رئیس جمهور فنلاند: ترامپ روی همه چیز برچسب قیمت می زند، روسیه تهدید نیست

به گزارش اسلیم فا، رئیس جمهور فنلاند با ابراز نگرانی نسبت به روابط اروپا – آمریکا گفت: برای اولین بار پس از جنگ سرد ضروری است درباره مسائل بوجود آمده در روابط اروپا- آمریکا فکر کنیم.

رئیس جمهور فنلاند: ترامپ روی همه چیز برچسب قیمت می زند، روسیه تهدید نیست

به گزارش اسلیم فا، سولی نینیتسو، رئیس جمهور فنلاند در مصاحبه با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه از برخی رهبران دنیا بخصوص دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا انتقاد کرد و درباره دیدگاه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود اروپا یک رقیب و حریف است و حتی یک دشمن، گفت: برای همگان مشخص است که این روابط تا چه اندازه باارزش است ترامپ اما همه چیز را تغییر داد. او سعی دارد روی همه چیز برچسب قیمت بزند. اما ارزش روابط اروپا- آمریکا را نمی توان با دلار مشخص کرد.

در تابستان اولین نشست رو در روی رهبران روسیه و آمریکا در فنلاند برگزار گردید، نینیتسو گفت که در این نشست به ترامپ توصیه هایی برای آمادگی دیدارش با پوتین داشتم، به او گفتم: در دیدار با پوتین بسیار مراقب باش او معمولا فرد آماده ای است بسیار آماده .

وی درباره نتایج این نشست گفت: قرار نبود با همه چیز موافقت گردد دو طرف حتی کوشش نکردند فورا نتایج را اعلام نمایند اگر دو قدرت دنیای روابط صلح آمیزی داشته باشند بسیار خوب است حداقل در مواردی. این خیلی بهتر از روابط خصمانه است.

نینیتسو درباره روسیه که 1300 کیلومتر مرز مشترک با فنلاند دارد گفت: من هرگز به روسیه به عنوان یک تهدید نگاه نمی کنم فکر نمی کنم روسیه به کشورهای بالتیک حمله کند دلیلی برای حمله به فنلاند وجود ندارد. تعادلی برقرار است جنگ به نفع هیچ کس نیست ضرر آن بیشتر از منفعتش است. تا زمانی که به این موضوع واقف باشیم صلح تضمین می گردد. جغرافیا را نمی توان تغییر داد. ما همسایه هستیم و 1300 کیلومتر مرز داریم. بیشتر از مرزهایمان با ناتو و اتحادیه اروپا. روابط ما باید کاربردی باشد.

وی درباره روابطش با پوتین نیز گفت: ما با هم راحتیم، خیلی شفاف و صریح با یکدیگر حرف می زنیم حتی درباره مسائل حساس. اما فکر می کنم آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدارهای بیشتری با پوتین داشته تا من.

رئیس جمهوری فنلاند درباره اینکه آیا وی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره عضویت فنلاند در ناتو صحبت نموده اند یا خیر، گفت: فنلاند گزینه ناتو را دارد اما در حال حاضر به دنبال آنالیز این مساله نیست. روس ها کاملا مشخص نموده اند زمانیکه به سراسر مرز نگاه می نمایند، فنلاندی ها را می بینند. اگر عضو ناتو بودیم، آنها دشمنانشان را می دیدند. این موضع آنهاست.

وی درباره همکاری اتحادیه اروپا نیز گفت که نگران تحولات کنونی این اتحادیه است و به مساله مجارستان اشاره نمود و ادامه داد: تا زمانیکه روح اروپایی گرایی/اروپائیسم کم است، ساختارها یا قوانین جدید اختلافات را حل نمی کند.

رئیس جمهوری فنلاند قرار است روز دوشنبه میزبان فرانک والتر اشتاینمایر، رئیس جمهوری آلمان باشد؛ وی برای سه روز به فنلاند می آید و در هلسینکی و اولو خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 دی 1397 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 47

به "رئیس جمهور فنلاند: ترامپ روی همه چیز برچسب قیمت می زند، روسیه تهدید نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور فنلاند: ترامپ روی همه چیز برچسب قیمت می زند، روسیه تهدید نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید