نمی گردد در طراحی های شهری ذی نفعان را نادیده بگیریم، ضرورت تقویت جزئی نگری برای عملیاتی شدن طرح ها

به گزارش اسلیم فا، خبرگزاری خبرنگاران- مشاور و مدیرکل دفتر شهرداری تهران گفت: در طراحی های شهری نمی گردد نسبت به مخاطبان و ذی نفعان بی تفاوت باشیم.

نمی گردد در طراحی های شهری ذی نفعان را نادیده بگیریم، ضرورت تقویت جزئی نگری برای عملیاتی شدن طرح ها

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ آنلاین از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

صبح امروز کارگاه مجالی برای طراحانه اندیشیدن به فرصت های شهری خیابان ولیعصر با هدف تبدیل خیابان ولیعصر به خیابانی کامل و حرکت در جهت ثبت دنیای با حضور 14 گروه معمار و طراح شهری، در سه پنل تخصصی برگزار گردید.

در پنل اول این کارگاه طرح هایی برای اصلاح بن بست فلق، حد فاصله خیابان های دنیا تاب و سی و دوم، ابتدای خیایان سید جمال الدین اسدآبادی و خیابان اتحادیه و مقابل دانشگاه تهران ارائه شد.

مصطفی کاظمی، مشاور و مدیر کل دفتر شهردار تهران که در این پنل حضور داشت با بیان اینکه طرح هایی که ارائه داده می گردد باید جنبه اجرایی داشته باشد، گفت: در واقع اگر بتوانیم جزییات را معین کنیم، تفاوت میان طرح و خروجی زیاد نخواهد بود. شهرداری تهران با پیمانکاران مختلف سروکار دارد، باید طرح ها به گونه ای باشند که پیمانکاران بتوانند آن را تبدیل به خروجی مطابق با طرح نمایند.

او همچنین با اشاره به نادیده گرفته شدن کف خیابان و معین نبودن مصالح مورد استفاده در طرح ها، گفت: بنا بر آب و هوا، میزان تردد، شکل خیابان و غیره باید نوع مصالح استفاده شده در کف خیابان تفاوت داشته باشد و این موضوع در طرح ها باید معین گردد.

مدیر کل دفتر شهردار تهران افزود: همچنین در طراحی ها خط آسمان نیز اهمیت زیادی دارد، اینکه شهروندان از پایین چه چیزی را می بینند و اگر فردی از بالا ببینید، چه سازه هایی مقابل چشمش قرار گرفته است، اهمیت دارد.

کاظمی با بیان اینکه در طرح های ارائه شده به گونه های گیاهی کم تر پرداخته شد، تاکید نمود: ما در طرح ها باید به رفتاری که شهروندان با این محیط ها دارند و مخاطبان نیز توجه کنیم. طراحی برای مردم نباید باشد باید با مردم باشد. باید حس تعلق در مردم ایجاد کنیم و نمی گردد نسبت به مخاطبان و ذی نفعان بی تفاوت باشیم.

او همچنین با اشاره به وجود عناصر مزاحم در طول خیابان ولیعصر گفت: شاید این عناصر به چشم شهروندان کم تر بیاید اما حضور دارند و چهره جهت را برهم می زند. در طرح ها باید به حذف این زوائد هم توجه گردد.

مشاور شهردار تهران افزود: معتقدم ما در طراحی کلان حرفه ای هستیم اما در طراحی جزییات نه. اگر یاد بگیرم جزییات را طراحی کنیم در طراحی کلان هم پیروز خواهیم بود.

او همچنین به تاثیر علوم شناختی در طراحی شهری اشاره نمود و تاکید نمود که؛ در اصلاح رفتارهای شهروندان و تغییر آن ها می گردد از علوم شناختی استفاده کرد.

در ادامه ایمانی جاجرمی، جامعه شناس نیز با بیان اینکه ایده ها باید ارتباط بین خیابان ولیعصر را با شهر تهران برقرار کند، گفت: فضای شهری باید زیرساخت اجتماعی نیز داشته باشند. فضایی برای آشناهایی اتفاقی، درنگ ها.درعین حال باید تصویری از آینده نیز در طرح ها ارائه گردد که که بدانیم که در آینده چه فضایی داریم و با آن ارتباط برقرار کنیم.

او همچنین با بیان اینکه نیم رخ اجتماعی از مسائلی است که باید در طرح ها دیده گردد، افزود: اینکه چه آدم هایی اطراف این پروژه زندگی می نمایند؛ اهمیت زیادی دارد. درعین حال من مخالف این موضوع هستم که در طرح های شهری امتیاز بیشتری به گروه های بهره مند داده گردد و مشکل ما در تهران همین مونوپل گروه های مالی است.

او افزود: در عین حال باید پیامدهای طرح ها نیز معین و در در ارائه ها، تحلیل های جنسیتی لحاظ گردد. اینکه طرح بیشتر به نفع زنان است یا مردان، آیا سالمندان در طراحی ها جایی دارند یا نه ودر عین حال معین باشد اجرا نماینده طرح ها بخش خصوصی یا شهرداری است؛ نوع تعامل هرکدام از این بخش ها متفاوت است.

تورج فرهادی، شهردار منطقه 6 نیز معتقد است که؛ برای اجرای طرح ها باید واقع نگر بوده و پاهای خود را بر روی زمین بگذاریم. خیابان ولیعصر ستون فقرات شهر تهران است و اقدامات ما در این خیابان اهمیت زیادی دارد.

او ادامه داد: علاوه بر داستن نقش خیابان ولیعصر باید بین طراحی ها نیز ارتباط منطقی ایجاد گردد. هر اقدامی باید مانند نخ تسبیح به هم مرتبط باشد و وقتی از بالا به خیابان ولیعصر نگاه می کنیم، ارتباطی جدا نشدنی بین عناصر ببینیم که در عین حال قابلیت اجرایی شدن هم داشته باشند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1480

به "نمی گردد در طراحی های شهری ذی نفعان را نادیده بگیریم، ضرورت تقویت جزئی نگری برای عملیاتی شدن طرح ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمی گردد در طراحی های شهری ذی نفعان را نادیده بگیریم، ضرورت تقویت جزئی نگری برای عملیاتی شدن طرح ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید