گام های مغرب و الجزایر در تنش زدایی

به گزارش اسلیم فا، به دنبال سخنان اخیر رئیس جمهور الجزایر مبنی بر تنش زدایی با رباط، شاه مغرب پیغام تبریکی به مناسبت سالگرد استقلال الجزایر به رئیس جمهور این کشور ارسال کرد.

گام های مغرب و الجزایر در تنش زدایی

به گزارش گروه بین الملل اسلیم فا به نقل از روزنامه الجرایری الخبر الیومی محمد ششم شاه مغرب به مناسبت فرارسیدن پنجاه و هشتمین سالگرد استقلال الجزایر پیغام تبریکی به عبدالمجید تبون رئیس جمهور این کشور ارسال کرد.

در این پیغام با تاکید بر روابط محبت آمیز ملت های مغرب و الجزایر آمده است: مردم دو کشور برای استقلال و آزادی خود مبارزات شجاعانه ای انجام دادند. آنان ایمان راسخی به وحدت سرنوشت ملت های مغرب عربی (شمال آفریقا) دارند.

چندی قبل رئیس جمهور الجزایر سفری به پاریس داشت و در گفت وگو با فرانس 24 درباره مناسبات کشورش با مغرب گفت: اگر مقامات رباط طرحی برای عبور از بحران موجود در روابط مغرب و الجزایر ارائه دهند الجزیره از آن استقبال می نماید.

عبدالمجید تبون توضیح داد: الجزایر هیچ مسئله ای با مغرب ندارد. فکر می کنم رباط با ما مشکل دارد. به هرحال ، بنده معتقدم مغرب می تواند با ارائه طرحی به مشکل موجود میان دو کشور سرانجام دهد.

به نوشته روزنامه الرای الیوم، رئیس جمهور الجزایر تنش در روابط این کشور با مغرب را درحد یک دعوای لفظی دانست و گفت: تصور ما بر این است که دوستانمان در مغرب وارد مرحله دیگری شده اند و الجزیره می خواهد مسائل در همین حد متوقف گردد و عقل حکم می نماید که مناسبات الجزایر و مغرب همیشه درحال توسعه باشد.

سخنان رئیس جمهور الجزایر درباره تنش زدایی در مناسبات با رباط به شدت مورد توجه رسانه های مغربی قرار گرفته است. آنها این سخنان را برخلاف موضع قبلی تبون درباره عادی سازی مناسبات با رباط می دانند.

به دنبال پیروزی تبون در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر، شاه مغرب پیغام تبریکی برای او فرستاد و خواهان تنش زدایی در روابط دو کشور شد، اما عبدالمجید تبون این مهم را منوط به عذرخواهی رباط از الجزایر کرد.

مغرب، الجزایر را به حمایت از جبهه پولیساریو متهم نموده و این موضوع چالش بزرگی در روابط دوکشور تبدیل شده است.

جبهه پولسیاریو خواهان استقلال صحرای غربی است که رباط آن را جزیی از خاک مغرب می داند . دولت مغرب تنها با خودمختاری صحرای غربی موافقت نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1176

به "گام های مغرب و الجزایر در تنش زدایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام های مغرب و الجزایر در تنش زدایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید