علائم هشدار کرونا ، درمان های خانگی موثر بر بیماری در فاز سرماخوردگی

به گزارش اسلیم فا، یک پزشک اورژانس با بیان اینکه بیماری کووید-19 دارای سه فاز سرماخوردگی، ریوی و التهابی است؛ علائم هشدار کرونا را تشریح کرد و گفت: به محض اینکه علائم سرماخوردگی را در خود احساس کردید، اعم از آبریزش بینی، سردرد، بدن درد، تب خفیف 37.5 درجه و...، ابتدا خود را قرنطینه نموده و درمانهای خانگی را آغاز کنید.

علائم هشدار کرونا ، درمان های خانگی موثر بر بیماری در فاز سرماخوردگی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر حسین کرمانپور درباره علائم کرونای جهش یافته انگلیسی، گفت: به طور کلی کروناها و خانواده ویروس هایی مانند کرونا نظیر سرماخوردگی، آنفلوآنزا، مِرس، سارس و... علائم اولیه شان در فاز اول شبه سرماخوردگی است و می تواند با آبریزش بینی، گرفتگی و درد عضلات، سردرد، سرفه و... آغاز گردد. در کرونا تفاوت این بود که کرونا تب شدیدی می دهد که با دارو برطرف نمی گردد و همراه با یک بدن درد و خستگی مفرط است. گاهی هم با علائم گوارشی همراه است. علائم گوارشی از اختلال در چشایی گرفته تا اسهال، استفراغ، تهوع و حتی گاهی یبوست.

وی اضافه نمود: بنابراین چه ویروس جهش پیدا کند چه نکند، با این علائم همراه است. فقط در نوع برزیلی ویروس است که علاوه بر سرعت انتشارش، مقداری بیماری زایی اش هم افزایش یافته است که البته هنوز در ایران مشاهده نشده است. خوشبختانه ویروس جهش یافته انگلیسی در انگلستان کنترل شده که با روش های مختلف توانستند آن را کنترل نمایند. جهش یافتگی انگلیسی بیشتر به نفع سرعت سرایت بیشتر بوده، جز نوع بزریلی که یک مقداری عوارض جانبی و کشندگی بالاتری داشته است، اما علائم اولیه تقریبا یکسان است.

وی اضافه نمود: امروز در دوران کرونا، هرکس علائم سرماخوردگی دارد که معمولا با بدن درد، آبریزش بینی، سردرد و... آغاز می گردد، بنایش را بر کرونا بگذارد. به طوری که ابتدا خود را در خانه قرنطینه کند، مایعات بخورد و اگر چهار تا پنج علائم هشدار را پیدا کرد، در آن مرحله باید به پزشک مراجعه کند.

علائم هشدار کرونا

کرمانپور در تشریح علائم هشدار کرونا، گفت: یکی از علائم هشدار تب سرکش است. تبی که علی رغم مصرف دارو و بدن شویی کنترل نگردد. دوم اینکه تنفس مختل گردد. به طوری که یا بیمار دچار تند تنفسی گردد و تعداد تنفس در دقیقه بیشتر از 27 عدد شده و به مرز 30 تا برسد و افزایش یابد. تنفس را فرد دیگری در حالت استراحت باید در بیمار اندازه گیری کند. اگر تعداد تنفس در دقیقه نزدیک 28 تا بود و بیشتر می شد، بیمار باید به مرکز درمانی و پزشک مراجعه کند. سومین علامت هشدار این است که لب، انگشتان، زیر ناخن ها حالت تیرگی پیدا کند که ناشی از کاهش اکسیژن است. اگر در خانه پالس اکسی متری دارند، اگر ساعت به ساعت میزان اشباع اکسیژن خودن شان از 96 به پایین می آید و به زیر 91 رسید، دیگر محل رجوع به پزشک است. زیرا به این معنی است که در ریه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و باید به مرکز درمانی مراجعه نموده و ارزیابی نموده و درمان را سریع آغاز نمایند. علائمی مانند بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون هم این روزها علامت خطر محسوب می گردد. بر این اساس اگر فشار خون فرد قبلا 12 روی 10 یا 12 روی هشت بوده، اما به تدریج 13 روی هشت یا 14 روی 9 می گردد و بالا می رود، باید به پزشک مراجعه و شرایط فرد آنالیز گردد.

خوددرمانی برای مبتلایان این علائم، ممنوع

وی ادامه داد: اگر افرادی در خانه دیابت دارند یا اصلا دیابت هم ندارند، اما امکان سنجش قند خون را در خانه دارند، قند خون ناشتا اگر از زیر 100 به بالای 100 افزایش می یابد و قند خون غیرناشتا بالای 140 باشد و طی چند مرحله اندازه گیری در حال افزایش هم هست، باید به پزشک مراجعه نمایند. زیرا باید قندشان کنترل گردد، در غیر این صورت عوارض و شدت بیماری در افزاد افزایش می یابد.

در عین حال سرفه هایی که زندگی بیمار را مختل کند نیز محل رجوع به پزشک است. اگر سرفه های شدید دارند و علی رغم خوردن دارو سرفه شان کنترل نمی گردد، باید مراجعه نمایند. دیده شده بعضی هم در خانه التهاب مفاصل پیدا می نمایند که ممکن است ناشی از ایجاد لخته باشد، این افراد هم باید به پزشک مراجعه نموده و با خودشان شوخی ننمایند. طبابت و خوددرمانی به افرادی که این علائم را دارند، به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

چند روز طول می کشد تا علائم کرونا ظهور نمایند؟

وی درباره مدت زمانی که سپری می گردد تا این علائم بروز پیدا نمایند، گفت: هیچوقت کسی که اکنون با فرد مشکوک روبرو می گردد، بلافاصله دچار علائم نمی گردد. خیلی ها اعلام می نمایند که من امروز سوار تاکسی و کنار یک شخص مشکوک به کرونا بودم، وقتی که به محل کارم رسیدم تب و لرز داشتم. این ربطی به آن تاکسی ندارد. اگر دو تا سه روز بعد از روبروه با بیماری یا فرد مشکوک، در افراد علائمی بروز پیدا کند، باید بنا را بر کرونا بگذاریم، خودمان را رصد و در خانه قرنطینه کنیم، مایعات زیاد بنوشیم، دمنوش بخوریم و... تا وارد فازهای بعد نشوند.

3 فاز کرونا

کرمانپور با بیان اینکه به طور کلی دوران ابتلا به کرونا را به سه فاز تقسیم می کنیم، گفت: فاز سرماخوردگی، فاز ریه، فاز التهابات. بهترین و خوش خبرترین حالت این است که در فاز سرماخوردگی جلوی دشمن را بگیریم تا وارد فازهای بعدی نگردد. فاز ریوی بیماری، با سرفه های قطاری، سرفه های خلط دار، علائم گوارشی و... همراه است. فاز سوم هم فاز طوفان التهابی است که بیمار در بیمارستان و آی سی یو بستری می گردد.

آنچه برای اطلاع مردم مهم است، این است که اگر بتوانند در دوران سرماخوردگی بیماری اقدامات لازم یعنی اعمال قرنطینه خانگی، آغاز درمان های علامتی را جهت کاهش سرفه و درد و افزایش مایعات بدن را انجام دهند، بسیار خوب است تا وارد فاز دوم نشوند. اگر وارد فاز دوم شدند، به بیمارستان مراجعه نمایند که در آنجا تشخیص می دهند که فرد باید به خانه برگردد یا باید در بیمارستان بستری شوند. بعضی افراد در فاز دوم در بیمارستان درمان می شوند، اما متاسفانه بعضی در بیمارستان وارد فاز سوم هم می شوند. زیرا دیگر دیر شده و به درمان های سنگین تر احتیاج دارند.

درمان های خانگی کرونا در فاز سرماخوردگی

این پزشک اورژانس درباره درمان های خانگی در دوران فاز سرماخوردگی کرونا، گفت: به محض اینکه علائم سرماخوردگی را در خودمان احساس کردیم، اعم از آبریزش بینی، سردرد، بدن درد، تب خفیف 37.5 درجه و...، ابتدا خود را قرنطینه کنیم. در عین حال اولین کار این است که میزان مایعات بدن شان را افزایش دهند. در فصل سرد بیشتر مایعات گرم و ولرم و در فصل گرم هم مایعاتی که بیشتر دوست دارند. این مایعات کم نمک و کم شکر باشد. مانند آبمیوه های طبیعی. حتما در این دوره باید ادرار فرد در خانه اندازه گیری گردد. یک لیتر در شبانه روز ادرار داشته باشد، کمتر گردد، علامت خطر است، اما بیشتر باشد، خوب هم هست.

کرمانپور ادامه داد: اقدام بعدی تمرین تنفس برتر است که حتما یاری می نماید. به طوری که روزانه پنج الی شش بار این تمرین را انجام دهد. ظرفیت ریه اش را پُر اکسیژن معمولی هوا نموده یا اگر می تواند لب پنجره یا روی پشت بوم از هوای آزاد، یک دم عمیق می کشد، نفسش را دو تا سه ثانیه نگه می دارد و بعد با سرعت بیشتری به بیرون بازدم می نماید. دوباره دو سه ثانیه نفسش را نگه می دارد و دوباره یک دم عمیق می کشد. به همین ترتیب دم و بازدم به اضافه دو نگهداشت تنفسی را انجام می دهد که چند بار تمرین می نماید. این تمرین باعث می گردد که کل ریه پر از اکسیژن گردد و ویروس نتواند در آنجا زندگی کند.

وی همچنین گفت: در عین حال افراد دارای علائم سرماخوردگی، از قرص های سرماخوردگی معمولی هر هشت ساعت، شربت دیفن هیدرامین هر هشت ساعت، روزانه یک قرص ویتامین دی 1000، روزانه یک قرص زینک و روزانه چهار قرص ویتامین سی 250 استفاده نمایند. اگر علائم گوارشی پیدا کردند، با ORS خودشان را درمان نمایند که دستور مصرف آن روی بسته بندی نوشته شده است. اگر حالت تهوع داشتند بزرگسالان می توانند یک یا دو قاشق شربت دیفن هیدرامین قبل از غذا مصرف نمایند و بچه ها زیر 9 سال هم نصف قاشق مصرف نمایند. در این دوره هیچ آنتی بیوتیکی جز با نظر پزشک لازم نیست. هر داروی دیگری که خودسرانه بخواهند مصرف نمایند، ممکن است بیماری را به فاز دوم برسانند.

وی گفت: افرادی هم که به بیماری دیابت مبتلا هستند، حتما قندشان را با دقت بیشتر کنترل نمایند، هیچ دارویی از قندشان را قطع ننمایند. بیماری های زمینه ای هم حتما داروهایشان را ادامه دهند و قطع ننمایند. اگر هم دچار تنگی نفس و ... شدند، باید به پزشک مراجعه نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1666

به "علائم هشدار کرونا ، درمان های خانگی موثر بر بیماری در فاز سرماخوردگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم هشدار کرونا ، درمان های خانگی موثر بر بیماری در فاز سرماخوردگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید