نشریه روس: ترکیه در آستانه یک شکست سیاسی و نظامی سنگین واقع شده است

به گزارش اسلیم فا، به نوشته روزنامه روس، ترکیه در وضعیت سیاسی و نظامی دشواری قرار گرفته، آمریکا، چین و اروپا خواستار توقف عملیات نظامی در خاک سوریه شده اند، دمشق به کمک کردها شتافته و روسیه هم اقدام آنکارا را غیرقابل قبول دانسته است.

نشریه روس: ترکیه در آستانه یک شکست سیاسی و نظامی سنگین واقع شده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، امروز نوشت: پس از نخستین موفقیت های نظامی در مناطق شمال شرق سوریه، اکنون وضعیت برای ترکیه از لحاظ نظامی و سیاسی تغییر پیدا کرده است. آمریکا و چین خواستار توقف عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه شده اند و روسیه نیز این اقدام که به روند حل و فصل اوضاع در سوریه آسیب می رساند را غیرقابل قبول نامیده است.

کشورهای اروپایی نیز قرار است این اقدام آنکارا در نشست شورای امنیت بررسی کنند. شورای امنیت سازمان ملل، به ابتکار عمل 5 کشور: بلژیک، فرانسه، آلمان، انگلیس و لهستان، امروز چهارشنبه اقدام ترکیه در اجرای عملیات نظامی در شمال شرق سوریه را بررسی می کند.

بدین ترتیب ترکیه از لحاظ سیاسی در مقابل خطر انزوای بین المللی و تحریم های غربی قرار گرفته و در جبهه نظامی نیز پس از وارد عمل شدن نیروهای دولتی سوریه در مناطق شمال شرق، این تردید وجود دارد که نتوانند به هدف خود در ایجاد یک منطقه ای امنیتی 30 کیلومتری دست یابد.

روز گذشته سه شنبه الکساندر لاورنتیف کننده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه اظهار داشت که این کشور همواره عملیات نظامی را غیرقابل قبول دانسته و یادآور شد که نخستین توافقات بین مقامات دمشق با رهبران کرد، شامل توافق درباره ورود نیروهای دولتی به مناطق تحت کنترل آنهاست.

به گفته وی، امنیت مرزهای ترکیه-سوریه هم باید توسط نیروهای نظامی سوریه تامین شود و طرف روسی همواره بر حفظ تمامیت ارضی سوریه اصرار دارد.

مشارکت نظامیان روسی در تامین امنیت مناطق تحت کنترل ارتش سوریه

وزارت دفاع روسیه تایید کرد که ارتش سوریه کنترل کامل بر شهر منبج و مناطق مسکونی نزدیک به آن را بدست گرفته است . نیروهای پلیس نظامی روسیه نیز برای نخستین بار گشت زنی در شهر منبج در شرق استان حلب که تا هفته گذشته تحت کنترل آمریکایی ها قرار داشت را آغاز کرده اند و به خاطر حضور نیروهای روسی درگیری ها در این شهر بطور کامل متوقف شده است.

مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه نیز اظهار داشت که نیروهای دولتی و نظامیان روسیه اقدامات لازم برای جلوگیری از بروز درگیری های نظامی، جلوگیری از هرگونه اقدام تروریستی و تامین امنیت مردم غیرنظامی در مناطقی در شمال شرق سوریه که تحت کنترل ارتش سوریه قرار گرفته را اتخاذ کرده اند و با ادامه خروج نیروهای آمریکایی از مناطق شمال شرق سوریه، نیروهای دولتی در حال افزایش کنترل خود بر این مناطق هستند.

بر اساس این اطلاعات، در شهر رقه و برخی مناطق مسکونی در استان دیرالزور، تظاهرات مردم محلی علیه اشغال خارجی و حمایت از برقراری اتحاد مجدد با دولت قانونی سوریه برگزار شده است.

آمریکا اصلی ترین متحد خود در سوریه را در حساس ترین لحظه رها کرده است

ولادیسلاو شوریگن کارشناس نظامی به این روزنامه گفت: واقعیت است است که اکنون نقشه های کردهای سوری به هم خورده است. آمریکایی ها آنها را رها کرده و آنها اکنون تنها از طرف دیگر در مقابل ارتش ترکیه تنها مانده اند و از طرف دیگر مجبور هستند تا با نیروهای دولتی سوریه سازش کنند. در واقع آنها مجبور شده اند تا برای نجات خود از دست اردوغان، به آغوش بشار اسد پناه ببرند.

به گفته سرگئی اورجونیکیدزه معاون سابق دبیرکل سازمان ملل و معاون سابق وزیر امور خارجه روسیه، از لحاظ حقوق بین الملل مفهوم ایجاد منطقه امنیتی در خاک کشور همسایه، اصلاً مفهومی کاملاً عجیب و غیرقابل قبول است.

وی افزود: من اطمینان دارم که مقامات روس همه تلاش خود را خواهند کرد تا این مسئله را به مقامات آنکارا تفهیم کنند تا آنها از این ماجراجویی نظامی خود دست بردارند.

این دیپلمات سابق یادآور شد: به طور کلی اگر کوچکترین درگیری نظامی بین نیروهای دولتی سوریه و ارتش ترکیه رخ داد، وضعیت بسیار پیچیده و جدی پیش خواهد آمد. آمریکایی ها به همین سادگی نیروهای خود را از منطقه خارج نکرده اند. نقدها علنی از طرف دونالد ترامپ که آنکارا را به تحریم تهدید کرده، بسیار زیبا به نظر می رسد. ولی آنچه در عمل رخ داده، این واقعیت است که آنها متحدین خود که نقش بسیاری در مقابله با تروریست های داعشی در مناطق شرق رود فرات داشتند، را تنها به حال خود رها کرده اند.

این کارشناسان هشدار دادند که در صورت ادامه وخامت اوضاع در مناطق شمال شرق، امکان افزایش مهاجرت از مناطق درگیری وجود دارد که با برنامه های مقامات آنکارا برای کاهش تعداد پناهجویان سوری در این کشور که به خاطر آن اردوغان این عملیات را آغاز کرده، مغایرت دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 564

به "نشریه روس: ترکیه در آستانه یک شکست سیاسی و نظامی سنگین واقع شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشریه روس: ترکیه در آستانه یک شکست سیاسی و نظامی سنگین واقع شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید