چند نکته حاشیه ای درباره فیلم کتاب سبز که احتمالا نمی دانید

به گزارش اسلیم فا، به باور بسیاری از منتقدین و کارشناسان، فیلم سینمایی کتاب سبز یکی از چند گزینه اصلی به حساب می آید که ممکن است سال جاری جایزه بهترین فیلم اسکار 2019 را تصاحب نمایند.

چند نکته حاشیه ای درباره فیلم کتاب سبز که احتمالا نمی دانید

این فیلم سینمایی که درباره رابطه دان شرلی پیانیست آمریکایی- جاماییکایی و تونی لیپ راننده و محافظ او ساخته شده در مراسم گلدن گلوب عملکرد موفقی داشت و توانست سه جایزه از جمله جایزه بهترین فیلم موزیکال یا کمدی را به دست بیاورد. کتاب سبز در اسکار 2019 نیز نامزد 5 جایزه مختلف شده است.

در ادامه به چند نکته حاشیه ای درباره این اثر سینمایی می پردازیم که احتمالا تا به حال کمتر به آن اشاره شده است:

آغاز رابطه دوستی میان زوج بازیگر فیلم از 2 سال قبل

پویایی رابطه میان دو بازیگر اصلی فیلم کتاب سبز از جمله عوامل موفقیت این اثر سینمایی ارزیابی شده است. اما این رابطه صرفا منحصر به فیلم نبوده و 2 سال پیش از آغاز فیلم برداری آغاز شده است.

رابطه دوستی و آشنایی میان ماهرشالا علی و ویگو مورتنسن به شکلی تصادفی در یک مراسم و در میان جمعی از بازیگران آغاز می گردد. ماهرشالا علی در توصیف آغاز این دوستی گفته در یک نهار رسمی با حضور تعداد زیادی از بازیگران بزرگ او و مورتنسن خود را کاملا تنها یافته اند و همین موضوع باعث شده آن ها با هم معاشرت نمایند.

نیک واللونگا فیلم نامه را براساس سرگذشت پدرش نوشته

واللونگا، یکی از نویسندگان کتاب سبز داستان همراهی پدرش با دان شرلی و شکل دریافت رابطه دوستی میان این دو نفر را به فیلم نامه تبدیل نموده است.

او گفته از زمانی که نوجوان بوده رویای چنین کاری را در سر داشته اما نهایتا نوشتن واقعی این داستان را از سال 2013 آغاز نموده؛ زمانی که هم پدرش و هم شرلی دیگر در قید حیات نبودند.

اما واللونگا از سال ها پیش آغاز به ضبط مصاحبه هایی با پدرش نموده است و به نوعی روایت اصلی سال ها پیش در ذهنش شکل گرفته. این نویسنده می گوید نوشتن بخش های آغازین فیلم نامه هنگامی که پدرش نسبت به شرلی رواداری چندانی نداشته برایش از سایر بخش های فیلم نامه بسیار دشوارتر بوده است. با این وجود ساختن این بخش اجتناب ناپذیر بوده تا در ادامه فیلم تغییر شخصیت تونی لیپ معنی دار گردد.

ویگو مورتنسن بارها نقشش را رد نموده بود

در اسکار 2019 مورتنسن به عنوان یکی از نامزدهای دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد حضور دارد اما جالب است بدانید او ایفای نقش در فیلم کتاب سبز را بارها رد نموده است.

جیم برک تهیه نماینده این فیلم سینمایی در یک نشست پرسش و پاسخ درباره احساس اولیه ای که مورتنسن به این نقش داشته و کوشش هایی که کارگردان برای راضی کردنش به خرج داده، توضیحاتی ارایه نموده.

به گفته برک مورتنسن به این نقش نه می گفته اما عوامل فیلم گمان می کردند این نه چندان هم قاطعانه نیست بنابراین با اصرار بیشتر او را راضی نموده اند. ظاهرا این بازیگر معتقد بوده برای ایفای نقش در این اثر سینمایی زیادی پیر است. در عین حال معتقد بوده این کاراکتر در واقع یک ایتالیایی- آمریکایی گردن کلفت است در حالی که خود او اساسا نه آدم گردن کلفتی است نه تبار ایتالیایی دارد.

مورتنسن نهایتا تصمیم می گیرد نقش را قبول کند اما برای این کار 20 تا 30 کیلو وزن اضافه می نماید. تهیه نماینده کتاب سبز می گوید: او یک کمال گرا است.

سلسله ای از عذرخواهی ها

یکی از مسائل دیگری که عوامل ساخت فیلم کتاب سبز با آن روبرو شدند جنجال هایی بود که در رسانه ها علیه آن ها رخ داد و مجبور به عذرخواهی شان کرد. سوای شایعاتی که درباره پایبند نبودن فیلم به واقعیت برسر زبان ها افتاد، بسیاری از عوامل این اثر سینمایی به شکل های مختلف مجبور به عذرخواهی شدند.

واللونگا یکی از نویسندگان کتاب سبز برای یکی از اظهارنظرهایش که ضد مسلمانان ارزیابی شده بود مجبور به عذرخواهی شد. این اظهارنظر در قالب یک توییت در سال 2015 رخ داده بود.

نویسنده فیلم کتاب سبز در یک توییت گفته بود پس از فروریختن برج های دوقلو 100 درصد مسلمان هایی که دیده است در حال شادی کردن از این واقعه بوده اند. این توییت دوباره بازنشر شد و نقدها گسترده کاربران، کار را برای این نویسنده سخت کرد. این فیلم نامه نویس هم زمان با بالادریافت نقدها توییت را پاک کرد و حتی حساب توییترش را بست. او سپس در یک بیانیه از توییتش عذرخواهی کرد.

همچنین ویگو مورتنسن نیز که در یک نشست پرسش و پاسخ حرفی زده بود که از آن تعبیر نژادپرستانه شده بود مجبور به عذرخواهی از رفتار خود شد.

نهایتا سیل عذرخواهی ها به همین جا ختم نشد و پیتر فارلی کارگردان فیلم هم مجبور شد از رفتار 20 سال پیش خود با یکی از همکاران زنش عذرخواهی کند.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 خرداد 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 161

به "چند نکته حاشیه ای درباره فیلم کتاب سبز که احتمالا نمی دانید" امتیاز دهید

4 کاربر به "چند نکته حاشیه ای درباره فیلم کتاب سبز که احتمالا نمی دانید" امتیاز داده اند | امتیاز: 4.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نکته حاشیه ای درباره فیلم کتاب سبز که احتمالا نمی دانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید