مرتضی رزاق کریمی: برگزاری آنلاین جشنواره راهی تازه پیش روی سینمای مستند

به گزارش اسلیم فا، عضو شورای سیاست گذاری چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت با اشاره به استقبال مستندسازان از برگزاری این دوره، ابراز امیدواری کرد گستره مخاطبان سینمای مستند افزایش یابد.

مرتضی رزاق کریمی: برگزاری آنلاین جشنواره راهی تازه پیش روی سینمای مستند

مرتضی رزاق کریمی عضو شورای سیاست گذاری چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت درباره ضرورت برگزاری آنلاین جشنواره به خبرنگاران گفت: در این بحران کرونا نه فقط کشور ما بلکه همه مردم جهان در شرایطی زندگی می نمایند که نمی دانیم تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. ما باید برای عبور از این بحران در همه عرصه ها برنامه داشته باشیم. 9 ماه است که با این بیماری درگیر هستیم و تعیین نیست که تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، پس جامعه ما در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگری نیازمند رویدادهایی است که بتوانند به جامعه امید تزریق نمایند. بعضی از جشنواره های معتبر جهان توانستند خود را با شرایط وفق دهند و برگزار شدند.

او افزود: جشنواره سینما حقیقت مهم ترین رویداد حوزه سینمای مستند در کشور و در منطقه است. این رویداد در 14 سال گذشته در منطقه مطرح بوده و در جهان به عنوان یکی از جشنواره های معتبر حوزه سینمای مستند شناخته می گردد. در این دوره میزان فراوری آثار مستند، علاقه و استقبال فیلمسازان مستند برای حضور در جشنواره برای ما هم قابل پیش بینی نبود اما بعد از گذشت زمان و تشکیل جلسات شورای سیاست گذاری از همان ابتدا قرار بر این شد که تصمیم گیری ها متناسب با شرایط انجام گردد و بر اساس این که چشم انداز روشنی از شرایط کرونا در کشور نداشتیم پیش بینی نموده بودیم که جشنواره آنلاین برگزار گردد.

رزاق کریمی ادامه داد: با گذشت زمان دیدیم که فیلم های مستند نه تنها به اندازه فراوری شدند بلکه استقبال مستندسازان از این رویداد بسیار غیرمنتظره و بیش از حد انتظار بود. سال جاری رکورد میزان حضور مستندسازان در جشنواره سینما حقیقت شکسته شد.

عضو شورای سیاست گذاری چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت با اشاره به بخش های مختلف این دوره از جشنواره و اضافه نموده شدن بخش ویژه کرونا، مطرح کرد: سال جاری علاوه بر بخش های پیشین مانند شهید آوینی و بخش ملی، بخشی تحت عنوان کرونا به جشنواره اضافه شد که بیش از صد فیلم در این بخش حضور دارند. در بخش کارآفرینی به موضوعات مالی، موانع کارآفرینی، کارآفرینان برتر و موضوعاتی از این جنس که در جامعه مطرح هستند، پرداخته می گردد. خوشبختانه از این بخش هم استقبال شد.

او افزود: برگزاری جشنواره سال جاری با رعایت پروتکل های بهداشتی و مقررات برای شرکت نمایندگان و دست اندرکاران جشنواره، ضرورت بود. ما سال جاری در جشنواره سینماحقیقت شاهد حضور بهترین مستندسازان کشورمان و فیلمسازان مطرح جهان خواهیم بود. بخش بین الملل جشنواره هم به شکل غیررقابتی اما با حضور فیلم های مستند برتر روز جهان برگزار خواهد شد.

مرتضی رزاق کریمی برگزاری آنلاین جشنواره را راهی تازه پیش روی سینمای مستند دانست و بیان نمود: در بحران کرونا سینمای داستانی صدمه جدی دید که شاید به این سادگی ها قابل جبران نباشد. سینمای مستند هم تا حدودی از این محدودیت ها رنج برد اما شاید برگزاری آنلاین جشنواره بتواند راه های جدیدی برای ارتباط سینمای مستند با مخاطبان پیش روی مستندسازان بگذارد. در واقع بازارهای تازه ای برای اکران آنلاین فیلم های مستند، معرفی خواهد شد که قطعا می تواند برای دوره های آینده جشنواره و نمایش گسترده فیلم های مستند در پلتفرم های فعال امروز استفاده گردد. این اتفاق می تواند منجر به گشایش بازار و ایجاد راستا جدیدی برای ارتباط با مخاطب باشد. می توان گفت تجربه مخاطب سازی در حال وقوع است. پس از برگزاری جشنواره باید برای سیاست گذاری نمایش آثار مستند به شکل آنلاین آنالیز هایی صورت گیرد و برای آن برنامه ریزی گردد.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران سینماحقیقت را به دبیری محمد حمیدی مقدم، در آذرمـاه 1399 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد نمود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1418

به "مرتضی رزاق کریمی: برگزاری آنلاین جشنواره راهی تازه پیش روی سینمای مستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرتضی رزاق کریمی: برگزاری آنلاین جشنواره راهی تازه پیش روی سینمای مستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید