رای دیوان عدالت اداری درباره افراد فاقد شناسنامه

به گزارش اسلیم فا، تهران (پانا) - افراد فاقد شناسنامه ای که به صرف فقدان اسناد سجلی اصیل ایرانی برای والدین آن ها از تشکیل پرونده برای دریافت شناسنامه منع شده بودند، می توانند تشکیل پرونده دهند.

رای دیوان عدالت اداری درباره افراد فاقد شناسنامه

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، در پی شکایت از شورای امنیت وزارت کشور و درخواست ابطال بند 8 مصوبه 6/1/46894 هـ ش مورخ 1367/12/23 مبنی بر اینکه افراد فاقد شناسنامه را به صرف فقدان اسناد سجلی اصیل ایرانی برای والدین آنها از تشکیل پرونده برای دریافت شناسنامه منع کرده بود، در هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 1401/1/20 مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

در نهایت پس از بحث و آنالیز: اولا؛ براساس ماده 45 قانون ثبت احوال اصلاحی سال 1363، هرگاه هویت و تابعیت افراد مورد تردید واقع شود و مدارک لازم جهت اثبات آن ارائه نشود مراتب برای اثبات هویت به مراجع انتظامی و برای اثبات تابعیت به شورای تامین شهرستان ارجاع و در صورت تایید طبق مقررات اقدام خواهد شد. ثانیا؛ مطابق بند الف دستورالعمل اجرایی ماده 45 قانون ثبت احوال مصوب 1381/3/8 شورای عالی سازمان ثبت احوال کشور، نحوه تشکیل و رسیدگی به پرونده افراد فاقد شناسنامه پیش بینی شده است و محروم نمودن اشخاص از اقدام به دریافت شناسنامه بدون طرح در شورای تامین شهرستان جهت احراز یا عدم احراز تابعیت ایرانی فاقد مبنای قانونی می باشد. ثالثا؛ یکی از طرق احراز تابعیت برخورداری از شناسنامه است و با توجه به اینکه حق بر تابعیت یکی از حقوق بنیادین شهروندان است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز به صراحت مورد تاکید نهاده شده و بدون وجود آن شخص امکان برخورداری از هیچ یک از حقوق بنیادین دیگر از جمله امتیازات و استحقاقات موجود در کشور را نخواهد داشت بنابراین ممنوعیت مندرج در مصوبه مذکور منجر به سلب حقوق بنیادین شهروندان شده و ابطال می شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2125

به "رای دیوان عدالت اداری درباره افراد فاقد شناسنامه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رای دیوان عدالت اداری درباره افراد فاقد شناسنامه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید