زیباترین آبشارهای ایران کدامند؟

به گزارش اسلیم فا، سفر به جاهای ناشناخته خیلی بیشتر از گذشته وسوسه برانگیز است و آدمها را به هیجان می آورد. هدف سفر تغییر نموده و دیگر تنها به قصد دیدن اقوام یا زیارت چمدان نمی بندیم و دیدن جاهای جدید و سفر به نقاط ناشناخته یا رفتن به دل طبیعت به آدم انگیزه می دهد. یک روز تابستان را در نظر بگیرید که می خواهید از گرما فاصله بگیرید.

زیباترین آبشارهای ایران کدامند؟

چندکیلومتر راه می روید تا به جایی می رسید که آب از بالای کوهی به پایین می ریزد، نسیم خنکی صورتتان را نوازش می نماید، از آنهمه هیاهوی زندگی شهر خبری نیست و تا چشم کار می نماید جنگل است و صدای پرندگان و صدای آبشار. در ایران 390 آبشار دائمی و فصلی هست که بیشترشان در شمال ایران یا در غرب و منطقه لرستان واقع شده اند و زیبایی هر کدام خود می تواند دلیل سفر باشد.

آبشار لاتون

شمال ایران پر از آبشار است، هربار که در طبیعتش قدم بزنید چندتایشان را می بینید، اما یکی از محبوب ترین هایش آبشار لاتون است که آن را بلندترین آبشار ایران هم می دانند.

15 کیلومتر از آستارا که به سمت جنوب بروید به آبشار می رسید. 105 متر ارتفاع دارد و در شهر لوندویل و نزدیکی روستای کوته کومه استان گیلان قرار گرفته، روستایی که چشمه آب گرمی به نام ایستی سو دارد و از آبش برای درمان دردهای رماتیسمی، درد مفاصل و برطرف ضایعات پوستی استفاده می گردد.

آبشار با روستا 6 کیلومتر فاصله دارد و جهتش پر است از تپه های جنگلی، جنگلی که درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی دارد و در 9 ماه سال سرسبز است. فقط هم همین ها نیست و علاوه بر این در جهت آبشار، چشمه های آب خنکی هست که آب تازه و گوارایی دارد.

جدا از آن اگر بار سفر می بندید خودتان را برای دیدن گراز، جوجه تیغی، اسب و گاو نیز آماده کنید. اگر حوصله بالارفتن از تپه های اطراف آبشار را ندارید می گردد در اطرافش چادر زد ولی در هر حال توصیه می کنیم زیاد بالا نروید که انتهای جهت پرتگاه های خطرناک دارد.

فهرست در خبرنگاران تریپ

آبشار شوی

تا چند صدمتری خبری از آبشار نیست و ناگهان با عبور از پیچی، آبشاری در برابرتان قرار می گیرد که هیبتش چشمتان را خیره می نماید و نسیم خنکش خستگی را از تنتان به در.

آبشار شوی که در زبان لری به معنی لطافت است، 85 متر ارتفاع و 70 متر عرض دارد. جهتش ماشین رو نیست و باید پیاده تا نزدیکی اش رفت.

شوی در سردشت دزفول و با فاصله کمی از استان لرستان در 10 کیلومتری ایستگاه راه آهن تله زنگ و در جهت راه آهن سراسری تهران - بندرعباس واقع شده.

آبشار بعد از بیرون آمدن از غار از گردنه ای پایین می ریزد و از آنجا راه سد دز را در پیش می گیرد و اطرافش را هم درختانی مثل بید، انجیر، مو، زبان گنجشک، افرا و بلوط در برگرفته است.

شنا کردن در شوی سخت است، ولی بد به دلتان راه ندهید، چون آبشار دیگری هم در آن نزدیکی هست که آبشار دوم شوی نام دارد و کاملا بی خطر است.

برای رسیدن به آبشار شوی، دو جهت وجود دارد. اولی از سمت سردشت دزفول و پیرچل است. از دزفول به سمت منطقه شهیون تا روستای سرتنگ جهتی ماشین رو هست که تا نزدیکی آبشار ادامه دارد و پس از آن باید از سرتنگ تا آبشار کوهنوردی سبکی بکنید.

وجود امامزاده احمد معروف به پیر چل و دیدن آبشارهای متعدد مخصوصاً در فصل بهار و آبشار دوم معروف به آبشار سنگ مار از مزایای جهت اول است.

جهت دوم از ایسـتگاه راه آهن تله زنگ است. برای رفتن به آبشار شوی، باید در ایستگاه تله زنگ از قطار پیاده شد و جهت 3 ساعته تا روستای شوی را طی کرد، از آنجا هم تا آبشار حدود یک ساعت و نیم است. آنهایی که به شوی سفر نموده اند می گویند بهترین زمان رفتن به آن، اوایل بهار یا آخر تابستان است، به شرطی که همه وسایل مورد احتیاج برای یک کوهیپمایی سبک نیز همراهتان باشد.

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال را تنها آبشار خزه ای ایران می دانند و دلیلش دیواره های خزه ای مرتفع آن است. از شهر گرگان به سمت علی آباد حرکت می کنید و تابلوهای راهنما شما را به سمت آبشار و جنگل های کبود وال هدایت می نماید. 5 کیلومتر در جهت جنگلی می رانید، نیم ساعت پیاده روی می کنید و بعد از گذشتن از کنار رودخانه به آبشار تمام خزه ای کبودوال می رسید، جایی که تا چشم کار می نماید سبزی جنگل هاست و سکوت و صدای دلنشین آب.

آب آبشار از دامنه شمالی کوه هارون به ارتفاع 1780 متر سرچشمه می گیرد و از جنگل های زیبای کبودوال می گذرد و در عمق دره منظره ای حیرت انگیز را به وجود می آورد که مثل تابلوی نقاشی است. بهترین زمان رفتن به آبشار بهار و تابستان و اوایل پاییز است. نگران جا و مکان ماندن هم نباشید که در جهت آبشار، سکوها و چادرهای انفرادی و گروهی به تعداد کافی نصب شده است.

فهرستدر خبرنگاران تریپ

آبشار مارگون

یکی از زیباترین آبشارهای ایران مارگون است که از نظر زیبایی، بزرگی و پرآب بودن با آبشار شوی لرستان برابری می نماید. این آبشار که در دره های غربی شهر سپیدان در مرز استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته در حقیقت سرچشمه رودخانه است، ولی در بالای کوه هیچ رودخانه ای نیست.

در بدنه دیواره صخره ای کوه، چند هزار چشمه وجود دارد که مارگون را تشکیل می دهند و به همین دلیل هم مارگون افتخار عنوان یکی از بزرگترین آبشارهای چشمه ای دنیا را هم یدک می کشد. تا نزدیکی آبشار می گردد با ماشین رفت و در ادامه از کنار باغ های سیب گذشت و به آبشار رسید بعد هم همه چیز فراهم است به خصوص که فصل بهار باشد و هوا خنک. در این صورت می گردد در کنار آبشار چادر زد و شب را در سکوت جنگل به سر کرد.

آبشار آب سفید

آب از دل تونلی در دل کوه سنگی بیرون می ریزد و با سنگ ها برخورد می نماید و به شکل حباب سفیدی درمی آید و آبشاری را به وجود می آورد که به آن آب سفید می گویند.

آب سفید که به آن عروس آبشارهای ایران هم می گویند در منطقه پشتکوه ذلقی در حدود 50 کیلومتری شهر الیگودرز در استان لرستان قرار گرفته.

باید بگوییم که ارتفاع آب سفید، 70 متر و عرض تاج آن در فصل پر آبی حدود 8 متر است، به رود رودبار لرستان می پیوندد و خاتمه به دز می ریزد. در طول راه، چندین رودخانه پر آب و روستاهای کوچک و بزرگی وجود دارد، به اضافه درختان گردو و بلوط که جان می دهد برای اینکه چند ساعتی را به دور از هیاهوی شهر سر کنی.

فقط یادتان نرود که لباس گرم حتی اگر در تابستان به ان سفر می کنید همراه داشته باشید که نزدیک آبشار هوا خیلی خنک است. در امتداد جهت دسترسی به این آبشار، زیارتگاه محمد بن حسن که محلی ها به آن مومد حسن می گویند،واقع شده است که در میان ساکنان مناطق بختیاری نشین از صندلی ویژه ای برخوردار است.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1008

به "زیباترین آبشارهای ایران کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین آبشارهای ایران کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید