طرز تهیه کیک شکلات صبحانه، طعم بی نظیر شکلات

به گزارش اسلیم فا، خبرنگارانـ کیک ها از جمله دسر ها و عصرانه های خوشمزه و دلپذیر در سراسر دنیا هستند که در انواع میوه ای، خامه ای، شکلاتی، پنیری و... تهیه می شوند که هرکدام طرفداران خاص خود را دارند. همان طور که می دانید کیک های شکلاتی یکی از محبوب ترین کیک ها در دنیا هستند. بعید است کسی پیدا شود که بتواند به کیک شکلاتی نه بگوید. حتی کسانی که عاشق شکلات هم نیستند، معمولاً دست رد به سینه یک برش کیک شکلاتی نمی زنند.

طرز تهیه کیک شکلات صبحانه، طعم بی نظیر شکلات

کیک شکلات صبحانه یکی از انواع کیک های شکلاتی است که از شکلات صبحانه برای تهیه آن استفاده می شود. این کیک به علت داشتن شکلات صبحانه طعم خوب شکلات را برای کسانی که به آن علاقه دارند، به همراه دارد؛ همچنین طرز تهیه بسیار آسانی دارد؛ پس اگر در منزل شکلات صبحانه دارید، همراه با ما دست به کار شوید تا طرز تهیه کیک شکلات صبحانه خوشمزه را همراه با نکات مهم و فوت و فن های طلایی پخت یک کیک عالی در منزل با شما به اشتراک بپذاریم.

مواد لازم برای تهیه کیک شکلات صبحانه

آرد سفید قنادی: 2 لیوان

تخم مرغ: 3 عدد

شکر: 1 لیوان

روغن مایع: سه چهارم لیوان

شکلات صبحانه: 3 قاشق غذاخوری سر پر

پودر کاکائو: 3 قاشق غذاخوری

آب جوش: سه چهارم لیوان

وانیل: نوک قاشق چای خوری

بکینگ پودر: 1 قاشق غذاخوری

نکات مهم برای تهیه کیک در منزل

1- برای درست کردن کیک مواد اولیه را به دمای محیط برسانید؛ بنابراین سعی کنید حداقل نیم ساعت قبل از شروع همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه دهید به دمای محیط برسند. همچنین برای پخت هر کیکی آرد و مواد خشک مثل پودر کاکائو را 3 بار الک کنید. این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می شود و درنتیجه بافت کیک شما بهتر می شود.

2- دقیق بودن دمای فر در پخت کیک نقش بسیار مهمی دارد. وقتی قالب را در فر می گذارید، باید دقیقاً به همان دمای گفته شده در دستور رسیده باشد و در طول پخت هم تغییر دما ندهد. معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر های مختلف فرق دارد. به عنوان مثال اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه به مدت 45 دقیقه ممکن است در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نشود و این مسئله به این علت است که در واقع فر شما به آن دمای گفته شده نرسیده است یعنی شما فر را روی درجه 175 تنظیم کرده اید؛ اما در واقع دمای واقعی فر شما 175 نیست و ممکن است کم تر یا بیش تر از این دما بوده باشد.

کسانی که سابقه پخت شیرینی و کیک را دارند، معمولاً قلق فری که از آن استفاده می کنند، دست شان هست. مثلاً می دانند اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه در فری که استفاده می کنند، این دما روی درجه 185 حاصل می شود. اگر زیاد با فر کار نکرده اید و دمای فرتان را نمی دانید، بهترین کار تهیه دماسنج فر است. همان طور که گفتیم، دمای بیش تر فر ها دقیق نیست. استفاده از دماسنج فر بسیار ساده است و باید آن را به طبقه فر آویزان کنید.

به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور ها گفته می شود، بر مبنای فر برقی است. اگر از فر گازی استفاده می کنید و دماسنج فر ندارید، دما را حدود 10 درجه سانتی گراد بیش تر بگذارید. دمایی که گفته می شود، باز هم به فر شما بستگی دارد و باید قلق فر دست تان بییاد. با چند بار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.

3- سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه های استاندارد آشپزی تهیه کنید؛ زیرا در تهیه کیک و شیرینی میزان های دقیق مواد اولیه بسیار مهم است. میزان گیری با ترازوی دیجیتال نسبت به پیمانه ها دقیق تر است. خیلی از افراد طریقه صحیح استفاده از پیمانه ها را نمی دانند؛ بنابراین اگر برایتان مقدور است، حتماً ترازوی دیجیتال تهیه کنید.

اگر خواستید با پیمانه میزان گیری کنید، برای میزان گیری مواد خشک مثل آرد و پودر کاکائو قبل از پیمانه زدن، مواد را با قاشق هم بزنید. چون این مواد بعد از مدتی حالت فشرده پیدا می کنند. نکته مهم دیگری که در فرآیند پیمانه زدن باید رعایت کنید، این است که مواد را با قاشق داخل پیمانه بریزید و به هیچ عنوان پیمانه را داخل ظرف حاوی مواد نزنید؛ چون در این حالت میزان ها دقیق نمی شوند. وقتی مواد را داخل پیمانه می ریزید، نباید سرپر و گنبدی شکل باشد.

4- همیشه زمان به هم زدن تخم مرغ چندین بار همزن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با کمک لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره ای از تخم مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد، وگرنه با وجودی که از وانیل و یا اسانس استفاده می کنید، باز کیک بوی تخم مرغ می گیرد. خیلی از افراد فکر می کنند که وانیل و طعم دهنده ها بوی بد تخم مرغ را از بین می برد. درحالی که این فکر اشتباه است. آن چه بوی بد تخم مرغ را از بین می برد، درست هم زدن تخم مرغ است. پس این مرحله را بادقت انجام دهید.

5- در انتخاب قالب کیک دقت کنید. اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا بزرگ باشد، نتیجه مطلوبی نمی گیرد. همیشه باید قالبی انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید، 1/3 قالب خالی بماند. البته همه این موارد نیاز به تجربه دارد. شاید بار اول متوجه نشوید که چه قالبی مناسب است. باید چندبار کیک درست کنید تا چشم شما به میزان ها عادت کند و بتوانید سریع قالب مناسب را انتخاب کنید.

6- نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است. قالب های متنوع و گران قیمت زیادی در بازار موجود است. وقتی برای خرید قالب مراجعه می کنید باتوجه به تنوع ممکن است در انتخاب قالب سر درگم شوید. یکی از بهترین قالب ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب ها قیمت مناسبی هم دارد. قالب های گالوانیزه است که معمولاً از همه لوازم قنادی ها می توانید تهیه کنید و در طرح ها و شکل های مختلف موجود است.

7- یک نکته خیلی مهم که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید، این است که در فر را قبل از 30 دقیقه به هیچ عنوان باز نکنید. اگر این کار انجام دهید، تمام زحمات تان هدر می رود، زیرا در این صورت کیک شما پف نمی کند.

8- درنهایت اینکه سعی کنید از مواد اولیه مرغوب در پخت کیک و شیرینی استفاده کنید. اگر مواد شما مرغوب نباشد، به هیچ عنوان نتیجه مطلوبی نمی گیرید. به عنوان مثال ممکن است همه نکات را رعایت کرده باشید؛ اما درنهایت کیک شما سفت شده است. این امر می تواند به این علت باشد که از آرد مرغوب استفاده نکرده اید.

طرز تهیه کیک شکلات صبحانه

1 ـ برای شروع کار ابتدا آرد را همراه با بکینگ پودر و پودر کاکائو داخل یک ظرف با هم مخلوط و سه بار الک کنید و کنار بگذارید.

2 ـ تخم مرغ ها را داخل یک کاسه گود بریزید و وانیل و شکر را به آن اضافه کنید؛ سپس با همزن برقی حدود 5 تا 6 دقیقه هم بزنید تا کرم رنگ و شفاف شود.

3 ـ در این مرحله آب جوش را اضافه کنید و سی ثانیه هم بزنید؛ سپس روغن را اضافه کنید و سی ثانیه دیگر هم بزنید و بعد شکلات صبحانه را اضافه کنید و در حد مخلوط شدن هم بزنید؛ سپس همزن را خاموش کنید.

4 ـ در آخر مخلوط آرد، بکینگ پودر و پودر کاکائو را طی سه مرحله به مایه کیک اضافه کنید و با لیسک یا همزن دستی به صورت دورانی از یک جهت هم بزنید تا آرد کاملا در مایه کیک حل شود و حالت گلوله ای نداشته باشد.

5 ـ کف قالب مورد نظرتان را با کره سرد چرب کنید و کمی آرد هم بپاشید؛ سپس مایه کیک را داخل قالب بریزید. قالب را چند بار روی کابینت بکوبید تا هوای اضافه داخل آن خارج شود؛ سپس قالب کیک را داخل فر 180 درجه سانتیگراد که از قبل گرم کرده اید، به مدت 45 دقیقه بگذراید تا بپزد. بعد از اینکه کیک پخت، آن را از فر خارج کنید و اجازه بدهید کاملا خنک شود، بعد داخل ظرف سرو برگردانید و روی آن را با گاناش شکلاتی یا هر نوع سسی که دوست دارید، تزیین کنید.

نکات کلیدی و فوت و فن های پخت یک کیک عالی

خیلی مواقع با اینکه کاملاً مطابق دستور عمل کرده اید، کیک تان خراب می شود. شاید خیلی از نکات مهم به نظر شما بی اهمیت باشد. در این قسمت علت بعضی از مسائل را که ممکن است در تهیه انواع کیک ها پیش بیاید، توضیح می دهیم.

چرا کیک پف نکرده است؟

1- دمای فر خیلی زیاد یا کم است. اگر دمای فر زیاد باشد، کیک پف نمی کند و نپخته باقی می ماند. اگر دمای فر کم باشد، کیک پف می کند؛ ولی به مرور پفش را از دست می دهد. همچنین اگر فر از قبل گرم نشده باشد، پف کیک می خوابد.

2- میزان چربی (روغن، کره، تخم مرغ) زیادتر از حد معمول بوده است یا اینکه قالب را خیلی چرب کرده اید. برای چرب کردن قالب کافی است نوک انگشت تان را به روغن آغشته کنید. بعد کل قالب را با آن چرب کنید.

3- حتماً در پخت هر کیکی باید موادی را که داخل یخچال هستند، حداقل نیم ساعت قبل از یخچال خارج کنید.

4- در هنگام اضافه کردن مواد ترتیب را رعایت نکرده اید.

5- میزان بکینگ پودر نسبت به آرد کم بوده یا اینکه از بکینگ پودر کهنه استفاده کرده اید.

6- میزان قالب کیک نسبت به حجم مواد بزرگ یا کوچک بوده است.

7- میزان هم زدن مواد در ابتدا خیلی کم بوده یا اینکه در بخش آخر که باید همه مواد را با هم مخلوط کنید، خیلی هم زده اید. در این بخش صرفاً باید مواد را در حد مخلوط شدن هم بزنید.

چرا کیک گنبدی شده است؟

1- فر زیادی داغ بوده است. به این نکته توجه داشته باشید که فر باید از 20 دقیقه قبل از اینکه کیک برای رفتن در فر آماده شود، گرم شده باشد.

2- میزان مایعات کیک نسبت به آرد کم یا اینکه آرد سنگین بوده است. چون میزان گلوتن موجود در آرد ها فرق دارد. ممکن است میزان آرد کم تر یا بیش تر از چیزی شود که در دستور گفته شده است.

3- مواد را در انتهای کار زیاد هم زده اید و هم زدن هم به صورت دورانی نبوده است.

چرا روی کیک چسبنده شده است؟

1-کیک داخل قالب خودش سرد نشده و خیلی زود از قالب خارج شده است. این کار علاوه بر اینکه باعث چسبنده شدن روی کیک می شود، باعث خرد شدن کیک هم می شود.

2- کیک قبل از پخت کامل از فر خارج شده است.

3- زمان پخت کیک کم و حرارت زیاد بوده است.

4- وقتی کیک داغ بوده، روی آن چیزی مثل بشقاب قرار گرفته است.

5- شکر و مایعات کیک بیش تر از حد معمول بوده است.

چرا کیک فرو رفته است؟

1- میزان بکینگ پودر زیاد بوده است.

2- از آرد مرغوب استفاده نکرده اید.

3- قالب کیک نسبت به مواد کوچک بوده است.

4- میزان شکر نسبت به مواد زیاد بوده است.

5- فر زیادی داغ بوده است.

6- در فر موقع پخت باز شده است.

چرا کیک خمیر شده است؟

1- دمای فر زیاد بوده و قبل از اینکه کیک مغزپخت شود، سطح رویی آن پخته و خشک شده است.

2- تعداد تخم مرغ نسبت به بقیه مواد زیاد بوده است.

3- مواد را خوب با هم مخلوط نکرده اید.

4- مواد اولیه به دمای محیط نرسیده است.

5- بکینگ پودر کهنه یا فاسد بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 شهریور 1401 بروزرسانی: 8 شهریور 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2196

به "طرز تهیه کیک شکلات صبحانه، طعم بی نظیر شکلات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کیک شکلات صبحانه، طعم بی نظیر شکلات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید