واکسن نورا ماه آینده وارد بازار می شود؛ اُمیکرون در کشور افزایش نداشته است

به گزارش اسلیم فا، تهران (پانا) - وزیر بهداشت گفت تا به امروز حدودا 30 میلیون دُز واکسن ایرانی وارد عرضه خدمت شده و واکسن نورا نیز ظرف یکماه آینده وارد بازار می شود.

واکسن نورا ماه آینده وارد بازار می شود؛ اُمیکرون در کشور افزایش نداشته است

به گزارش وبدا، بهرام عین اللهی، در حاشیه آیین تجلیل از برگزیدگان دانشگاه علوم پزشکی سپاه و آغاز فاز سوم مطالعات بالینی واکسن نورا و در جمع خبرنگاران، درخصوص واکسن نورا، گفت: واکسن نورا یکی از واکسن های تازه است که با واکسن های قبلی فرق دارد و در ساخت آن، از پروتئین نوترکیب استفاده شده و تجربه تازهی برای کشورمان رقم زده و با بررسی هایی که اجرا شده، یکی از بهترین واکسن ها شناخته شده است.

وی افزود: این واکسن تا یک ماه آینده وارد عرصه خدمت می شود و امیدواریم با ورود این واکسن آسودگی خاطر مردم از حیث واکسیناسیون بیش از پیش فراهم شود.

عین اللهی درخصوص ادامه واردات واکسن های خارجی، گفت: ما تا به امروز 4 نوع واکسن را تولید و تایید کردیم و نورا پنجمین واکسن است با توجه به اینکه انواع واکسن با پلتفرم های مختلف داریم تصور می شود که در آینده ای نزدیک نیاز به واردات نباشد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص استقبال از واکسن داخلی از سوی مسئولان، گفت: بسکمک از مسئولان از واکسن داخلی استفاده می کنند، برای مثال حضرت آقا از واکسن برکت استفاده کردند، بنده و بسکمک از اعضای هیات دولت نیز همینطور.

وزیر بهداشت درخصوص حمایت از واکسن های داخلی، عنوان کرد: حمایت از واکسن های داخلی ادامه دارد، زیرا این موضوع یکی از مصوبات ستاد ملی کرونا است.

وی گفت: تا به امروز حدودا 30 میلیون دُز واکسن ایرانی وارد عرضه خدمت شده و واکسن نورا نیز ظرف یکماه آینده وارد بازار می شود.

مردم به واکسن و داروهای داخلی اعتماد کنند

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درخصوص ارز دارو و احتمال گرانی دارو نیز گفت: همانطور که در مورد واکسن نشان دادیم که کمبودی در کشور وجود ندارد و تا به امروز 180 میلیون دُز واکسن تامین کرده و ذخایر واکسن مان به حدی است که مردم دیگر نگرانی در این زمینه ندارند، در مورد دارو نیز همین اتفاق خواهد افتاد. البته یکسری مسائل از قبل وجود داشته، مثلا از حدود سال 97 گرانی دارو آغاز شد و از آن زمان 2500 قلم دارو گران شد و دنبال این هستیم که تولیدات داخلی را افزایش دهیم و افزایش تولیدات داخلی منجر می شود که دارو ارزانتر شود. برخی همکاران پزشک مان مردم را تشویق به استفاده از برندهای خارجی می کنند و طبیعی است که برند خارجی گران باشد. از مردم می خواهم که به تولیدات داخلی اعتماد کنند و پزشکان نیز داروهایی که مشابه داخلی دارند را تجویز نکنند، پزشکانی که این کار را می کنند، از نظر ما امتیاز کمتری خواهد داشت، به خصوص اعضای هیات علمی.

افزایش کیفیت داروهای داخلی در دستور کار

وی گفت: درصدد هستیم کیفیت داروهای داخلی را بیش از پیش افزایش دهیم و طبیعی است که هرچه به سمت داروهای داخلی برویم می توانیم داروها را ارزان تر به مردم ارائه دهیم. خوشبختانه رییس جمهور محترم نیز ارز ترجیحی کافی در اختیارمان قرار داده و چنانچه در مورد برخی داروها که عمدتا برندها هستند، کمبودی وجود داشته باشد، در مدت کوتاهی تامین خواهد شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در مورد داروهای اساسی کمبودی وجود ندارد و مردم در این زمینه نگرانی نداشته باشند، زیرا برخی مردم به دلیل نگرانی از کمبود احتمالی دارو، به مقدار زیادتر دارو را تهیه می کنند و در منزل ذخیره می کنند، لذا از مردم می خواهیم که صرفه جویی کرده و کمی هم مراعات بقیه بیماران را کنند، ما در مقابل یکدیگر مسئول هستیم. این قول را می دهیم که همه نوع داروی ژنریک را به مقدار فراوان در دسترس مردم قرار دهیم و نگرانی به هیچ عنوان وجود ندارد.

تلاش برای پرداخت فوق العاده خاص کادر بهداشت و درمان کشور قبل از سال 1401

وزیر بهداشت درخصوص پرداخت فوق العاده خاص به کادر بهداشت و درمان کشور، اظهار کرد: ما این موضوع را با نظرات موافق به سازمان برنامه و بودجه گفتیم و امیدواریم قبل از آغاز سال 1401 عملیاتی شود.

اُمیکرون در کشور افزایش نداشته است

عین اللهی در پاسخ به سوالی درخصوص شرایط شیوع اُمیکرون در کشور گفت: اکنون حدود 20 روز از شناسایی اولین موارد اُمیکرون در کشور گذشته و در این مدت افزایش نداشته است، اما همچنان آمادگی کامل داریم و 20 هزار کیت در سراسر کشور نیز توزیع شده، تمام بیمارستان ها هم آماده هستند تا شرایطی که در کشورهای دیگر ایجاد شده، در کشور ما به وجود نیاید. از مردم می خواهیم با ادامه رعایت پروتکل های بهداشتی، کمک کنند تا شرایط خوبی که اکنون در کشور داریم حفظ شود.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون با فرایند خوبی پیش رفته است، گفت: تا به امروز در کشور، 88 درصد و در تهران که بیشترین جمعیت را دارد نیز 91 درصد دُز اول تزریق شده است. فرایند مطلوب واکسیناسیون منجر شده که سلامت مردم حفظ شود و شرایط غم انگیزی که در دوران کرونا در کشور مستولی شده، به شرایط خوبی برسند و مردم بتوانند به برنامه های مفرح شان برسند.

واکسن های ایرانی در انتظار تایید سازمان جهانی بهداشت

عین اللهی در پاسخ به سوالی درخصوص کمبود واکسن آسترازنکا در برخی مراکز واکسیناسیون، گفت: واکسن آسترازنکا اکنون در شرایط استثماری قرار گرفته و مردم به دلیل اینکه بتوانند با تزریق این واکسن به کشورهای دیگر سفر کنند، در پی تزریق آن هستند. ما در حال حاضر در پی تایید واکسن های ایرانی هستیم، واکسن برکت نیز مراحل اساسی را طی کرده است. از نظر تاثیرگذاری نیز تفاوتی بین آسترازنکا و سایر واکسن ها وجود ندارد. سازمان جهانی بهداشت باید در این زمنیه مداخله کند تا نام واکسن ها مبنا قرار نگیرد و فقط چند واکسن، منحصربفرد معرفی نشود. لذا منتظر هستیم که واکسن های داخلی مان تایید شود تا صرفا نیاز به تزریق استرازنکا برای مسافرت کردن نباشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2063

به "واکسن نورا ماه آینده وارد بازار می شود؛ اُمیکرون در کشور افزایش نداشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن نورا ماه آینده وارد بازار می شود؛ اُمیکرون در کشور افزایش نداشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید