ویروس شناسان: اجداد کووید-19 میلیون ها سال پیش وجود داشته اند

به گزارش اسلیم فا، گروهی از ویروس شناسان با تحقیقاتی به این نتیجه رسیده اند که اجداد ویروس کرونا احتمالا میلیون ها سال پیش در میان حیوانات رد و بدل می شده اند و بعد از این مدت در زمان حال قابل انتقال به انسان ها هم شده اند.

ویروس شناسان: اجداد کووید-19 میلیون ها سال پیش وجود داشته اند

به گزارش خبرنگاران ، ویروس کرونا به طور علمی as SARS-CoV-2 نامیده می گردد و قادر است انسان را هم آلوده کند. این ویروس در بدن حیوانات جهش پیدا کرد و سپس قابل انتقال به انسان شد.

تصور می شد که سر و کله این ویروس قابل انتقال به انسان برای نخستین بار در چین پیدا شده است. این ویروس هم سرعت انتقال بالایی دارد و هم می تواند برای انسان کشنده باشد.

دکتر امیلیا اسکیرمونت ویروس شناس تکاملی دانشگاه آکسفورد می گوید بر اساس مطالعات صورت گرفته ویروسی که ابتدا خفاش ها را آلوده نموده است حتما ورژن جدید همان چیزی است که میلیون ها سال پیش نیز وجود داشته.

دانشمندان بر این باورند که خفاش ها ویروس را به انسان ها منتقل کردند اما دکتر اسکیرمونت گفت که این ویروس می تواند به وسیله واسطه به انسان رسیده باشد.

وی گفت: دانشمندان احتمالاً هرگز پیروز نمی شوند دقیقا بدانند چه چیزی باعث انتقال ویروس کرونا از حیوان به انسان شده است.

کارشناسان گفته بودند که پانگولین ها می توانند ویروس را به انسان منتقل نمایند ، اما دکتر اسکیرمونت گفت این بعید است.

منشا ابتلا به بیماری همه گیر هنوز هم مبهم است.

اسکیرمونت گفت: ویروس برای جهش به انسان احتیاج داشت. اجداد این ویروس گونه ای جانوری بود و پس از آن جهش هایی وجود داشت که باعث می گردد با آلوده شدن سایر گونه ها و انسان ها کارآیی بیشتری داشته باشد. اینگونه است که ما کووید-19 را دریافت کردیم.

وی با این نظریه که پانگولین ها گونه میانی بین خفاش ها و انسان ها بوده اند اختلاف نظر داشت.

معروف است که خفاش ها ویروس هایی را انکوباتور می نمایند که برای آنها نسبتاً بی خطر است اما می تواند برای افراد یا سایر حیوانات خطرناک باشد.

اسکیرمونت اضافه نمود: تکامل طولانی مدت باعث می گردد که پاتوژن علائم بیشتری را پس از عفونت نشان دهد.

اسکیرمونت افزود: واقعا سخت است که بیمار شماره صفر را بشناسیم.

وی همچنین گفت وقتی ویروس های مختلف کرونا - متفاوت از ویروسی که باعث ایجاد بیماری کوید می گردد - قبلاً انسان را آلوده نموده بودند ، به وسیله یک گونه میانی به اینجا رسیده اند.

دانشمندان گمان می نمایند که همان راستا توسط SARS-CoV-2 پیموده شده باشد اما اطمینان از آن سخت است زیرا ابتدای همه گیری ضعیف است.

اهمیت حیوانات در شیوع بیماری همچنان مورد آنالیز قرار می گیرد. این مطالعه این هفته در مجله Nature Communications منتشر شده است و حاکی از این است که همه گیر بعدی می تواند از خارپشت ها ناشی گردد.

محققان انگلیسی از روش مکانیکی برای پیش بینی ارتباط بین 411 سویه ویروس کرونا و 876 گونه میزبان پستانداران بالقوه استفاده کردند.

مدل آنها خارپشت معمولی ، خرگوش اروپایی و گربه خانگی را به عنوان میزبان ویروس های کرونا ویروس جدید درگیر کرد.

همچنین خفاش زرد کمتر آسیایی به عنوان یک منبع احتمالی ، که قبلاً به عنوان میزبان ویروس های کرونا شناخته شده است در شرق آسیا ، برجسته شده است.

آنها می گویند ممکن است بیش از 30 برابر بیشتر از گونه هایی که در حال حاضر شناخته شده اند ، گونه های میزبان ویروس کرونا وجود داشته باشد که همگی می توانند گونه های جدید کووید19 را در خود جای دهند.

منبع: دیلی میل / مترجم: هیلدا حسینی خواه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1596

به "ویروس شناسان: اجداد کووید-19 میلیون ها سال پیش وجود داشته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس شناسان: اجداد کووید-19 میلیون ها سال پیش وجود داشته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید