مراقبت از دو یا چندقلوها

به گزارش اسلیم فا، نگرانی شما کاملا قابل درک است. نگهداری از تنها یک کودک هم، برای بسیاری از کسانی که به تازگی می خواهند صاحب فرزند شوند به مقدار کافی نگران کننده است؛ پس پیش بینی نگهداری از دو (یا چند) نوزاد به صورت همزمان، می تواند یک زمین لرزه واقعی باشد! در اغلب موارد، واکنشهای سهوی دوستان و آشنایان هم این نگرانی ها را

مراقبت از دو یا چندقلوها

مراقبت از دو یا چندقلوها

نویسنده:

چگونه می توانم مراقبت از دوقلوها را آسان تر کنم؟

نگرانی شما کاملا قابل درک است. نگهداری از تنها یک کودک هم، برای بسیاری از کسانی که به تازگی می خواهند صاحب فرزند شوند به اندازه کافی نگران نماینده است؛ پس پیش بینی نگهداری از دو (یا چند) نوزاد به صورت همزمان، می تواند یک زمین لرزه واقعی باشد! در اغلب موارد، واکنشهای سهوی دوستان و آشنایان هم این نگرانی ها را تشدید می نماید. به خاطر داشته باشید که هیچ پدر و مادری، همه یاری و حمایتی را که بدان احتیاج دارند از جانب دوستان و اطرافیان خود دریافت نمی نمایند؛ البته همه کسانی که به تازگی صاحب فرزند می شوند، می توانند از پشتیبانی و حمایت عاطفی، اقتصادی، تربیتی و همچنین یاری و زمانی که دیگران در اختیار آنها قرار می دهند، بهره ببرند.

هنگامی که شما صاحب دوقلو می شوید، احتیاج شما به یاری و حمایتهای اطرافیان دو برابر (و بلکه بیشتر) می گردد. یاری و حمایت همسرتان برای شما کافی نخواهد بود؛ پس بهتر است پیشاپیش و قبل از تولد دوقلوها، برنامه ریزی نموده و کسانی را که می توانند به شما یاری نمایند در نظر بگیرید تا وقتی در معرض فشار قرار گرفتید، همسرتان (یا خودتان) را سرزنش نکنید. بهتر است ببینید که آیا می توانید یک پرستار کودک یا یک خدمتکار را برای چند روز یا چند هفته اول، استخدام کنید.

اطمینان حاصل کنید که در موقع احتیاج، بعضی از افراد فامیل یا دوستانتان هستند که می توانید با آنها تماس گرفته و از آنها تقاضای یاری کنید. باید اجازه دهید که اطرافیانتان دقیقا بدانند شما چه چیز می خواهید. اگر دوست ندارید بیش از این در اطرافتان بمانند، مودبانه از آنها بخواهید تا شما را ترک نمایند؛ از سوی دیگر، اگر به یاری احتیاج دارید، نگذارید غرورتان مانع درخواست یاری از دیگران گردد.

با کاهش سطح توقع و انتظار از خود و زندگی، می توانید با مسائل کنار بیایید. شما باید این واقعیت را بپذیرید که دیگر وقت کافی برای کاملا منظم نگه داشتن خانه ندارید. اگر حداقل برای سه ماه اول فقط بر شرایط نوزادان خود تمرکز کنید، در خصوص سایر مسائل، کمتر دچار استرس می شوید.

آیا حالا که صاحب دو نوزاد شده ام، هنوز هم می توانم با سینه به هر دوی آنها شیر بدهم؟

مطمئنا! شیر دادن به دوقلوها سخت تر از شیر دادن به یک نوزاد نیست، زیرا با افزایش تقاضا، عرضه هم افزایش می یابد. با این حال، پیدا کردن روش و برنامه مناسب، به زمان و البته حوصله شما احتیاج دارد. نکته مهم آن است که باید شرایط فیزیکی مناسب برای شیر دادن به دوقلوها را پیدا کنید. بعضی مادران دوقلو هستند که هر دوی نوزادها را تا سن دو سالگی به صورت طبیعی شیر می دهند. می توانید از یک بالش مخصوص شیردهی به دوقلوها بهره ببرید به گونه ای که آنها را روی بالش خوابانده و سر هر کدام را در یک دست قرار دهید. شیر دادن همزمان به هر دو نوزاد، هم در وقت شما صرفه جویی می نماید و هم منافع دیگری را در پی دارد. مثلا شیر دادن همزمان به هر دوی آنها، یاری می نماید که برنامه خواب آنها هم با هم تنظیم گردد.

اما شرایط ممکن است همواره یکسان نباشد. مثلا اگر یکی از بچه ها احتیاج به شیر بیشتری داشته باشد یا به سختی شیر بخورد می توانید به یکی از آنها با سینه و به دیگری با شیشه، شیر بدهید.

برای چه مدت مرخصی زایمان باید برنامه ریزی کنم؟

کوتاه ترین پاسخ ممکن این است: هر چقدر بیشتر، بهتر! اما عوامل دیگری هم بر تصمیم شما اثر می گذارند: چه اندازه مرخصی برای شما و خانواده تان بهتر است، سلامتی یا بیماری بچه ها، شرایط فیزیکی و روحی شما، شرایط اقتصادی شما، و شرایط محیط کار شما.

بانوان بیمه شده سازمان تامین اجتماعی می توانند از مرخصی زایمان به مدت 6 ماه استفاده نمایند و این مدت برای زایمانهای یک و دوقلو است و برای زایمانهای سه قلو و بیشتر به مدت یک سال خواهد بود. همچنین امکان استفاده از مرخصی ساعتی روزانه برای شیردهی بچه ها هم تا مدت 2 سال برای مادران بیمه شده وجود دارد.

در صورتی که از کارکنان دولت یا بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی نباشید، می توانید به صورت غیر رسمی با ریس یا مسوول خود مذاکره نموده و برنامه ای برای کار کردن خود پس از زایمان تعیین کنید. اگر امکانات اقتصادی به شما اجازه دهد شاید بتوانید برای چند هفته مرخصی بدون حقوق بگیرید یا برای مدتی بصورت نیمه وقت کار کنید، مشروط بر آنکه با هماهنگی قبلی شغل خود را از دست ندهید. .

شاید دانستن این نکته برای شما تعجب برانگیز باشد: زمانی که شما دو یا چندقلو حامله هستید، کارفرما یا رییس شما مجبور نیست که مرخصی بیشتری به شما بدهد. با این حال، مادران دوقلوها معمولا احساس می نمایند که نمی توانند به سرعت به روال طبیعی زندگی خود بازگردند. اگر احساس می کنید که به مرخصی طولانی تری احتیاج دارید، با بخش نیروی انسانی در محل کار خود صحبت کنید؛ یا با رییس خود صحبت کنید و ببینید که آیا می توانید مرخصی طولانی تر بگیرید، به صورت نیمه وقت کار کنید، یا اینکه کارهای خود را در منزل انجام دهید، یا خیر. اگر از لحاظ اقتصادی با مسئله ای روبرو نیستید، می توانید برای مدتی از شغل خود کناره گیری کنید. به یاد داشته باشید: گزینه ای که خود شما فکر می کنید برترین نتیجه را برایتان به ارمغان خواهد آورد، برترین گزینه است.

چگونه می توانم مادران دوقلوهای دیگر را پیدا کنم که با آنها صحبت کنم؟

والدین سایر دوقلوها، بهتر از هر کس دیگری می توانند شرایط شما را درک نمایند.

بهتر است در دوران بارداری از دوستان و آشنایان سراغ مادران دوقلویی را که می شناسند بگیرید. شاید بتوانید قرار های ملاقات هفتگی با هم بگذارید و از تجربیات آنها بهره ببرید. در این زمینه از مرکز بهداشتی و درمانی منطقه محل سکونت خود هم سوال کنید. شاید بتوانید یادداشتی برای ایجاد روابط نزدیکتر با یکی از این مادران در نزدیک محل زندگی خود بگذارید.

در بعضی از کشورها موسسات و کلوپهایی برای مادران و بخصوص برای مادران دو یا چند قلو وجود دارد که این امکان را فراهم می نماید. حضور در جلسات این گروه ها می تواند از زمان بارداری آغاز گردد.

یک مثال مهم در خصوص ارزش شرکت در این گروهها این است که بسیاری از مادران دوقلوها متوجه می شوند که نگاههای کنجکاوانه و نظرات نسبتا زیادی که دیگران به آنها می دهند، معمولا نامناسب یا به درد نخور است. وقتی صاحب دوقلو یا چندقلوها می شوید، شاید احساس کنید که گویا همه دائما به شما نگاه می نمایند؛ در نتیجه وقتی با اعضای چنین گروه هایی دور هم جمع می شوید و کسی نگاه کنجکاوانه اش را به شما نمی دوزد، احساس آرامش بیشتری می کنید. بارها پیش می آید که شما یکی از قل ها را روی زانوی خود نشانده اید و پشت قل دیگر را می اقتصادید تا آروغ بزند؛ در این حالت، هیچ کس نمی تواند از نگاه کردن به این صحنه جالب، خودداری کند.

مادرانی که در چنین برنامه هایی شرکت می نمایند، نکاتی را در خصوص نحوه کنار آمدن با دوستان یا افراد فامیل (که می خواهند به شما یاری نمایند، اما غالبا موجب دردسر می شوند)، خرید محصولات و تجهیزات مناسب برای کودک، صرفه جویی اقتصادی و سرحال و خوش اخلاق ماندن با یکدیگر در میان می گذارند؛ در واقع، احتمال اینکه شما بتوانید این مطالب را در کلاسهای معمولی مخصوص والدین یاد بگیرید، خیلی کم است.

متاسفانه در ایران چنین کلوپهایی وجود ندارند، اما شاید بتوانید خودتان با ردیابی و شناسایی افراد مشابه در نزدیکی محل سکونت تان جلسات مشابه ای را برای ملاقات یکدیگر در پارک یا محل مناسب دیگری ترتیب بدهید. استفاده از ایمیل هم می تواند یک گزینه مناسب دیگر باشد؛ از این راه می توانید برای در تماس بودن با مادران دوقلوها در سرتاسر جهان بهره ببرید. ما در بخش گفتگو نی نی سایت محیط مناسبی را بوجود آورده ایم تا اگر دو یا چند قلو باردار هستید و یا پس از زایمان با مسائل مراقبت و نگهداری از دو یا چند قلوها روبرو شدید بتوانید از تجربیات دیگران در این زمینه بهره ببرید: مسلما می توانید همراهان زیادی در این بخش پیدا کنید.

کارهای زیادی هستند که می توانید برای آسانتر شدن شرایط زندگی خود انجام دهید و این کارها ارزش جستجو و تحقیق را دارند.

منبع:www.ninisite.com

منبع: راسخون
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1871

به "مراقبت از دو یا چندقلوها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقبت از دو یا چندقلوها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید