خبرنگاران بورل از لغو معافیت های هسته ای ایران توسط آمریکا ابراز تاسف کرد

به گزارش اسلیم فا، تهران- خبرنگاران- جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از لغو معافیت های هسته ای ایران توسط آمریکا ابراز تاسف کرد.

خبرنگاران بورل از لغو معافیت های هسته ای ایران توسط آمریکا ابراز تاسف کرد

جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه شب در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به صورت ویدئویی برگزار گشت، بر اهمیت مداوم برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تاکید دوباره کرد.

بورل در سخنان خود که متن آن در تارنمای رسمی اتحادیه اروپا منتشر شد، گفت: همانطور که می دانید، من هماهنگ نماینده کمیسیون مشترک [برجام] و مصمم هستم که برای تضمین اجرای کامل و موثر [این توافق]، به ویژه بازگشت ایران به پایبندی کامل، هر اقدامی انجام دهم.

وی افزود: این توافق همچنان برای حصول اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران لازم است. به همین خاطر باید از تصمیم دیروز ایالات متحده برای عدم تمدید معافیت های پروژه های هسته ای مرتبط با برجام، ابراز تاسف کنم.

روز گذشته مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفت که کشورش معافیت های تحریمی مرتبط با برجام را لغو و دو ایرانی را در ارتباط با برنامه هسته ای تحریم می نماید.

وی در پیغامی توئیتری نوشت: امروز به معافیت های تحریمی پروژه های مرتبط با برجام در ایران خاتمه می دهم که در مدت 60 روز اجرایی خواهد شد. ادامه تشدید فعالیت های هسته ای ایران ایجاب می نماید که این همکاری خاتمه یابد.

وی در یک پیغام دیگر افزود: من همچنین دو راهنمایی نماینده برنامه غنی سازی هسته ای ایران را تحریم می کنم- مجید آقایی و امجد سازگار. دانشمندان ایرانی باید انتخاب نمایند: یا خارج از حوزه اشاعه به صورت صلح آمیز کار نمایند یا با خطر تحریم روبرو می شوند.

خبرگزاری رویترز چهارشنبه شب گزارش داد که آمریکا معافیت همکاری هسته ای با نیروگاه برق هسته ای بوشهر از تحریم را به مدت 90 روز تمدید می نماید اما چند معافیت دیگر در مورد همکاری صلح آمیز هسته ای شرکت های روس، چینی و اروپایی با ایران را تمدید نخواهد کرد.

واشنگتن پست نیز گزارش داد که یک سند داخلی وزارت خارجه را رویت نموده که درباره تمدید معافیت تحریمی همکاری با نیروگاه بوشهر نوشته، هدف از این معافیت آن است تا به تضمین امنیت عملیات ها در این نیروگاه یاری گردد.

بنا بر این گزارش، معافیت ها در مورد همکاری ها برای بازطراحی رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک، تأمین اورانیوم غنی شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران و انتقال سوخت مصرف شده رآکتور تحقیقاتی به خارج از ایران تمدید نمی گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1095

به "خبرنگاران بورل از لغو معافیت های هسته ای ایران توسط آمریکا ابراز تاسف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بورل از لغو معافیت های هسته ای ایران توسط آمریکا ابراز تاسف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید