اروپا: حل بحران اوکراین گام مهمی در جهت اعتمادسازی دوباره بین غرب و روسیه است

به گزارش اسلیم فا، دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا در آستانه برگزاری نشست پاریس برای حل بحران اوکراین، ضمن ابراز امیدواری برای برداشته شدن گام های درست، حل این بحران را گام مهمی در جهت اعتماد سازی دوباره بین غرب و روسیه دانست.

اروپا: حل بحران اوکراین گام مهمی در جهت اعتمادسازی دوباره بین غرب و روسیه است

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، توماس گرمینگر، دبیر کل سازمان امنیت و همکاری اروپا در تبادل نظریی با اس ار اف سوئیس با توجه به نشست پیش رو برای حل بحران اوکراین در فرانسه موسوم به فرمت نرماندی با حضور رهبران، آلمان، فرانسه، روسیه و اوکراین درباره انتظاراتش از این نشست گفت: من انتظار یک سیگنال سیاسی قدرتمند را از این نشست را دارم که اجازه گام های بعدی در جهت درست را بدهد. جهت درست در واقع همان حرکت در راستای اجرای توافق مینسک است که در سال 2014 منعقد شده است. روسیه و اوکراین در این راستا توافق نموده اند. این توافق شامل یک آتش بس کامل، بازگرداندن سلاح های سنگین و یک راه چاره صلح مبتنی بر اصلاحات سیاسی بوده است. اما این توافق تا امروز یک نامه مرده باقی مانده است. وی تاکید نمود که در این پنج سال در اجرای توافق مینسک اتفاقات کمی افتاده است.

وی در ادامه این تبادل نظر توضیح داد که آنچه که می توانیم آن را مثبت ارزیابی کنیم این است که ما توانسته ایم از تشدید مناقشات در شرق اوکراین جلوگیری کنیم. همچنین پیروز شده ایم تاثیرات انسانی روی مردم آسیب دیده منطقه را کاهش دهیم. اما این درست است که ما واقعا به راه چاره این مناقشات نزدیک نشده ایم.

گرمینگر در عین حال از بهبود شرایط در یکی دو ماه اخیر خبر داده و گفت تبادل زندانیان انجام شده است. روسیه کشتی های ربوده شده اوکراینی را آزاد نموده است. در نهایت بعضی تصمیماتی که در نشست اوکراین سال 2016 در برلین گرفته شده بود اجرایی شده است.

وی از کاهش نقض آتش بس ها در این مناقشات خبر داده و در عین حال گفت که البته در حال حاضر شرایط از این نظر تقریبا مشابه سال گذشته است.

دبیر سازمان امنیت و همکاری اروپا در ادامه این تبادل نظر توضیح داد که همچنان قربانیان غیر نظامی و نظامی در هر دو طرف این مناقشات وجود دارد. ما همچنان از یک آتش بس پایدار در این منطقه دور هستیم. پس همچنان کارهای زیادی برای حل این بحران باید انجام گردد.

وی از علاقه همه طرف های درگیر برای انتها دادن به این مناقشات سخن گفته و در ادامه این تبادل نظر توضیح داد که این مناقشات همچنین برای روسیه هم هزینه بالایی دارد اگر ما به تحریم ها، آسیب های وارده به اعتبار این کشور و مسئله اعتماد نگاه کنیم. بنابراین من اعتقاد دارم که روسیه هم علاقمند به خروج از دونباس در شرق اوکراین است.

وی در عین حال گفت که ما نباید انتظارات از نشست پاریس را بالا ببریم. در واقع به نظر می رسد که حرکت هایی در جهت آتش بس پایدار انجام می گردد.

این مقام اروپایی در ادامه بحران اوکراین را یک فاکتور منفی در مناسبات بین غرب و روسیه دانسته و تاکید نمود که اگر در این مناقشات راه چارهی شکل گیرد در این صورت این یک گام مهم در جهت بازسازی دوباره اعتماد از دست رفته بین غرب و روسیه است.

نشست بحران اوکراین فردا در پاریس برگزار می گردد

رهبران فرانسه، آلمان، روسیه و اوکراین 9 دسامبر (18 آذر) در پاریس گرد هم خواهند آمد تا کوشش ها برای دستیابی به یک راه چاره صلح آمیز در مورد درگیری های شرق اوکراین را پیش ببرند.

این نخستین بار خواهد بود که رهبران این چهار کشور ظرف سه سال گذشته با یکدیگر دیدار می نمایند؛ این نشست پس از پیروزیت آمیز بودن مذاکرات ماه گذشته میان روسیه و اوکراین برگزار می گردد.

کاخ الیزه در بیانیه ای گفت: این نشست به دنبال پیشرفت های مهم امسال میلادی در مذاکرات برای حل درگیری های شرق اوکراین برگزار خواهد شد؛ پیشرفتی که اجازه داد تا نیروها از چندین منطقه در خط مقدم خارج شوند.

در جریان درگیری 5 ساله در شرق اوکراین میان جدایی طلبان حامی روسیه و نیروهای دولت کی یف بیش از 13 هزار تن کشته شدند.

به دنبال الحاق شبه جزیره کریمه به مسکو در سال 2014 میلادی که منجر به تحریم هایی از سوی غرب علیه مسکو شد، روابط میان اوکراین و روسیه به شدت خدشه دار شد.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در انتخابات ریاست جمهوری ماه آوریل پیروز و متعهد شد تا به این درگیری ها انتها دهد.

نمایندگان مسکو و کی یف در مذاکرات اوایل اکتبر با برگزاری انتخاباتی در این منطقه جدایی طلب و اینکه قانون اساسی اوکراین به منطقه دونباس صندلی ویژه ای اعطا کند، توافق کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 613

به "اروپا: حل بحران اوکراین گام مهمی در جهت اعتمادسازی دوباره بین غرب و روسیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا: حل بحران اوکراین گام مهمی در جهت اعتمادسازی دوباره بین غرب و روسیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید