من هم بو ها را حس نمی کنم، اما نه به خاطر کرونا

به گزارش اسلیم فا، چگونه می توان بوی باران را برای کسی که هیچ حس بویایی ندارد توصیف کرد؟ یا بوی رنگ تازه؟ یا عطر فرح بخش یک دسته گل سرخ؟ همسر یاسمین سالازار معمولا این بو ها را برایش توصیف می کند. یاسمین می گوید: او بینی من است. به من می گوید بوی عسل، زنده و در عین حال آرامش بخش است مثل حس تابش افتاب بر پوست هنگام خشک کردن بدن بعد از شنا.

من هم بو ها را حس نمی کنم، اما نه به خاطر کرونا

به گزارش بی بی سی، این خانم 38 ساله که در شهر فینیکس در ایالت آریزونای آمریکا زندگی می کند، اصلا حس بویایی ندارد. این عارضه که نابویایی (آنوسمی) نام دارد اکنون توجه ها را به خود جلب کرده، چون یکی از علائم کروناست و صد ها هزار نفر در دنیا موقتا آن را تجربه می کنند. ولی یاسمین با این عارضه از بدو تولد زندگی کرده است.

چند نفر در دنیا دچار نابویایی هستند؟

نابویایی بروی کیفیت زندگی تاثیر می گذارد. سارا اوکلی مدیر عامل سازمان بریتانیایی اَبسِنت که کارش آگاهی رسانی درباره نابویایی است می گوید: واقعیت این است که کسانی که بویایی شان را از دست می دهند در خطر ابتلا به افسردگی هستند.

نابویایی تا پیش از این برای بسکمک ناشناخته بود، چون فقط حدود پنج درصد جمعیت دنیا دچارش هستند. سارا اوکلی توضیح می دهد: عفونت شایع ترین دلیل نابویایی است، سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا سینوزیت. ضربه به سر، پرتودرمانی سرطان های سر و گردن، سوء مصرف مواد، دخانیات و بیماری های مخرب سلول های عصبی مانند پارکینسون و آلزایمر از دیگر علل آن هستند.

نابویایی با افزایش سن هم ممکن است ایجاد شود. سارا اوکلی می گوید: خیلی ها نمی دانند با افزایش سن، بویایی ضعیف می شود. حدود سی درصد افراد بالای 75 سال نابویایی دارند.

یاسمین در کودکی فکر می کرد وقتی بزرگ شود بوییدن را یاد خواهد گرفت

فکر می کردم می توانم بوییدن را یاد بگیرم

یاسمین وقتی کلاس دوم بود متوجه این عارضه شد؛ زمانی که چند عکس برگردان به کلاس برد که وقتی خراشیده می شدند بو های مختلفی ساطع می کردند و به همین دلیل بین بچه ها پرطرفدار شده بودند. یاسمین این عکس برگردان ها را به بینی خود نزدیک کرد و همکلاسی هایش با هیجان او را نگاه می کردند و می پرسیدند چه بویی می دهد؟ ، ولی یاسمین هیچ بویی احساس نمی کرد.

اول به این فکر افتاد که بقیه به نحوی بوییدن را فرا گرفته اند، ولی او یاد نگرفته است. یاسمین می گوید: شروع به کردم به تقلید از عکس العمل های اعضای خانواده و همکلاسی هایم. اگر چیزی بوی بد می داد و بقیه شکایت می کردند یا وقتی می گفتند چیزی بوی خوبی می دهد، من هم همین کار را می کردم.

همسر یاسمین نقش بینی را برایش بازی می کند و برایش بو ها را توصیف می کند

او این کار را تا کلاس هفتم ادامه داد، ولی بعد با مادرش در این باره صحبت کرد: تعجب کرد. بلافاصله من را برد پیش پزشک. دکتر گفت زندگیم را بکنم و فقط در بعضی موارد محتاط باشم. اصطلاح نابویایی را هم اصلا استفاده نکرد.

یاسمین با چهار حس دیگرش به زندگی ادامه داد. او به نزدیکانش متکی بود که به او بگویند مثلا باید دئودورانت بزند یا غذا خراب شده است، ولی همیشه نتیجه مطلوب نبود. او می گوید: هیچوقت نمی فهمیدم بوی خوب می دهم یا بوی بد و به همین دلیل بعضی وقت ها برایم اسباب خجالت بود بخصوص در محل کار. مثلا یک دفعه یادم رفته بود دئودورانت بزنم و همکارم متوجه شد.

او حالا او یک کیف بهداشتی حاوی تمام وسایل ضروری همراه خود دارد. سارا اوکلی می گوید برای کسانی که نابویایی دارند، ناتوانی در درک بو ها مثل این است که به آینه نگاه کنید و عکس خود را نبینید.

راکش سال ها نابویایی اش را از همه مخفی کرد

سال ها به خودم و دیگران دروغ گفتم

راکش کمال که در شهر حیدرآباد در جنوب هند زندگی می کند نابویایی مادرزادی دارد و هرگز بویی را حس نکرده است. او معتقد است بیماریش ارثی است: پدربزرگم هم مشکل بوبایی داشت، ولی هیچ وقت درباره اش صحبت نکرد.

راکش در خانه اش حسگر گاز و دود نصب کرده است و موقع آشپزی از اجاق دور نمی شود. او می گوید: یک بار اتفاقی خطرناک افتاد. همسرم خواب بود و من متوجه بوی سوختگی در آشپزخانه نشدم. وفتی فهمیدم که دود به راهرو رسیده بود که ممکن بود عاقبت بدی داشته باشد.

راکش هم مانند یاسمین عارضه اش را سال ها مخفی نگاه داشت. او به یاد می آورد که: اولین کسی که به او گفتم شریک زندگیم بود، 21 سالم بود. تا آن موقع به خانواده و دوستانم و حتی به خودم دروغ گفته بودم، چون فکر می کردم هیچکس حرفم را باور نخواهد کرد، این چیزی نیست که کسی درباره اش صحبت کند.

اما پس از همه گیری کرونا که موضوع نابویایی داغ شد، راکش برای افزایش آگاهی عمومی، علنی در این باره صحبت کرده است: ما از بچگی درباره کسانی که نمی توانند ببینند با بشنوند چیز هایی یاد می گیریم، ولی هیچکس درباره کسانی که بو ها را حس نمی کنند حرفی نمی زند. این کار را با شناساندن واژه نابویایی به فرزندتان شروع کنید.

جوشنا به همه گفت پنج سال است نابویا شده است

فکر از دست دادن حس بویایی وحشت زده ام کرد

از دست دادن بویایی در بسکمک از افراد مثل جوشنا ماهاراج که در تورنتو سرآشپز است ممکن است تدریجی باشد. برای او، سینوزیت شدید عامل محرک بود که باعث پولیپ شد. پولیپ زائده غیرسرطانی در مجاری بینی است که به التهاب مزمن ربط داده می شود.

جوشنا اوایل غذا ها را می سوزاند. بعد دیگر حتی متوجه بوی دستگاه دودی کردن گوشت نمی شد. او می گوید: حتی فکرش هم من را به وحشت می انداخت بخصوص به خاطر پیامدهایش برای شغلم، اصلا حرفش را نزدم. او شروع به استفاده از تایمر برای پخت و پز کرد و بسیار محتاط شد تا بینیش او را به اشتباه نیندازد.

اوایل امسال، او در اینستاگرام عارضه خود را علنی کرد و گفت شروع به تربیت بویایی کرده است تا راستا بین مغز و بینی خود را ترمیم کند. تحقیقات نشان داده اند که تربیت بویایی، شاید نابویایی را درمان نکند، ولی شانس بهبود را افزایش می دهد، با تحریک اعصاب بویایی که بو را از بینی به دستگاه عصبی مرکزی منتقل می کنند.

یاسمین وبلاگی دارد به نام دختری که نمی تواند ببوید

توجه فعلی به نابویایی امیدوارکننده است

یک روز خیلی بد در سال 2016 باعث شد یاسمین شروع کند به نوشتن تجربیاتش در وبلاگی به نام دختری که نمی تواند ببوید.

او می گوید: هربار که بخاطر بو اشتباه می کردم، دلم می شکست. بعد تصمیم گرفتم طرز فکرم را عوض کنم و آگاهی دیگران را بیشتر کنم. فکر می کردم حداقل شاید بتوانم به یک نفر دیگر کمک کنم تا در داشتن این عارضه کمتر احساس تنهایی کند.

یاسمین یاد گرفته است که با طنز موقعیت های خجالت آور را توصیف و با استفاده از شخصیت های کارتونی، توصیه هایی برای مدیریت نابویایی کند. او می گوید: توجه فعلی به این عارضه از پیامد های خوب همه گیری کروناست. خیلی خوب است که مردم در این باره آگاهی بیشتری دارند.

برای محققان هم امیدواری بوجود آمده است. سارا اوکلی می گوید: خیلی چیزهاست که باید در مورد نابویایی بشناسیم. امیدواریم که علاقه فعلی تبدیل به بودجه پروژه های تحقیقاتی شود.

منبع: فرارو
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1332

به "من هم بو ها را حس نمی کنم، اما نه به خاطر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "من هم بو ها را حس نمی کنم، اما نه به خاطر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید