واکنش تند وزارت خارجه به ادعای انگلیس درباره رزمایش سپاه

به گزارش اسلیم فا، سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به ادعای دولت انگلیس مبنی بر اینکه ایران با شلیک موشک های بالستیک تازه در رزمایش پیامبر اعظم (ص) قطعنامه 2231 را نقض نموده است، تأکید کرد که برنامه موشکی ایران به هیچ وجه با قطعنامه 2331 شورای امنیت و مفاد آن ارتباطی ندارد.

واکنش تند وزارت خارجه به ادعای انگلیس درباره رزمایش سپاه

به گزارش تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن رد موضع گیری مداخله جویانه وزارت امور خارجه انگلیس در خصوص توانمندی دفاعی کشورمان توضیح داد جمهوری اسلامی ایران درچارچوب قوانین و مقررات بین المللی و مطابق احتیاج های دفاعی خود عمل می نماید و لذا نه تنها اینگونه موضع گیری ها و اظهارات، مداخله در امور داخلی ایران به شمار میرود بلکه حاکی از ادامه سیاست یک بام و دو هوای لندن است.

خطیب زاده اضافه نمود: این کشور [انگلیس]در حالی که در یک رقابت بی سرانجام برای فروش مخرب ترین سلاح ها به منطقه غرب آسیا و دیگر منطقه ها بحران زده دنیا است و بدون توجه به مقررات عدم اشاعه پیمان های نظامی مانند اوکاس را منعقد میکند، در همان حال در خصوص تمرین های نظامی معمول ایران اظهار نگرانی میکند.

سخنگوی وزارت امورخارجه تاکید نمود: برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران به گواه هزاران ساعت بازرسی و گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی تماما صلح آمیز بوده و ایران هیچ برنامه ای برای مصارف نظامی انرژی هسته ای نداشته و ندارد که بخواهد برنامه موشکی خود را برای آن طراحی کند. انگلیسی ها بهتر از هرطرف دیگری میدانند که برنامه موشکی ایران است به هیچ وجه با قطعنامه 2331 شورای امنیت سازمان ملل و مفاد آن ارتباطی ندارد. وی اضافه نمود، این بریتانیا است که با تفسیر به رای قطعنامه 2231 عملا مفاد آنرا نقض می نماید.

خطیب زاده با محکوم کردن کوشش مقامات بریتانیایی برای القای تهدید ایران در منطقه گفت آنچه به بی ثباتی و ناامنی در منطقه دامن زده و از جمله فاجعه انسانی در یمن را بوجود آورده، اشتهای سیری ناپذیر بریتانیا و سایر کشور های اروپایی به فروش حجیم تسلیحات پیشرفته به بعضی کشور های منطقه، آنهم با آگاهی کامل از نقض حقوق بین الملل بویژه حقوق بشر محبت آمیز در کاربرد این تسلیحات، است؛ لذا آن ها هستند که در پیشگاه مردم مظلوم منطقه و جامعه بین المللی بایستی در قبال افزایش بی ثباتی و ناامنی در منطقه جوابگو و مسئول باشند.

سخنگوی وزارت امورخارجه در سرانجام تاکید نمود: جمهوری اسلامی ایران برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می گیرد و نه در خصوص آن مذاکره می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2111

به "واکنش تند وزارت خارجه به ادعای انگلیس درباره رزمایش سپاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش تند وزارت خارجه به ادعای انگلیس درباره رزمایش سپاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید