حکایت ساخت و ساز های غیر اصولی در زلزله کرمانشاه

به گزارش اسلیم فا، نادر شکوفی مقیمیان، عضو جامعه مهندسان مشاور، در بیستمین همایش بتن و زلزله با اشاره به گزارش میدانی مقدماتی زلزله استان کرمانشاه در پاسخ به این پرسش که آیا آیین نامه موجود در ساخت وسازها به درستی اجرا شده است، اظهار کرد: میزان اشتباهات اجرایی در ساخت وسازها به قدری زیاد بود که هنوز نتوانسته ایم از آیین نامه راستی آزمایی کنیم!

حکایت ساخت و ساز های غیر اصولی در زلزله کرمانشاه

وی با بیان این که میان قاب ها در زلزله روی رفتار سازه تأثیرگذار بوده اند، اضافه کرد: بیشتر ساختمان های کرمانشاه یک تا شش طبقه بود و اشتباهات اجرایی فاحشی در ساخت و سازها را شاهد بودیم.

او مقاطع ضعیف، فواصل زیاد لقمه ها، ضعف ستون و متصل نبودن کاست به تیر فوقانی را از مسائل ساختمان ها در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه برشمرد و اضافه کرد: یک شاهکار ساخت وساز از سازنده ای وجود داشت که باعث تخریب های زیادی شد و فقط در یکی از ساختمان های آن سازنده حدود 37 نفر جان خود را از دست دادند.

وی با بیان این که تعداد زیادی پله و خرپشته های تخریب شده در مناطق زلزله زده مشاهده شد که بخش زیادی از تلفات جانی نیز در این دو نقطه اتفاق افتاده است، اضافه کرد: ضعف اتصال در برابر نیروی محوری و فرو ریختن سقف طاق ضربی از جمله معضلات ساختمان ها بود.

در این همایش همچنین، تمیمی عضو مهندسان مشاور نیز با اشاره به ساخت وسازهای شهری و عمومی، گفت: در اسلام آباد غرب دربازدیدهای میدانی شاهد ریزش کامل سازه بتن مسلح در بعضی ساختمان ها بودیم، این در حالی بود که سازه بتنی مسلح تعاونی فرهنگیان سالم مانده بر جا مانده است/تسنیم

منبع: پیام دلتا
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1022

به "حکایت ساخت و ساز های غیر اصولی در زلزله کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکایت ساخت و ساز های غیر اصولی در زلزله کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید