واکنش افکار عمومی آمریکا به عملکرد ترامپ در دوران کرونا چگونه است؟

به گزارش اسلیم فا، واکنش افکار عمومی به نحوه عملکرد رئیس جمهور آمریکا در دوران کرونا دچار افت و خیز بوده است، اما ادامه این فرایند گویای اخبار خوبی برای دونالد ترامپ نیست.

واکنش افکار عمومی آمریکا به عملکرد ترامپ در دوران کرونا چگونه است؟

به گزارش خبرنگاران، روسای جمهور آمریکا در دولت های قبلی در زمان بحران شاهد افزایش اقبال عمومی بوده اند. به عبارتی بحران های غیرسیاسی در هر جامعه ای از جمله آمریکا افراد را به هم یا گاها سیاستمداران نزدیک می نماید. پس از حملات 11 سپتامبر در سال 2001 در آمریکا میزان مقبولیت جورج بوش افزایش یافت. اما سوال این است که آیا دونالد ترامپ نیز توانسته است با چنین پدیده ای در دوران کرونا روبرو گردد یا نه. صندلی رئیس جمهور فعلی آمریکا پس از شیوع کرونا به صورت نسبی بهبود یافت و در هفته سوم ماه مارس به اوج خود رسید. اما طی سه یا چهار هفته گذشته عملکرد ترامپ نتوانسته است تاثیر مثبتی را نزد افکار عمومی به ثبت برساند و بالعکس فرایند نزولی را به خود گرفته است.

این مسئله نه تنها خبر خوبی برای انتخاب مجدد ترامپ در انتخاب آینده ریاست جمهوری نیست، بلکه باعث می گردد که در صورت وقوع افتراق و اختلاف در میان افکار عمومی و نخبگان درباره نحوه عملکرد در قبال کرونا به ویژه در زمینه مسائل اقتصادی در هفته های آینده، رئیس جمهور آمریکا نتواند نقش رهبری را به طور مطلوبی ایفا نماید یا حداقل از صندلی محکمی برای ایفای این نقش برخوردار نباشد.

هر چند که کیفیت تاثیر بحران های ناشی از عملکرد نامطلوب مقامات با بحران های طبیعی می تواند متفاوت باشد، اما در نهایت این مقامات ارشد مسئول نحوه واکنش و پاسخگویی به شرایط هستند. بنابراین افکار عمومی درباره عملکرد رهبران در این شرایط قضاوت می نمایند.

ترامپ از زمان شروع بحران کرونا در دنیا ابتدا به تمسخر و تحقیر کشورهای دیگر پرداخت و گفت که آمریکا توانمندی بالایی دارد و بحران کرونا در آمریکا چندان رشد ننموده و تهدیدی برای آمریکا نخواهد بود. اما به مرور زمان و با ورود ویروس کوید 19 به ایالات متحده، رئیس جمهور آمریکا عملکرد کندی را داشت. این امر باعث شد که در محافل داخلی به ویژه دموکرات بهانه ای برای تاختن به رئیس جمهور در دسترس داشته باشند.

بر اساس نظرسنجی که موسسه پیو در تاریخ 7 تا 12 آوریل انجام داد، 65 درصد از شرکت نمایندگان در نظرسنجی گفتند که واکنش ترامپ به شیوع کرونا بسیار کند بوده است. در همین نظرسنجی وقتی از شرکت نمایندگان پرسیده شد که آیا آنها موافق انتقاد مقامات منتخب آمریکا از عملکرد رئیس جمهور هستند یا نه، 66 درصد موافق بودند. این رقم در بین دموکراتها حدود 85 درصد بود.

پس از توقف پروازهای اروپا و آمریکا، و همچنین قاپیدن ماسک های کشورهای دیگر در پای پرواز، رئیس جمهور آمریکا، علاوه بر در خانه، به طور همزمان مورد انتقاد کشورهای دوست و متحد خود نیز نهاده شد. این تحولات در مجموع فرایند مطلوبی را برای ترامپ نزد افکار عمومی رقم نزد.

دونالد ترامپ در ادامه و طی روزهای اخیر، نه تنها سعی ننموده که در راستای کاهش اختلافات گام بردارد، بلکه با حمایت از معترضان به قرنطینه در تشدید دوقطبی سازی جامعه آمریکا حرکت نموده است. دلیل این امر تعیین است. ادامه بیشتر قرنطینه، خبری بدی برای اقتصاد آمریکاست و با گذر زمان میلیون ها نفر به شمار بیکاران در این کشور اضافه می گردد. ترامپ هم بیشتری سرمایه خود را برای انتخاب مجدد در سبد اقتصاد گذاشته است. بنابراین با افول اقتصاد آمریکا، شانس ترامپ در انتخابات کاهش می یابد.

با ادامه شرایط کرونایی در آمریکا فشار بیشتر توسط خانواده های با درآمد پایین بیشتر وارد می گردد. بر اساس نظرسنجی موسسه پیو در ماه آوریل فقط حدود 23 درصد از آمریکایی ها که عمدتا در آمد پایین دارند، منابع اقتصادی اضطراری برای ادامه تا 3 ماه را دارند. 43 درصد آمریکایی ها در این نظرسنجی گفته اند که یا خودشان یا یک نفر ازا عضای خانواده شان به دلیل شیوع کرونا شغل خود را از دست داده یا دچار کاهش حقوق شده اند. این رقم در میان خانواده های کم برخوردار حدود 52 درصد بوده است. 53 درصد از خانواده های کم درآمد گفته اند که توانایی پرداخت قبض ها را ندارند.

این آمار و ارقام به شدت رئیس جمهور آمریکا را نگران نموده است. اون به خوبی می داند که اگر در میدان اقتصاد ببازد، افکار عمومی او را بازنده انتخابات خواهند کرد. به همین سعی می نماید با بازگشایی هر چه سریعتر و تشدید فضای دوقطبی همچنان رای دهندگان وفادار به خود را حفظ کند.

اینکه هفته ها و چند ماه آینده در آمریکا اوضاع به چه سمتی حرکت خواهد نمود، بسیار مهم است و می تواند حداقل سرنوشت رئیس جمهور بعدی را تعیین کند. زنگ خطر برای رئیس جمهوری که رویکرد ناسیونالیستی داشته و به عملکرد اقتصادی خود فخر می نموده، الان به صدا در آمده است. او این روزها دست و پا می زند تا خود را از باتلاق کرونا برهاند. همین نگاه سیاسی ترامپ به یک بحران انسانی می تواند امتیازی منفی برای او در آینده نزدیک گردد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1028

به "واکنش افکار عمومی آمریکا به عملکرد ترامپ در دوران کرونا چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش افکار عمومی آمریکا به عملکرد ترامپ در دوران کرونا چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید