رصد فعالیت پژوهشی 19 هزار هیئت علمی علوم پزشکی

به گزارش اسلیم فا به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر پیام کبیری رئیس اداره انتشارات و علم سنجی دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشست هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تهران با معرفی سامانه علم سنجی و جایگاه دانشگاه در نظام های رتبه بندی گفت: امیدوارم با این گزارش نگاه واقع بینانه تری نسبت به شاخص های علم سنجی پیدا کنیم و نه به سمت کمیت مطلق و نه شاخص های کیفی صرف حرکت کنیم؛ بلکه در راستا درست و منطقی گام برداریم.

رصد فعالیت پژوهشی 19 هزار هیئت علمی علوم پزشکی

وی بر ضرورت علم سنجی در دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت تأکید کرد و گفت: بیشترین کاربرد علم سنجی در مدیریت پژوهشی و سیاستگذاری علمی است. باوجود محدودیت منابع، باید بودجه در اختیار پژوهشگرانی قرار بگیرد که راندمان پژوهشی بالاتری دارند و پژوهش هایی را انجام می دهند که نتیجه بهتری برای دانشگاه و کشور به همراه دارد. در این سامانه نقشه پژوهشی دانشگاه و خط پژوهشی پژوهشگران قابل ارزیابی است.

کبیری با اشاره به کاربرد مدیریتی علم سنجی گفت: این سامانه قابلیت رصد شاخص خود استنادی را دارد. این شاخص ازجمله موارد مهمی است که نسبت به آن حساس هستیم و بازخورد آن را هر سه ماه یک بار به رؤسای دانشگاه ها ارسال می کنیم.

وی اضافه نمود: همچنین سامانه علم سنجی، شبکه همکاری نویسندگان را در اختیار مدیریت قرار می دهد. بدین ترتیب رفتارهای غیرعادی در عرصه پژوهش نیز رصد می شود. به عبارت دیگر افرادی که نام یک فرد را در چندین مقاله مشترک درج می کنند، بدون آنکه همکاری واقعی وجود داشته باشد در این شبکه قابل شناسایی هستند و به آنان بازخورد داده می شود.

رئیس اداره انتشارات و علم سنجی دانشگاه علوم پزشکی تهران بابیان اینکه در شاخص های علم سنجی، فرد را بر اساس یک شاخص مورد قضاوت قرار نمی دهیم، بلکه عملکرد فرد در مجموع همه شاخص ها مورد ارزیابی قرار می گیرد گفت: از طریق سامانه علم سنجی، فعالیت پژوهشی 19 هزار هیئت علمی وزارت بهداشت و عملکرد دانشگاه ها قابل رصد و ارزیابی است.

وی گفت: در آینده نزدیک نیز از سامانه توان علمی مراکز که اطلاعات مربوط به دانشکده ها، گروه های آموزشی و مراکز تحقیقاتی در آن قابل ارزیابی است، رونمایی خواهد شد.

کبیری با اشاره به جایگاه دانشگاه علوم پزشکی تهران در 28 شاخص علم سنجی دانشگاه های علوم پزشکی گفت: برای نمونه، در شاخص قرار دریافت در بین 10 درصد مقالات پر استناد دنیا که یک شاخص کیفی است؛ دانشگاه علوم پزشکی تهران 960 مقاله دارد که در بین 10 درصد مقالات پر استناد دنیا قرارگرفته است. در مجموع دانشگاه علوم پزشکی تهران 44 هزار مقاله در اسکوپوس با 464 هزار استناد دارد. اچ ایندکس دانشگاه 155 است.

وی به تشریح مزایا و معایب شاخص H-Index پرداخت و گفت: اچ ایندکس شاخص خوبی است اما همه افراد با این شاخص قابل ارزیابی نیستند. بعضی افراد، تأثیرگذاری اجتماعی دارند. محققان دیگری، مقالاتی تولید می کنند که چندین بار در پتنت ها مورد استفاده قرار می گیرد و یا مقالاتی منتشر می شود که در امر آموزش کاربرد دارد.

رئیس اداره انتشارات و علم سنجی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: دسته دیگری از مقالات در تدوین گایدلاین ها مورد استفاده قرار می گیرد که هیچ کدام از آنها، الزاماً با شاخص های پژوهشی قابل سنجش نیستند و باید با شاخص های دیگری مورد ارزیابی قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 191

به "رصد فعالیت پژوهشی 19 هزار هیئت علمی علوم پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصد فعالیت پژوهشی 19 هزار هیئت علمی علوم پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید