مک فارلند: رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین سناریوی آخرالزمانی است

به گزارش اسلیم فا، یک مقام امنیتی ارشد پیشین دولت آمریکا می گوید واشنگتن باید از ائتلاف نظامی احتمالی ایران، روسیه و چین نگران باشد.

مک فارلند: رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین سناریوی آخرالزمانی است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کِی.تی. مک فارلند معاون پیشین مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا ضمن ابراز نگرانی از رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند، آن را سناریوی کابوس وار توصیف کرد.

مک فارلند در مصاحبه با شبکه فاکس بیزنس در این باره مدعی شد: این حقیقتا یک سناریوی کابوس وار است. ما هفتادوپنج سال را صرف کردیم تا مطمئن شویم که روس ها و چینی ها ائتلافی تشکیل ندهند. ما همه چیز را امتحان کردیم، آغاز آن نیز با دولت [ریچارد] نیکسون بود که کوشش کرد بین دولت های چین و شوروی سابق اختلاف بیندازد و ما نهایتا بین آنها فاصله انداختیم.

مجری این برنامه با شوم خواندن ائتلاف سه کشور دشمن آمریکا، از وی پرسید که آیا باید نگران این رزمایش بود و مک فارلند نیز پاسخ داد: کار دیگری که می خواهیم انجام دهیم، این است که مطمئن شویم روسیه با ایران متحد نگردد. روسیه یک کشور محصور در خشکی است که به بنادر آب های گرم دسترسی ندارد. اما اگر با ایران مرتبط گردد، به آن می رسد.

این مقام امنیتی پیشین آمریکا ادامه داد: جمع شدن این سه کشور کنار هم و پیوستن ظرفیت های نظامی روسیه، موقعیت مکانی و نفت ایران، و ثروت و مزیت فناوری چین به یکدیگر، سناریوی کابوس وار کامل و مطلقی برای ما است، مخصوصا اگر این سه کشور بخواهند زمانی یک ائتلاف نظامی داشته باشند.

مک فارلند در پاسخ به سوال مجری برنامه که سعی داشت زمان این رزمایش را به کوشش دموکرات های کنگره آمریکا برای استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور ربط دهد، گفت: من ماه گذشته در پکن بودم و از تعدادی از مقام های ارشد در وزارت خارجه و حزب کمونیست [چین] شنیدم که می گفتند ما فکر می کنیم دونالد ترامپ به زودی از دولت کنار گذاشته می گردد یا مطمئنیم که دوباره انتخاب نمی گردد.

وی با بیان اینکه کوشش دموکرات ها برای استیضاح ترامپ، به چین و دیگر کشورها اهرم فشاری علیه آمریکا اعطا نموده است، مدعی شد: [اما] اقتصاد ایران در فروریزی است، اقتصاد روسیه لنگ می زند و اقتصاد چین نیز آهسته است. ما باید در شرایطی باشیم که بیشترین اهرم فشار را بر این کشورها داشته باشیم.

معاون پیشین مشاور امنیت ملی ترامپ، با لحنی حاکی از استیصال درباره استیضاح ترامپ، گفت: آنها باید از تقابل با ما هراسان بودند... اما چیزی که رخ داد، این است که آنها به اینجا نگاه می نمایند و می گویند آمریکا، وقتی در خانه ضعیف هستی، در بیرون هم ضعیف هستی. ما صاحب یک کشور گسسته شدیم و رئیس جمهوری داریم که تحت محاصره است.

مک فارلند شرایط کنونی آمریکا در حالت استیضاح ترامپ را اینگونه توصیف کرد: هر کشوری اکنون می گوید این فرصت طلایی برای من است تا استفاده کنم و هر میزان که می توان بهره کشی کنم.

وی در واکنش به بیانیه وزارت دفاع روسیه مبنی بر به کاری گیری اولین موشک مافوق صوت نیز گفت مسکو و پکن مدتی است که به شدت کوشش نموده اند به این فناوری دست یابند اما واشنگتن در آن ضعیف است و باید چهار سال آینده را با منابع گسترده اقتصادی به حرکت به سمت این فناوری اختصاص دهد.

این مقام امنیتی پیشین آمریکا در پاسخ به سوال نهایی مجری مبنی بر اینکه آیا رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین هشداری به سازمان پیمان آتلانتیک شاقتصادی (ناتو) است، توضیح داد: نه فقط برای اعضای ناتو، بلکه برای ژاپن کره جنوبی هم چنین است. همه ما تحت تاثیر هستیم، هر کشوری که با آن تجارت می کنیم... همگی ما باید شدیدا از ائتلاف ایرانی-چینی- روسی نگران باشیم. این واقعا سناریوی آخرالزمانی است!

رزمایش دریایی مشترک و بزرگ ایران، روسیه و چین از صبح روز آدینه (ششم آذر) در آب های شاقتصادی اقیانوس هند و دریای عمان آغاز شد و قرار است چهار روز به طول بیانجامد. آغاز این رزمایش اما در رسانه های بین المللی نیز بازتاب گسترده ای داشت به گونه ای که بعضی از خبرگزاری های مهم این رزمایش را بی سابقه و گسترده توصیف کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 656

به "مک فارلند: رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین سناریوی آخرالزمانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مک فارلند: رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین سناریوی آخرالزمانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید