ساخت حسگر گازی بر پایه گرافن برای مشخص میزان اکسیژن

به گزارش اسلیم فا، عزت اله ارضی، محقق طرح ساخت حسگر گازی از گرافن/ اکسیدروی، با اشاره به اینکه به یاری این حسگر می توان به نظارت دستگاه ها و بهینه سازی عملکرد آن ها پرداخت، گفت: صنایع مختلف همچون نفت، گاز، پزشکی و یا صنایع تولیدی که نیازمند سنجش میزان اکسیژن محیط هستند، می توانند از نتایج این طرح استفاده نمایند.

ساخت حسگر گازی بر پایه گرافن برای مشخص میزان اکسیژن

وی اضافه نمود: در ساخت حسگر گاز اکسیژن عموماً از روش ها و مواد مختلفی از جمله سرامیک ها، اکسیدهای فلزی نیمه رسانا، پلیمرها و یا مواد نانوساختار همچون نوارهای گرافنی(nanoribbon) استفاده می گردد. مهم ترین و رایج ترین روش ساخت نانونوارهای گرافن استفاده از دستگاه نانولیتوگرافی است، اما این روش با محدودیت هایی همچون ایجاد ناهمواری های عظیم در لبه های نوار همراه است.

وی با بیان اینکه در این کار از نانوسیم های اکسیدروی در ساختار حسگر حاوی نانوصفحات اکسید گرافن استفاده شده است، گفت: نانوسیم ها سبب کاهش صفحه های اکسید گرافن به نانونوارهای گرافن می شوند.

ارضی گفت: این عمل با قرار دادن ساختار تهیه شده، تحت تابش نور فرابنفش (UV) صورت می گیرد از این رو که نانوسیم های اکسیدروی علاوه بر عملکرد ذکر شده به افزایش حساسیت حسگر نیز یاری می نمایند. دمای پایین و سادگی ساخت از دیگر مزایای روش پیشنهادی است.

وی بیان کرد: حسگر پیشنهادی پاسخ الکتریکی بسیار بالاتری به اکسیژن، در مقایسه با دیگر حسگرهای گازی بر پایه گرافن از خود نشان می دهد که به اعتقاد ما به علت نقص های خطی ایجاد شده در ساختار آن است. از دیگر مزایای این حسگر عملکرد مناسب آن حتی در دمای اتاق است.

بر اساس اعلام ستاد نانو،در ساخت این حسگر از روشی ساده و کم هزینه استفاده شده که احتیاج به استفاده از دستگاه نانولیتوگرافی را رفع می نماید.کنترل میزان اکسیژن از موارد مهم در صنایع مختلف است؛ چراکه کاهش آن در محیط زیست مشکلاتی حیاتی برای انسان ایجاد خواهد نمود. در این کار، حسگر گرافنی برای اندازه گیری اکسیژن ساخته شده است.

این تحقیقات از همکاری دکتر عزت اله ارضی، دکتر یاسر عبدی- اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران- و دکتر پروانه افضلی- دانش آموخته همین دانشگاه- حاصل شده که نتایج آن در مجله Sensors and Actuators B: Chemical (جلد 195، شماره 1، سال 2014، صفحات 92 تا 97) چاپ شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 4 تیر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1040

به "ساخت حسگر گازی بر پایه گرافن برای مشخص میزان اکسیژن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت حسگر گازی بر پایه گرافن برای مشخص میزان اکسیژن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید