همه چیز درباره تاخیر در رویش دندان نوزادان

به گزارش اسلیم فا، تاخیر در رویش دندان نوزادان یکی از هزاران نگرانی های مادران درباره بچه ها دلبند خود است. هیچ کس مانند چشمان تیزبین مادرها، نشانه های سلامت بچه ها را نمی بیند. آن ها مانند رمان کوری، فرد بینایی در میان هزاران نابینایند! یکی از این نشانه های سلامت، رشد به موقع دندان هاست که اگر پیروز به دیدن آن نشوند، در پی عوامل منجر به عدم رشد دندان می گردند.

همه چیز درباره تاخیر در رویش دندان نوزادان

یادتان باشد که بچه ها با هم متفاوت اند و فرایند رشد متفاوتی را از سر می گذرانند؛ پس دست از مقایسه بردارید و اندکی دندان روی جگر بگذارید. معمولا سروکله اولین دندان ها کمی بعد از 6 ماهگی پیدا می گردد و عموما تا 12 ماهگی طول می کشد.

اما چه زمانی تاخیر در رویش دندان غیر عادی است؟ اگر تاخیر در رویش دندان نوزادان تا 18 ماهگی به طول انجامید، لازم است که این مقاله را بخوانید و با عوامل منجر به عدم رشد دندان بیشتر آشنا شوید. در ادامه راجع به علت توقف رشد دندان توضیحاتی حیاتی و مهم آورده شده است که نگرانی های شما را تا حد زیادی رفع می کند.

بچه ها در چند سالگی دندان درمیاورند

جالب است بدانید که نوزادان با دندان به دنیا می آیند؛ فقط آ ن ها را نمی بینید چون زیر لثه های کودکتان جا خوش کرده اند. همان طور که گفتیم، اولین دندان ها معمولا در 6 ماهگی درمی آیند؛ اما این موضوع در همه بچه ها یکسان نیست و ممکن است تا 12 ماهگی یا همان یک سالگی دندانی در کار نباشد.

دو دندان اول معمولا در وسط پایین قرار گرفته است و چهار دندان بعدی، در وسط بالای فک رشد می کنند. این فرایند تا سه سالگی ادامه پیدا می کند که 20 دندان در دهان بچه ها ردیف می گردد. اما مشکل زمانی پیش می آید که تاخیر در رویش دندان نوزادان رخ می دهد و نیاز به بررسی عوامل منجر به عدم رشد دندان حس می گردد.

دلایل تاخیر در رویش دندان نوزادان

· وزن کم در هنگام تولد یا تولد زودرس

بچه های که زودتر از زمان موعد به دنیا می آیند، دچار مسائلی در سلامتی خود هستند. یکی از عوامل منجر به عدم رشد دندان، مربوط به وزن و سلامت کودک در زمان تولد است. یعنی کودکی که دو ماه زودتر به دنیا آمده است، دو ماه دیرتر دندان درمی آورد. در واقع، کودک پیش از تولد، رشد خارج از رحم داشته است.

· عوامل ژنتیکی

برخی اوقات تاخیر در رویش دندان نوزادان به عوامل ژنتیکی برمی گردد و والدین کودک هم ممکن است در نوزادی با همین مشکل روبرو شده باشند. در این صورت اگر پای مسئله ای جدی در میان نباشد، به احتمال زیاد نوزاد هم مسئله ای نخواهد داشت. البته باز هم بهتر است که کودک خود را به دندانپزشک ماهر نشان دهید تا عوامل منجر به عدم رشد دندان او را دقیق تر بررسی کند.

· اختلالات رشدی

بچه های که اختلالات رشدی مانند کم کاری تیروئید داشته باشند، در برخی از جنبه ها هم رشد آهسته تری را تجربه می کنند. این موضوع می تواند یکی از عوامل منجر به عدم رشد دندان باشد. در این شرایط، غدد تیروئید، مقدار کافی هورمون های تیروئید را برای بدن تولید نمی کنند.

· کمبود ویتامین و کلسیم

همان طور که می دانید، ویتامین ها نقش پررنگی در رشد و سلامت بچه ها ایفا می کنند و باید به این موضوع توجه ویژه ای داشت. بچه ها مبتلا به راشیتیسم که کمبود ویتامین D یا دیگر ویتامین ها را دارند، دندان هایشان دیرتر از دیگران رشد می کند.

شیر مادر دارای کلسیم است که به رشد دندان و استخوان کودک کمک شایانی می کند. البته شیر خشک هم دارای ویتامین های A، C، D و همچنین کلسیم و فسفر است که رشد کودک را تضمین می کند. پس در انتخاب شیر خشک کودکتان بسیار دقت کنید.

· شرایط سلامت دهان

تاخیر در رویش دندان نوزادان همیشه به عوامل خارجی برنمی گردد. عفونت ها، فضای کوچک دهان برای رشد دندان و دفرمه بودن دهان هم می تواند از عوامل منجر به عدم رشد دندان باشد. برخی اوقات این مشکل باعث می گردد که در سنین بالاتر، تعدادی دندان را کشید تا جا برای رشد دندان های دیگر باز گردد.

مسائل ناشی از رشد با تاخیر دندان

تاخیر در رویش دندان نوزادان محدود به دوران کودکی نمی گردد و می تواند مسائلی را در پی آورد. اصلی ترین مشکل، پوسیدگی دندان هاست. بهترین راه چاره برای پیشگیری از پوسیدگی دندان، استفاده مرتب از مسواک و خمیردندان است.

همچنین بهتر است که در دوره های زمانی مشخص، کودک خود را برای چکاپ نزد دندانپزشک متخصص ببرید. بچه های که دندان هایشان با تاخیر رشد می کند، در بیشتر مواقع نیاز به ارتودنسی دارند. در صورت رعایت این نکات، مشکل حادی برای کودک پیش نخواهد آمد.

همچنین در صورت تاخیر در رویش دندان نوزادان، کودک ممکن است نتواند مواد غذایی خاصی را بخورد و رشد او را با مشکل روبرو کند. در این شرایط، حتما به متخصص تغذیه مراجعه کنید تا رژیم غذایی متناسبی با شرایط کودک شما تجویز گردد و کودک، مواد غذایی لازم را دریافت کند.

برای رشد سریع دندان باید چه کرد؟

بگذارید راحتتان کنیم: هیچ درمان سریعی برای تاخیر در رویش دندان نوزادان وجود ندارد، مگر این که این موضوع به سوء تغذیه مربوط باشد که باید درمان گردد. البته همان طور که گفته شد، تاخیر در رویش دندان نوزادان می تواند باعث مسائلی در آینده گردد. برای همین، مسائلی مانند ارتودنسی را از یاد نبرید تا از بروز عوامل منجر به عدم رشد دندان جلوگیری کنید.

وظایف دندان شیری

تا این جا با عوامل منجر به عدم رشد دندان آشنا شدید؛ اما بیایید کمی از شرایط بعد از رشد دندان ها هم صحبت کنیم. دندان های شیری، مجموعه ای از 20 دندان اولیه انسان هستند که با افتادن آن ها، دندان های دائمی (32 دندان) جایشان را می گیرند. این دندان ها، طول فک و سلامت دندان های بعدی را مشخص می کنند و راهنمایی برای رویش دندان های دائمی اند. البته به جز این موارد، دندان های شیری کمک می کنند تا کودک سخن بگوید و عضلات فک او تقویت گردد.

تفاوت دندان های شیری با دندان بزرگسالان در این موارد است:

  • ضخامت مینا: مینای دندان های شیری نازک تر است و مقاومت کمتری در برابر پوسیدگی دارد.
  • رنگ: دندان های شیری سفیدترند؛ زیرا مینای نازک تری دارند.
  • سایز: مقدار دندان های شیری کوچک تر از دندان های دائمی بزرگسالان است.
  • شکل: دندان های دائمی در ابتدا، برجستگی و برآمدگی های رو به جلویی دارند که به مرور زمان کمتر می گردد.
  • ریشه: ریشه دندان های شیری نازک و کوچک تر است و همین امر کمک می کند که دندان زودتر بیفتد.

مدت زمان رویش دندان دائمی بعد از افتادن دندان شیری

همان طور که گفتیم، فرایند جایگزینی دندان های شیری با دندان دائمی یک شبه رخ نمی دهد و حدود 6 سال زمان می برد. معمولا در شش سالگی اولین دندان های شیری می افتند تا جا را برای تعداد بیشتری از دندان ها باز کنند. این فرایند تا 12 سالگی ادامه می یابد و نقش مهمی در جلوگیری از بروز عوامل منجر به عدم رشد دندان ایفا می کند.

جمع بندی دندان شکن!

تاخیر در رویش دندان نوزادان گاهی طبیعی یا ارثی ست؛ اما اگر این تاخیر تا 18 ماهگی به طول بینجامد، باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کرد. وزن کم در هنگام تولد، کمبود ویتامین و کلسیم دریافتی کودک و شکل و مقدار دهان، از جمله دلایل تاخیر در رویش دندان نوزادان هستند. استفاده از مسواک، نخ دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک می تواند از این عوامل منجر به عدم رشد دندان جلوگیری کند.

دندان های شیری نقش مهمی در سلامت آینده دندان ها ایفا می کنند و باید به آن ها توجه ویژه ای داشت. یعنی شما حدود 12 سال فرصت دارید تا دندان هایی سالم برای آینده خود بسازید و گذر هرروزه به راستا دندانپزشکی را منتفی کنید. آیا تجربه ای درباره تاخیر در رویش دندان نوزادان داشته اید؟ با چه روشی سعی کرده اید تا بر عوامل منجر به عدم رشد دندان غلبه کنید؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: اسنپ مارکت
انتشار: 23 خرداد 1401 بروزرسانی: 23 خرداد 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2132

به "همه چیز درباره تاخیر در رویش دندان نوزادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره تاخیر در رویش دندان نوزادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید