6 گام به سوی گیاهخواری

به گزارش اسلیم فا، شاید اگر از شما خواسته گردد که خوردن شکلات را کنار بگذارید اندکی برای تان سخت باشد. ممکن است همین احساس را در خصوص کنار گذاشتن گوشت داشته باشید. اما این کار برای سلامتی بسیار مفید است. البته باید این را هم در نظر داشت که این کار تحت نظر یک پزشک انجام پذیرد.

6 گام به سوی گیاهخواری

رژیم غذایی سالم بدون گوشت

محققان دریافتند که وگن ها در حدود 4.3 درصد یعنی به طور میانگین معادل 7.5 کیلو بیش از افرادی که از انواع دیگر رژیم ها تبعیت می نمایند، می توانند وزن خود را کاهش دهند.

اگر در زمره افرادی هستید که تصور حذف گوشت، مرغ، تخم مرغ یا لبنیات یعنی آنچه در رژیم غذایی وگن ها جایی ندارد برایتان قابل درک نیست، باید بدانید که شما در این راه تنها نیستید. این رهنمون های ساده به شما یاری می نماید تا از خواص رژیم های گیاهی بهره مند شده و درعین حال مجبور نباشید از غذاهای روزانه یا کباب خوردن های گاه وبیگاه خود صرف نظر کنید.

شارون پالمر نویسنده قدرت گیاهان در زندگی معتقد است رژیم های غذایی به سبک گیاه خواران مزایای فراوانی دارد. اگر از رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می کنید، برنامه غذایی شما مملو از فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و phytochemicals حافظ سلامت که فقط در گیاهان یافت می گردد، خواهد بود. به همین علت این رژیم غذایی تا این حد سالم است.

لیزا مک کامسی اذعان می دارد که اگرچه همواره از رژیم غذایی چالش برانگیز گیاهی پیروی نمی نماید اما اغلب تابع آن است.

او می گوید: من از تمام کسانی که می خواهند به رژیم های گیاه خواری روی آورند حمایت می کنم. من افراد بسیاری را مشاهده نموده ام که برای اینکه سالم تر غذا بخورند با یکدیگر رقابت می نمایند اما هیچ یک از آنها تمایلی به وگن شدن نداشتند. هنگامی که به آنها گفته می گردد اجازه دارید از رژیم گیاه خواری به سبک خودتان پیروی کنید، تسلی خاطرشان خواهد بود.

این رژیم می تواند یک روز در هفته یا یک وعده در ماه یا با حذف یکی از مواد غذایی مانند گوشت قرمز، پنیر یا شیر باشد.

مصرف گوشت را کنترل کنید
پالمر می گوید برای شروع یک رژیم نیمه گیاهخواری، می توانید دوشنبه ها گوشت را از برنامه غذایی خود حذف کنید. در صورتی که روز بدون گوشت را به خوبی سپری کردید، شاید بتوان یک روز دیگر در هفته را هم بدون گوشت سپری کرد.

پالمر می گوید: در طی هفته وعده های غذایی بدون گوشت میل کنید. گوشت قرمز را حذف (تقلیل دهید) کنید. اغلب مواقع به ازای گوشت قرمز، غذاهای دریایی را در وعده های غذایی خود بگنجانید.

بعلاوه پالمر صبحانه های بدون گوشت را پیشنهاد می نماید که آماده کردن آن بدون گوشت بسیار آسان است زیرا جایگزین های گیاهی فراوانی از قبیل پنکیک غلات کامل برای آن وجود دارد. بعلاوه اسموتی خود را با پروتئین گیاهی، سویا و شیر بادام تهیه کنید، سپس میوه و سبزیجات یا هردو را اضافه نمائید.

جایگزین هایی برای گوشت بیابید
شما می توانید با جایگزین کردن پروتئین گیاهی در برنامه غذایی خود از خواص رژیم های وگن ها بهره مند شوید. به ازای گوشت، یکی از وعده های روزانه خود را بر مبنای بنشن ها از قبیل لوبیا، عدس یا نخودفرنگی یا آن دسته از حبوباتی که سرشار از ترکیبات پروتئینی اند، امتحان کنید. لوبیا را می توان به صورت پخته، در سوپ، خوراک، سالاد یا خوراک گوشت استفاده نمود.
با مصرف تخم مرغ و لبنیات کمی تقلب کنید
شما می توانید از رژیم گیاه خواری شیر تخم مرغی تبعیت کنید، که در آن از گوشت اجتناب می گردد اما تخم مرغ و شیر مجاز است. آجیل ها و مغزها از دیگر منابع فوق العاده برای تامین پروتئین محسوب می شوند.
از کربوهیدرات های سالم لذت ببرید
مصرف کربوهیدرات ها هم از دیگر خصائص وگنیسم است. یعنی اگر کربوهیدرات مورد احتیاج را با غلات کامل تامین کنید، شما مجاز به خوردن آنها هستید. کوینا،wheat berries و جو از انواع خوب آن محسوب می شوند.

شاید از گوشت در وعده غذایی خود بهره ببرید اما از برنج و پاستا اجتناب و کوینا را جایگزین کنید و از مزایای آن برای سلامتی بهره مند شوید. نگاهی به دستورالعمل تهیه وعده های غذایی نیمه گیاه خواری بیاندازید.

جایگزین های مختلف را تجربه کنید
مک کامسی می گوید: یافتن جایگزینی برای غذاهای معمول و تطبیق آن با برنامه غذایی خود امریست ضروری. به عنوان مثال، به جای خامه های سنگین پاستای آلفردو فتوچینی از کرم بادام زمینی بهره ببرید. بدین منظور به اندازه مساوی کرم بادام زمینی و آب خالص را با هم مخلوط کنید.
ایده ای دیگر
در دستور های پخت حاوی تخم مرغ، آن را با 1 قاشق سوپ خوری بذرکتان و 3 قاشق سوپ خوری آب جایگزین نمائید. کاپ کیک بدون تخم مرغ!
برنامه خود را بسازید
مک کامسی می گوید که میوه ها، سبزیجات، آجیل ها و حبوبات عناصر جدایی ناپذیر وگنیسم را تشکیل می دهد که سرشار از مواد مغذی و پروتئین هستند و بر خلاف محصولات حیوانی، هیچ کلسترولی ندارد.

همین دلایل رژیم های وگنیست ها را به رژیمی سالم بدل می نماید. اما همچون دیگر رژیم ها شما باید مواد غذایی متنوعی را در برنامه غذایی خود بگنجانید اما در رژیم گیاه خواری باید از خوردن سیب زمینی سرخ نموده و لیموناد پرهیز کنید.

رژیم گیاهخواری یا نیمه گیاه خواری بسیار لذت بخش تر از آنچه که تا به حال تصور می کردید است. این فرصت عالی را به خود و خانواده تان هدیه دهید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1920

به "6 گام به سوی گیاهخواری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 گام به سوی گیاهخواری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید