خبرنگاران چین: آمریکا حقی برای استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد

به گزارش اسلیم فا، نیویورک- خبرنگاران- نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد در واکنش به درخواست رسمی آمریکا برای به کارگیری مکانیسم ماشه علیه ایران، گفت: آمریکا از برجام خارج شده و این درخواست، غیرقانونی است.

خبرنگاران چین: آمریکا حقی برای استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

ژانگ جون روز پنج شنبه در نامه ای به رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد، اضافه نمود: مایل هستم که تاکید کنم درخواست ها و کوشش های آمریکا برای بازگرداندن تحریم های پیشین شورای امنیت علیه ایران، از زمانی که به طور یکجانبه در هجدهم اردیبهشت ماه از برجام خارج شد، غیرقانونی است.

وی ادامه داد: آمریکا به طور مکرر برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت را با دایر کردن تحریم های یکجانبه نقض نموده است و هرگونه حق استفاده از سازوکار فراهم شده در قطعنامه 2231 را اعم از بند 11 این قطعنامه سلب نموده است.

نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد، اضافه نمود: اعضای باقی مانده برجام متعهد به حل اختلاف ها به وسیله مکانیسم حل اختلاف در چارچوب برجام هستند و بند 11 قطعنامه 2231 شورای امنیت هرگز نباید مورد استناد قرار گیرد مادامی که تمام کوشش های کمیسیون مشترک به جایی نرسیده باشد.

نماینده چین در سازمان ملل متحد اعلام کرد: مشارکت کنندگان باقی مانده برجام و اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت معتقدند که ادعای ایالات متحده هیچ مبنای قانونی ندارد.

جون نسبت به درخواست آمریکا و پیامدهای جدی سیاسی در اجرای قطعنامه 2231 و برجام هشدار داد و اضافه نمود: درخواست آمریکا برای فعال کردن این سازوکار نباید مورد توجه قرار گیرد.

وی از رئیس شورای امنیت خواست تا از توزیع درخواست آمریکا برای فعال کردن سازوکار ماشه در میان اعضای شورای امنیت، خودداری کند و پیش از تصمیم شورای امنیت، هیچ اقدامی انجام نگردد.

نماینده چین در سازمان ملل متحد همچنین خواهان برگزاری نشست غیررسمی شورای امنیت برای مشاوره در این رابطه شده است.

جون در نامه خود بر حمایت کامل از قطعنامه 2231 و توافق هسته ای ایران موسوم به برجام تاکید نمود و اضافه نمود: در سال 2019 ، با توجه به افزایش تنش ها در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس، وانگ یی وزیر خارجه چین یک پیشنهاد سه نکته ای را عنوان کرد؛ مساله هسته ای ایران باید به سرعت در راستا بازگشت به برجام قرار بگیرد، کشورهای حوزه خلیج فارس باید برای ایجاد بستر گفت وگو و مشاوره دعوت شوند و کشورهای خارج از منطقه باید نقش مثبتی در حفظ امنیت در منطقه داشته باشند.

نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد تاکید نمود: چین از ایده ایجاد بستر اعتمادسازی منطقه ای و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات به وسیله گفت وگو و مذاکره حمایت می نماید.

جون اعلام کرد: چین در همکاری با جامعه بین المللی همکاری، همچنان نقش سازنده ای را در کاهش تنش در منطقه خلیج فارس بازی خواهد نمود.

دولت آمریکا پس از نزدیک به سال خروج از برجام، مدعی شده است همچنان عضوی از این توافق است و می تواند از سازوکارهای موجود در این توافق و قطعنامه 2231 مرتبط با آن، علیه ایران استفاده کند. به همین منظور ابتدا روز آدینه گذشته قطعنامه ای 4 بندی به شورای امنیت ارائه داد که تنها توانست یک رای مثبت جمهوری دومینیکن را با خود داشته باشد و به اعتراف کارشناسان و مقامات فعلی و سابق آمریکا، شکست مفتضحانه ای را متحمل شد.

به دنبال آن، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنج شنبه با حضور در سازمان ملل متحد به طور رسمی درخواست داد تا قطعنامه های لغو شده شورای امنیت، بر اساس مکانیسم ماشه علیه ایران بازگردانده گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1260

به "خبرنگاران چین: آمریکا حقی برای استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چین: آمریکا حقی برای استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید