعه خورشید می گردد. بهتر این است که هر فرد با مراجعه به متخصص پوست با توجه به نوع پوست اش کرم روشن نماینده مناسب اش را با مشورت پزشک انتخاب کند. متخصص معمولا کرم هایی را به شما توصیه می نماید که عیار محافظت نماینده در برابر نور خورشید را دارند و یا ضدآفتاب مناسب را قبل از مصرف کرم پودر به شما توصیه می نماید.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1874

به "حساسیت پوستی با کرم پودر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حساسیت پوستی با کرم پودر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید