نگهداری از گل بنفشه آفریقایی

به گزارش اسلیم فا، گل بنفشه آفریقایی نه تنها به دلیل گل های رنگین و زیبایش، بلکه سادگی در پرورش و نگهداری از آن به عنوان یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی دارای محبوبیت می باشد.

نگهداری از گل بنفشه آفریقایی

با تور آفریقای جنوبی ارزان یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

آشنایی گل زیبای بنفشه آفریقایی

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک ،بنفشه آفریقایی از گیاهان بومی کشور تانزانیا و قسمت گرمسیری شرق آفریقا و همچنین اطراف جنوب شرقی کنیا می باشد. این گیاه اولین بار توسط فردی به نام سنت پل ،شناسایی شده است.

جذابیت گیاه بنفشه آفریقایی نه تنها به دلیل گل های رنگین و زیبایش، بلکه به دلیل برگ های مخملی و کرکدار به رنگ سبز تیره و فرم آن می باشد. در برخی مدل های بنفشه آفریقایی ، لبه های برگ، سفید یا روشن تر هستند. این گیاه حساس بوده و به مراقبت و توجه بیشتری احتیاج دارد تا زمانی که موقعیت مناسب خود را پیدا نموده و به زندگی آرام خود ادامه دهد.تفاوت واریته های مختلف بنفشه آفریقایی در رنگ و تعداد گل ها می باشد.بنفشه آفریقای در رنگ های سفید، صورتی، زرشکی، بنفش و ارغوانی دیده می شوند. به دلیل بی تفاوت بودن به طول روز ،گل دادن این گیاه در شرایط مساعد و در تمام طول سال اتفاق می افتد.

روش مراقبت و پرورش بنفشه آفریقایی

میزان مناسب آب :

خاک را مرطوب نگه دارید و اجازه دهید که قبل از آب دادن ریشه ها کمی خشک شوند و با آب دادن به شکوفه زدن تشویق شوند و در دمای اتاق، آب دادن را از زیر شروع کنید و یک پلاستیک را زیر گلدان قرار دهید و اجازه دهید که گیاه آب را جذب کند (بیش از 30 دقیقه نباید طول بکشد) و از ریختن آب روی برگ ها اجتناب کنید زیرا باعث آسیب دیدگی به گیاهان می گردد و برای استفاده بهتر، سعی کنید که مستقیما گیاه را تغذیه کنید .

 • زمانی که آب داده شده به گیاه بیش از حد سرد باشد ، برگ های بنفشه آفریقایی شروع به فر خوردن می نماید و آب دادن از بالا به این گیاه نیز باعث لک شدن برگ ها می گردد که این لک ها را به هیچ وجه نمی توان از بین برد.
 • همانطور که گفته شده است هیچ گاه از آب شیرین برای این گیاه استفاده نکنید که آب شیرین محتوای نمک را در گیاه افزایش می دهد و در نتیجه PH و الکتریسیته خاک بهم می ریزد و توانایی گیاه در جذب آب و مواد مغذی پایین می آید پس اگر آب شیرین در اختیار دارید ، قبل از استفاده برای گیاه، آن را تغییر دهید وگرنه بهتر است که از یک منبع آب متفاوت بهره ببرید.
 • از آب های کلر دار برای آب دادن به بنفشه استفاده نکنید که برخی از کلرها برای فتوسنتز گیاه ضروری هستند اما بنفشه آفریقایی به مقدار بسیار کمی از آن احتیاج دارد و در نتیجه استفاده بیش از حد از آبی که کلر بالا دارد، باعث سوختگی برگ ها و گل ندادن گیاه می گردد . اگر آب شما کلر دار است و هیچ منبع جایگیزینی ندارید ، آب را در یک ظرف بریزید و اجازه دهید که کل شب را بیرون از یخچال باشند تا کلر آن ها از بین برود.
 • همچنین دستگاه هایی طراحی شده اند که در صورت احتیاج به گیاه آب می دهند و احتیاج به مراقبت شما ندارند که این دستگاه ها معمولا داخل خود گلدان هستند و کافی است که آب کافی را به آن ها برسانید و خودشان زمان مناسب را برای آب دادن به گیاه پیدا می نمایند.

نور مناسب :

میزان نور جذب شده توسط بنفشه آفریقایی در سلامت آن بسیار حائز اهمیت است . آن ها به نور ملایم تا روشن ، غیر مستقیم و نور معمولی داخل خانه احتیاج دارند . بنفشه آفریقایی مانند دیگر گیاهان برای فتوسنتز باید نور داشته باشد و فتوسنتز آن نیز اصولا بر عهده برگ ها و ساقه های سبز می باشد که کربن ، اکسیژن و هیدروژن (به شکل کربن دی اکسید و آب) را انتقال می دهد و آن را به انرژی مورد استفاده تبدیل می نماید که به آن کربوهیدرات می گویند .

 • اگر نور به اندازه کافی به این گیاه نرسد، از گل دادن دست می کشد و برگ های آن رو به زرد می گردد و نور نا کافی برای این گیاه مضر است و نور زیاد نیز برای آن دردسرساز خواهد بود .
 • نور بیش از حد زیاد نیز می تواند لکه های قهوه ای روی برگ ها یا گل ها ایجاد کند.
 • بنفشه آفریقایی در صورت دریافت نور غیر مستقیم اما زیاد ، بهترین خود را نشان خواهد داد.
 • اگرچه که بنفشه آفریقایی می تواند نور مستقیم را در اول یا انتها روز تحمل کند اما بهتر است که برای آن سر پناهی ایجاد کنید و برای بهترین نتیجه این گیاه را زیر پنجره ای قرار دهید که کل روز نور دریافت می نماید به خصوص پنجره ای که در معرض نور غربی یا جنوبی است و حتی می توانید از یک پرده نازک برای فیلتر کردن نور خورشید بهره ببرید.

به یاد داشته باشید که شدت و طول زمان نور خورشید در فصل های مختلف متفاوت است و در طول ماه های زمستان گیاه به نور بیشتری نسبت به همواره احتیاج دارد و همچنین بسیار مهم است که گیاه را بچرخانید تا هر دو طرف آن به صورت یکسان و مساوی نور دریافت کند که اگر این کار را انجام ندهید ، برگ ها به سمت نور خم می شوند و عظیم تر می شوند.

دما و کیفیت هوا

دما ، رطوبت و کیفیت هوا جزء فاکتورهای مهم برای رشد بنفشه آفریقایی است که اگر این شرایط را در حالت مناسبی برای این گیاه فراهم کنید ، بنفشه آفریقایی رشد بسیار عالی خواهد داشت و عموما بهتر است که دمای محیط را 70 درجه فارنهایت نگه دارید و اجازه ندهید که دما به زیر 60 درجه یا بالای 80 درجه برسد و همچنین نیابد گیاه را در محیطی قرار دهید که تغییرات دما در آن بالاست .

 • اختلاف دمای شب و روز برای این گیاه نباید بیش تر از 10 درجه باشد تا بتواند گل دهی خوبی داشته باشد.
 • اگر هوا بیش از حد گرم باشد ، قد آن بیش از حد بلند می گردد و برگ ها خشک می شوند و گل ها کم کم می ریزند و پس سعی کنید که دمای هوا را به صورت تدریجی کاهش دهید و مراقب باشید همانطور که در حال کاهش دما و سرد کردن هوا هستید، کم کم دفعات آب دادن را تغییر دهید تا به گیاه شما آسیب وارد نگردد.
 • هوای بیش از حد سرد نیز می تواند باعث مرگ این گیاهان گردد :این گیاهان در هوای بسیار سرد از گل دادن دست می کشند ، رشد آن ها نیز کند می گردد و در موارد شدیدتر برگ ها و گل های آنان شروع به پژمرده شدن می نمایند.

پس در چنین مواقعی سریعا گیاه را به منطقه گرم تر منتقل کنید و سپس بافت های گیاهی را که بیش از حد تیره شده اند را از آن ها جدا کنید که این کار مانع از پوسیدگی گیاه می گردد و تا مدتی آب دادن و کود دادن را متوقف کنید اما رطوبت را حفظ کنید . می توانید از روش کیسه ای بهره ببرید بدین صورت که یک کیسه پلاستیکی تمیز را دور گلدان بنفشه آفریقایی با سیم ببندید و اگر گیاه شما زنده بماند ، چند روز بعد اثرات ریکاوری را در آن مشاهده خواهید کرد. برای احیای بیشتر این گیاه بهتر است که کیسه را به مدت یک هفته روی آن نگه دارید و بعد از برداشتن کیسه ، باید روتین همیشگی آب دادن و کود دادن را شروع کنید.

مرطوب نگه داشتن منزل نیز کار آسانی نخواهد بود اما باید سعی کنید که این رطوبت حداقل بین 50 تا 60 درصد باشد و از طرفی ایده آل ترین رطوبت بین 70 تا 80 درصد برای بنفشه آفریقایی می باشد.

برای این که رطوبت این گیاه را افزایش دهید، می توانید گروهی از بنفشه های آفریقایی را در کنار یکدیگر بکارید. با این کار 15 درصد به رطوبت آنها اضافه خواهید کرد. البته این گیاهان را نباید تا حدی به یکدیگر نزدیک کنید که برگ های آن ها با هم تماس داشته باشند. اگرچه که میزان رطوبت مهم است اما باید مراقب باشید که فضایی برای رشد را نیز به گیاهان بدهید تا از رشد قارچ های خطرناک در آنها جلوگیری گردد.

در فصل های زمستان نیز می توانید از دستگاه های بخور بهره ببرید. البته باید مراقب باشید که دستگاه بخور شما ویژگی تصفیه هوا را نداشته باشند زیرا در غیر این صورت باعث خشک شدن فضای داخل خانه می شوند و در فصل تابستان نیز می توانید از دستگاه های بخور خنک نماینده بهره ببرید.

یکی دیگر از عواملی که در کیفیت هوا تاثیرگزار هستند، این است که میزان مواد شیمیایی و گازها را در هوا بسنجید ، مثلا لوازم برقی خانه و یا گاز آشپزخانه این مواد را فراوری می نماید که این مواد می تواند باعث رنگ پریدگی برگ ها و کوچک شدن گل ها گردد ، تا جایی که رنگ آنها را قهوه ای کند یا باعث ریزش آنها گردد و بهترین راه این است که بنفشه آفریقایی خود را از معرض این گازها و مواد شیمیایی دور کنید که این گازها نه تنها در طولانی مدت روی گیاه تاثیر می گذارند، بلکه می توانند به بدن خودتان نیز آسیب وارد نمایند ، پس حتی الامکان گیاه را از محل پخت و پز خود دور نگه دارید.

نکاتی مهم برای افزایش عمر و کیفیت نگهداری از بنفشه آفریقایی

 1. شکوفه های پلاسیده و ساقه های قدیمی را برای رشد بیشتر قیچی کنید
 2. گیاهان را دور از سطح زمین قرار دهید .
 3. نباید فراموش کنید که برگ های بنفشه آفریقایی نباید به صورت مستقیم مرطوب شوند و اسپری آب به برگهای آن به هیچ وجه توصیه نمی گردد.
 4. برای گل زیبای خود گلدان مناسب انتخاب کنید چراکه اگر گلدان نسبت به اندازه گیاه عظیم تر باشد، گل دهی دچار تاخیر خواهد شد.
 5. جنس مناسب گلدان برای بنفشه آفریقایی گلدان پلاستیکی است چراکه این گیاه حساس است، گلدان سفالی با جذب سرما برای آن تنش سرمایی ایجاد می نماید.
 6. فصل مناسب تعویض گلدان بنفشه آفریقایی فصل بهار است.

تکثیر بنفشه آفریقایی به چه صورت است؟

بنفشه آفریقایی علاقه بسیاری به عظیم کردن خانواده خود دارد ؛به همین جهت برای تکثیر آن می توان از روشها مختلفی استفاده کرد.برای این کار باید از راه کاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده کرد.

قلمه برگ

ساده ترین و معروفترین روش تکثیر این گیاه روش قلمه برگ است که در فصل تابستان صورت می گیرد.در این روش برگ مناسب را با چاقوی تیز از انتهای دم برگ باید جدا نموده و درون آب قرار دهید تا ریشه دهد، فقط باید مراقب بوده تا برگ درون آب قرار نگیرد. راه دیگر این است که قلمه برگ را در خاک سبک ریشه دار کنید.قرار دادن نایلون روی قلمه ها برای رطوبت بیشتر محیط ،موجب افزایش سرعت ریشه زایی می گردد.

کاشت بذر

چنانچه در نمناک عنوان نموده ایم در روش کاشت بذر باید بذرهای تازه و با قوه نامیه مناسب تهیه نموده و آنها را درون بستر خاک بکارید. نور مناسب و درجه حرارت مناسب 25-20 درجه سانتی گراد هم برای رشد بذرها احتیاج است. برای آبیاری نیز می توان از روش اسپری کردن آب استفاده کرد.

تقسیم بوته

روش تقسیم بوته احتیاج به صبر بیشتری دارد، زیرا با بالا رفتن سن گیاه، و رشد پاجوش های کنار گیاه که نشان از تولدی جدید است باید عمل نموده و این پاجوش ها را جدا کنید ، سپس آنها را در درون گلدان دیگری بکارید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1398

به "نگهداری از گل بنفشه آفریقایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگهداری از گل بنفشه آفریقایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید