راههای پیشگیری از تحریکات پوستی ناشی از ماسک

به گزارش اسلیم فا، در کنار این موارد استفاده از ماسک برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، اهمیت مراقبت از پوست را در این شرایط بیشتر می نماید .

راههای پیشگیری از تحریکات پوستی ناشی از ماسک

مسائل پوستی در پی استفاده از ماسک های پارچه ای و n95

استفاده از ماسک صورت در پی همه گیری کرونا ویروس به امری الزامی تبدیل شده است. اعضای پرسنل پزشکی در طول کار و تمام وقت از دستگاه تنفس یا ماسک های تنگ و مناسب استفاده می نمایند. ما نیز معمولاً هنگام خروج از منزل از ماسک پارچه ای، باندانا یا ماسک های جراحی یکبار مصرف استفاده می کنیم.

آن چه بیشتر مردم پیش بینی آن را ننموده اند میزان تحریکات پوستی، آکنه، کبودی و سایر مسائل پوستی است که در پی استفاده روزانه از ماسک بدون توجه به نوع آن بوجود می آید، است.

چنان چه متوجه جوش های پوستی، قرمزی و تحریک پذیری پوست خود شدید، بدانید که تنها نیستید زیرا این روز ها بیشتر مردم با این مشکل دست و پنجه نرم می نمایند. گفته می گردد که نگران این مسائل پوستی نباشید زیرا با رعایت نکاتی می توانید پوست خود را از تحریک پذیری حفظ و از مسائل پوستی که بعدها بوجود خواهد آمد جلوگیری کنید.

چرا استفاده از ماسک پوست را تحریک پذیر می نماید ؟

تحریکات پوستی در پی استفاده از ملزوماتی چون ماسک بسیار رایج است. تحریکات پوستی می توانند به صورت برجستگی یا لکه های قرمز روی پوست ظاهر شوند و هنگام شستن صورت احساس سوزش خواهید داشت زیرا پوست صورت نازک تر و به طور قابل توجهی از پوست دیگر مناطق بدن حساس تر است، بنابراین مستعد حساسیت، قرمزی و لکه های بدن خواهد بود.

در اصل ، ماسک سدی بین محیط و پوست شما ایجاد می نماید و گرما و رطوبت اضافی در دام ماسک افتاده و محیط مناسبی را برای تکثیر باکتری ها ایجاد می نمایند. گذشته از آن، ماسک در بعضی از قسمت های صورت بطور معمول خط فک، چانه و بینی بسیار محکم تر جا می گیرد و سبب اصطکاک و آسیب به پوست می گردد، این امر نیز پوست را بیشتر مستعد تحریکات می نماید.

بنابراین، گرما، رطوبت و اصطکاک در پی استفاده از ماسک پوست را بطور بالقوه تحریک خواهد نمود. نیازی به گفتن نیست اما ماسک های تنفسی تنگ مانند N95 که به طور گسترده ای این روزها شناخته شده است برای پوست خفه نماینده و تحریک نماینده تر خواهد بود، به همین دلیل توصیه می گردد فقط کارگران به ویژه کادر پزشکی از آن استفاده نمایند. زیرا استفاده از آن می تواند باعث کبودی در پوست شده که متاسفانه نمی توان از آن جلوگیری کرد.

برای کاهش عوارض پوستی، توصیه های زیر را رعایت کنید:

 • استفاده از پارچه های پنبه ای برای ماسک های خانگی.
 • استفاده از ضد آفتاب در نواحی زیر ماسک پارچه ای.
 • استفاده از نرم نماینده و مرطوب نماینده های مناسب.
 • محدود کردن استفاده از ماسک با ماندن در خانه.
 • رعایت بهداشت ماسک های پارچه ای با شستن و اتو کردن.
 • پرهیز از آرایش صورت در نواحی زیر ماسک.
 • پرهیز از مصرف غذا های تند و تیز.
 • پرهیز از مواد غذایی حاوی قند بالا.
 • خشک نکردن صورت بعد از شستن آن.
 • خودداری از فعالیت های با تعریق زیاد هنگام استفاده از ماسک.
 • شستن صورت با شوینده های ملایم پس از برداشتن ماسک

راه های برطرف تحریکات پوستی ناشی از استفاده مداوم از ماسک

استفاده از ماسک گزینه ای اجباری است زیرا ایمنی و سلامت دیگران و خودمان مهم تر از داشتن پوستی زیبا است. خوشبختانه برای پیشگیری و درمان سوزش پوستی مربوط به ماسک، ترفند هایی وجود دارد تا از پوست خود مراقبت کنید.

1. هنگام استفاده از ماسک از مرطوب نماینده ای سبک بهره ببرید

همان طور که قبلاً نیز اشاره کردیم، یکی از دلایلی که باعث تحریک پوست می گردد رطوبت اضافی است که در پوست به دام می افتد. اگر قبل از استفاده از ماسک هر روز از یک مرطوب نماینده قوی استفاده می کنید باید بدانید که تحریکات پوستی را بدتر می نماید زیرا باعث ایجاد لایه ای انسداد بر روی پوست شده که رطوبت و گرما را در پوست به دام می اندازد.

در عوض، از یک مرطوب نماینده با بافتی سبک تر مانند یک ژل مرطوب نماینده بهره ببرید، این امر در خصوص افرادی که دارای پوستی چرب، ترکیبی یا نرمال هستند نیز صادق است.

2. صورت خود را فقط با آب ولرم شستشو دهید

اگر بلافاصله پس از بازگشت به منزل و درآوردن ماسک، صورت خود را بشویید، در واقع ممکن است باعث تحریک بیشتر گردد زیرا هنگام شستن صورت تا حدودی پوست را از سد چربی آن محروم می کنید.

چند دقیقه ای را فرصت دهید و سپس برای آرام کردن پوست و کاهش میزان قرمزی، بریدگی و زخم های خشک که ممکن است بعد از استفاده ماسک ظاهر گردد، فقط از آب ولرم بدون صابون یا پاک نماینده، بدون دستمال مرطوب و پاک نماینده مایعات بهره ببرید. پس از اتمام کار، پوست را به آرامی و با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید.

3. ماسک خود را مرتباً تعویض نموده یا بشویید

فرقی نمی نماید از چه ماسکی استفاده می کنید خواه ماسک جراحی یکبار مصرف یا N95 باشد خواه ماسک پارچه ای ! باید آن را طبق دستورالعمل سازنده و معمولاً بعد از یکبار استفاده، جایگزین یا شستشو دهید. درصورت استفاده از ماسک های پارچه ای قابل استفاده مجدد باید آن ها را ترجیحا در ماشین لباسشویی بعد از هر بار استفاده بشویید

علاوه بر این، به مواد شوینده ای که برای شستن ماسک پارچه ای استفاده می کنید، توجه داشته باشید و از مواد شوینده هیپوآلرژیکی مانند مواردی که برای نوزادان و بچه ها در نظر گرفته شده است بهره ببرید و ازمواد شوینده معطر و نرم نماینده ها خودداری کنید، زیرا عطر می تواند باعث تحریک بیشتر یا حتی واکنش آلرژیک پوستی گردد.

اگر شک دارید که ماسک باعث ایجاد واکنش آلرژیک شده و جوش های قرمز متورمی را روی پوست خود مشاهده می کنید، بینی، دهان و چشم قرمز یا تحریک شده دارید به پزشک مراجعه کنید.

4. هنگام استفاده از ماسک آرایش نداشته باشید

هنگام استفاده از ماسک حداقل در مناطقی که ماسک روی صورت شما قرار گرفته است از اعمال مواد آرایشی چون رژگونه، ررژلب و کانسیلر استفاده نکنید. البته استفاده از مقداری ریمل مایع مجاز است و باید از ایجاد لایه های اضافی روی پوست خودداری کنید زیرا باعث تحریکات بیشتر می گردد.

متخصصان پوست خاطر نشان کردند که استفاده از لوازم آرایشی هنگام استفاده از ماسک خطر ابتلا به آلرژی پوستی را نسبت به بعضی از مواد موجود در آن ها افزایش خواهد داد.

5. ریش هایتان را اصلاح کنید

موهای صورت می توانند باعث تحریک بیشتر پوست شده و رطوبت و گرمای بیشتری را نسبت به پوستی صاف به دام بیندازد، بنابراین بهتر است اگر مرتبا ماسک می زنید صورت خود را اصلاح کنید زیرا در غیر این صورت تحریکات پوستی را تجربه خواهید کرد. علاوه بر این، بعضی از ماسک ها هنگام داشتن موهای صورت ممکن است که بی اثر باشند.

6. از محصولات لایه بردار خودداری کنید

هنگامی که دچار لکه های پوستی یا جوش های قرمز بر روی پوست می شوید طبیعی است که به سراغ درمان هایی چون بنزوئیل پراکسید یا درمان گوگردی بروید. یا شاید هر از گاهی از کرم لایه بردار، تونر یا اسکراب بهره ببرید.

اگر گمان می کنید که مشکل پوستی در اثر ماسک صورت ایجاد شده است، بهتر است چند روز از استفاده آن ها خودداری کنید، زیرا این روش های درمانی می توانند به طور بالقوه مشکل را تشدید نموده و جای زخم برروی پوست باقی بگذارند. پس، از هرگونه درمان مانند رتینول، ویتامین C یا موارد دیگر، خودداری کنید زیرا به همین ترتیب ممکن است پوست شما حساس تر گردد.

7. ماسکی از پارچه های طبیعی انتخاب کنید

بدیهی است که بعضی افراد به واسطه شغلشان باید ماسک مخصوصی را استفاده نمایند. با این حال بسیاری از افراد ماسک های پارچه ای یا جراحی را انتخاب می نمایند.

توصیه می گردد حتی المقدور ماسکی را انتخاب کنید که از مواد طبیعی مانند پنبه تهیه شده باشند و به خاطر داشته باشید که ماسک های پنبه ای یک لایه نمی توانند در برابر میکروب ها مؤثر باشند بنابراین ماسکی را انتخاب کنید که دارای چندین لایه پارچه باشد و تا حد امکان از استفاده ماسک های پارچه ای با مواد مصنوعی خودداری کنید.

8. هنگام استفاده از ماسک آدامس نجوید

جویدن آدامس هنگام زدن ماسک در واقع می تواند باعث ایجاد بثورات پوستی یا برآمدگی اطراف دهان گردد که نوعی بیماری به نام درماتیت پیرورال می باشد و بدان علت است که نعناع و سایر اسانس های آدامس هنگام زدن ماسک برای پوست مضر می باشد زیرا حاوی سدیم لوریل سولفات، روغن های گیاهی نعناع یا دارچین و از رایج ترین مواد تحریک نماینده هستند.

اگر بعد از زدن ماسک دچار بثوراتی در اطراف دهان یا لب های خود شده اید و آدامسی نجویده اید، خمیردندان هیپوآلرژنیک و کم فلوئور را برای خودتان در نظر بگیرید.

9. راهکارهای تسکین دهنده پوست در شب را انجام دهید

در طول روز، یک مرطوب نماینده سبک بهره ببرید تا احتمال رطوبت و گرمای بیش از حد در پوست را به حداقل برساند اما ساعت شب زمانی برای ترمیم پوست محسوب می گردد.

از مرطوب نماینده های بدون رایحه و مواد مسدود نماینده که شامل مواد زیر هستند، بهره ببرید:

 • سرامید ها
 • کلسترول
 • گیاه آب بشقابی که به عنوان سبزه ببر نیز شناخته می گردد.
 • اوتمیل
 • پانتنول
 • روغن های مغذی
 • زینک اکسید

10. استفاده از جودوسر برای تحریکات پوستی

جو دوسر یکی از آرامش بخش ترین مواد برای تحریکات پوستی و بدن است. حمام جو دوسر کلوئیدی (دانه جو دوسر رقیق شده در آب) برای انواع تحریکات پوستی از جمله اگزما و سوختگی های پوستی توصیه می گردد.

مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی موجود در جو دوسر حاوی خواص ضد التهابی، آرامش بخش، مرطوب نماینده و ترمیم نماینده است که باعث می گردد هر نوع سوزش پوستی را تسکین دهد.

توصیه می گردد از بلغور جو دوسر کلوئیدی به عنوان درمان روزمره مراقبت از پوست در شب بهره ببرید.

برای استفاده از بلغور جو دوسر کلوئیدی طبق این دستور عمل کنید

حدود 1 قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر ساده را درون مخلوط کن بریزید و سپس آن را به 1 لیوان آب گرم اضافه کنید و مخلوط کنید تا در آب به طور کامل حل گردد.

سپس با استفاده از یک تکه پنبه ای که در تونر تهیه شده خیسانده شده است به آرامی صورت خود را پاک کنید و نیازی به شستن با آب نیست ، بعد از استفاده از بلغور جو دوسر کلوئیدی پوست شما کمی مرطوب خواهد شد، اما توصیه می گردد از مرطوب نماینده سبک نیز بهره ببرید.

منبع: مجله دلگرم
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1270

به "راههای پیشگیری از تحریکات پوستی ناشی از ماسک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راههای پیشگیری از تحریکات پوستی ناشی از ماسک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید